Jump to content

Interviu #61 - Adi007 - Script Developer


Skipper
 Share

Recommended Posts

Skipper: Salut Adi! În primul rând îţi mulţumesc pentru ca mi-ai acceptat invitaţia! Pentru început, ne poţi spune de unde eşti şi ce vârstă ai?

Adi007: Și eu îți mulțumesc pentru invitație. Sunt din Pitești și am 18 ani.

Skipper: Care este activitatea ta de zi cu zi?

Adi007: Depinde de zi și de lucrurile pe care trebuie sa le fac în respectiva zi. Dacă vorbim în general, într-o zi normala sunt la liceu până la 13:00-14:00, după care când ajung acasă urmează să-mi fac temele (daca e cazul) și apoi îmi verific mesajele de pe forum/Skype să văd ce treabă am (dacă am) pentru B-Zone. În funcție de cât de repede termin, dacă îmi mai permite timpul, seara obișnuiesc să urmăresc seriale până adorm.

Skipper: În al câtelea an de liceu eşti şi cum crezi că o să arate viitorul tău?

Adi007: Am ajuns la al 3-lea an de liceu și sper să nu fie probleme să trec în al 4-lea). Glumesc, în general liceul nu este o problema, aici te axezi pe câteva materii pe care vrei să le folosești și în viitor. Eu personal am ales să mă orientez spre matematică și informatică. Despre viitorul pe care cred eu că o să-l am pot să spun multe...acum depinde de cât de departe îmi este permis să privesc. Eu îl văd exact așa cum și-ar dori oricine, cu un loc de munca stabil și înconjurat de persoanele cu adevărat importante, restul vin de la sine.

 

Skipper: Unde te vezi peste 5 ani?

Adi007: Peste 5 ani, probabil tocindu-mi coatele pe băncile unei facultăți cu specializare matematica-informatică (deși înclin mai mult spre informatică), evoluând, poate chiar tot în poziția în care mă aflu acum la B-Zone, asta depinde cel mai mult de voi, jucătorii.

 

Skipper: Obişnuieşti să urmăreşti meciurile de fotbal?

Adi007: De obicei nu din propria inițiativă, însă des trag prietenii de mine să mergem să vedem anumite meciuri. Nu pot să zic că mă plictisește un meci de fotbal, doar că nu mă pasionează. Uneori se mai întâmplă să primesc ponturi tot de la prieteni pentru unele meciuri de fotbal, care de multe ori s-au dovedit a fi adevărate. În acele cazuri urmăresc meciurile să văd evoluția pariului pe care îl am.

 

Skipper: Ai vreun hobby? Dacă da, care este acela?

Adi007: Bineînțeles, toată lumea are hobby-uri. Îmi place înotul, să patinez, să joc biliard, să scriu cod de orice fel și lista poate continua, însă cel mai puternic hobby face referire la motoare. Motoare de orice fel, orice consumă combustibil (nu mă refer la drujbe) sau ceva de genul), poți să pleci cu gândul de la mașini și până la snowmobile, tractoare, avioane, etc.

 

Skipper: Ce părere ai despre organizaţia Illuminati?

Adi007: În primul rând nu cred prea mult în existența acestei organizații, cred că este doar o teorie și cam așa ar trebui să rămână, oricum nu strică nimănui să viseze, să își imagineze noi versiuni ale lumii. Totuși, presupunând că ar exista, aș fi de părere că este ceva cu o putere mult prea mare pentru a mai putea fi dezbinată de către noi.

 

Skipper: Ce genuri de muzică asculţi?

Adi007: Agreez toate genurile de muzică, numai să fie ascultate într-un context potrivit (nu muzică religioasă la petreceri), pentru că toate au sensul lor, însă dacă am de ales, cu siguranță merg pe rap, trab, dubstep, hip-hop sau reggae. Nu sunt contra menelelor, pentru că să fim serioși, la o petrecere cu prietenii nu vei putea niciodată să te distrezi atât de bine având pe fundal versurile lui Cheloo.

 

Skipper: Când și cum ai auzit de B-Zone?

Adi007: De B-Zone am auzit de la un prieten din școala generală, undeva prin octombrie 2013. De fapt, nu știam ca B-Zone este o comunitate care deține servere de mai multe feluri, forum, website pentru serverele de SA:MP și asa mai departe, eu îl vedeam doar ca pe un simplu server de SA:MP.

 

Skipper: Ce părere ai despre Bobo, fondatorul comunitătii B-Zone?

Adi007: Bobo m-a ajutat și direct prin implicarea mea în proiectul "SA:MP RO-RP", adica serverele de SA:MP care își continuă dezvoltarea, dar și indirect prin simplul fapt că a creat B-Zone. Adică gândiți-vă că nu mai lucrasem niciodată cu un limbaj de programare (HTML nu se pune). Bobo, prin B-Zone, mi-a pus pentru prima dată în brațe un cont FTP, un server MySQL, un website deja găzduit, adica tot ce-ți trebuie să înveți lucruri noi. Probabil dacă nu mă loveam de B-Zone, nu aș fi dorit să urmez o facultate de informatică. Judecând după aspectele astea, cred că vă dați și voi seama de părerea mea despre Bobo.

 

Skipper: Care este părerea ta ce privește partea tehnică legată de forum care este făcută de către DaniSteptu?

Adi007: Nu prea stau cu ochii pe forum ca să vă pot oferi o părere dezvoltată, dar din câte am observat, cei care fac probleme forumului de obicei dispar rapid, reguli există și se respectă, iar unde nu se respectă de prima dată, se impune respectarea, presupun că Dani face o treabă bună.

 

Skipper: Ce părere ai despre Kelton, administratorul serverelor RPG?

Adi007: Dacă mă întrebai cu un an în urmă, înainte să lucrez la serverele RPG și când încă mai jucam pe serverele RPG, ți-aș fi spus că nu una prea bună, pentru că mereu în trecut mă loveam de conflicte Movie (actualul MIX) - RPG. Ba primeau ban pe serverele RPG, administratorii de pe MIX pentru moduri interzise de care aveau nevoie pe MIX și nu găseam întelegere pentru unban, ba se întâmplau alte lucruri a căror rezolvare depindea de Kelton, iar rezultatul nu era tocmai roz. În timp am realizat că de fapt lucrurile nu stăteau chiar așa, Kelton urma un regulament pe care jucătorii îl acceptau atunci când alegeau să joace pe servere și că nu se pot face excepții, pentru ca atunci dreptatea din regulament s-ar cam fi strâmbat. Cam asta este și problema multor jucători actuali, care se împotrivesc lui, trebuie să înțeleagă că fiecare este responsabil pentru acțiunile lui și că nimeni nu este obligat să ofere "portițe" de scăpare pentru ei. Rezumând, am o părere bună despre Kelton și despre regulamentele pe care le scrie, ține jucătorii mai disciplinați, că nu s-ar putea juca pe un server plin de trolleri sau jucători care trag aiurea în alții, cel puțin nu pe acest tip de gamemode.

 

Skipper: Ce părere ai despre TheKillerFish, cel care face parte din echipa staff-ului ce lucrează la update-urile serverelor RPG?

Adi007: O părere excelentă, la început am stricat des lucruri la servere fiind neobișnuit cu RPG, el le-a reparat și mi-a arătat ce și cum. Păcat că nu apucăm să vorbim prea des.

 

Skipper: Ce părere ai despre BlackThief ce se ocupă cu website-urile serverelor RPG?

Adi007: Păi, funcționează website-ul? Funcționează. Dacă se strică, îl repară? Îl repară. Atunci BlackThief este omul potrivit. I-am văzut și stilul de lucru, e ordonat, îmi place.

 

Skipper: Care a fost primul tău impact cu serverul RPG, cel pe care ai şi început să activezi pentru prima dată?

Adi007: "Cum iau arme? Cum iau mașină? Cum fac bani?", cam astea mi-au fost primele întrebări atunci când am început să joc pentru prima dată pe RPG1. Încurcam joburile cu facțiunile, nu știam de ce primesc amendă de la polițiști sau de ce am wanted, mă enervau jucătorii care îmi stricau mereu mașina și trebuia să mă întorc la PNS, n-aveam idee despre existența website-ului conectat la server sau a forumului, nici măcar nu știam că este un server privat, credeam că cei de la Rockstar îl dețin, cam așa am început. Cu timpul vă dați seama că am progresat, am înțeles cum funcționează jocul, ce trebuie să fac și așa mai departe, am ajuns să intru în facțiuni, să testez din ce în ce mai multe sisteme ale serverului. Bineînțeles, orice început are și un final, așa că după ceva timp mi-am găsit o ocupație mai interesantă pe B-Zone, era vorba de serverul Movie, așa că am început să joc din ce în ce mai puțin pe RPG.

 

Skipper: Cum ţi-ai început "cariera" pe serverul Movie, actualul Mix?

Adi007: Printr-o aplicație la secțiunea pentru administratori. Skyntei m-a acceptat, mi-a înșirat niște reguli și mi-a dat undă verde la activitatea de admin. Nu vă gândiți că era ceva prea entuziasmant, pe server eram eu și încă 2 admini, poate că era câteodată și un jucător normal care venea să filmeze. Treptat alături de Skyntei și multe echipe de admini care s-au schimbat periodic am reușit să populăm puțin serverul, l-am făcut mai cunoscut, am dat peste probleme, am încercat să le rezolvăm și am mers înainte până am ajuns să-i schimbam serverului gamemode-ul, numele și chiar scopul de joc. În timp au existat mai multe persoane care au contribuit. De exemplu keSSa a fost un administrator care m-a ajutat în multe cazuri și pe o perioadă de timp destul de mare, sau SuperSoldier care a contribuit la construirea primei versiuni a website-ului movie care implica php/javaScript.

 

Skipper: Te aşteptai să se ajungă atât de departe?

Adi007: Cu siguranță nu mă așteptam să ajung să continui construcția serverului pe care obișnuiam să mă joc la început.

 

Skipper: Care a fost reacţia ta atunci când ai primit propunerea de a intra în echipa de scripteri RPG?

Adi007: Am fost surprins că am fost invitat să iau parte la dezvoltarea gamemode-ului RPG, n-am stat prea mult să mă gândesc, mi-a mirosit a provocare și am acceptat.

 

Skipper: Am înţeles că a fost şi o întâlnire a celor din staff, cum s-a desfăşurat această întâlnire?

Adi007: Da, ne-am întâlnit 2 săptămâni, timp în care am lucrat, ne-am distrat și am dezbătut diverse teme împreună.

 

Skipper: Cum a fost primul update la care ai lucrat pentru serverele RPG?

Adi007: La primul update nu am avut o contribuție prea mare, atunci abia începeam să înțeleg gamemode-ul RPG, eu mă ocupam de lucrurile care nu aveau prea mare legătură cu sistemele deja existente pe server. La scurt timp am realizat un update integral, este vorba de cel în care atracția principala au fost păcănelele.

 

Skipper: Alaturi de TheKillerFish la scriptarea serverelor RPG si cu BlackThief la cârma website-urilor, ne poţi împărtăşii o mică idee pe care o aveţi în plan pentru un viitor update cu privire la serverele RPG?

Adi007: Chia acum ne-am nimerit în perioada în care nu este încă stabilit ce urmează să apară în următorul update pe servere, însă vă pot spune că se pregătește un update la website-uri în urma căruia jucătorii își vor putea exprima mult mai ușor părerile cu privire la diverse aspecte ale comunității.

 

Skipper: Cât de complex este gamemode-ul B-Zone?

Adi007: Cu siguranță foarte complex, cel puțin în România nu văd să existe un alt gamemode mai dezvoltat. Lucrul acesta se poate observa și din perspectiva jucătorilor, fiecare poate vedea ce sisteme include serverul și să tragă o concluzie. Complexitatea ridicată rămâne valabilă și dacă e să vorbim din perspectiva codului propriu zis care alcătuiește gamemode-ul. Atunci când lansăm un update, în formarea lui nu se ține cont doar de construirea sistemului ce urmează să apară ca noutate pe server, ci trebuie să avem în vedere și multe alte sisteme deja existente, care ar putea fi influențate sau care ar putea avea o influență asupra noilor actualizări.

 

Skipper: Ce ai de gând să faci cu serverul MIX?

Adi007: Timpul nu-mi mai permite din păcate să-mi desfășor activitățile prin care obișnuiam să trec înainte pe serverul MIX, așa că am hotărât să caut noi persoane disponibile. Am mai contactat câteva persoane în trecut care ar fi putut să se ocupe de dezvoltarea serverului și a website-ului, însă până acum n-am găsit persoanele potrivite. Vă dați seama că nu îmi place nici mie să văd cum scade popularitatea serverului, am investit mult prea mult timp acolo ca să trec cu vederea. Chiar zilele trecute primisem o ofertă din partea unui jucător pentru a se ocupa de gamemode-ul serverului MIX, aștept să discutăm mai multe detalii în zilele ce urmează.

 

Skipper: Care sunt cerinţele pentru noile ajutoare de care ai nevoie pentru administrarea serverului MIX cât şi pentru website?

Adi007: Pentru administrarea serverului MIX, în afară de ceea ce înseamna programare website/server, îl puteți contacta pe Skyntei, el vă va spune dacă are sau nu nevoie de ajutoare și care sunt cerințele. Pentru a continua dezvoltarea serverului sau a website-ului, aveți nevoie de cunoștiințe evidente: pentru server - pawno; pentru website - html, css, php, javaScript.

 

 

Skipper: Te-ai gândit vreodată să renunţi la comunitatea B-Zone?

Adi007: Să iau o pauză, da, în trecut, să renunț definitiv nu m-am gândit niciodată.

 

Skipper: Cum ţi se pare până în momentul de faţă secţiunea "Interviews", crezi că trebuie schimbat ceva?

Adi007: Am citit numai câteva interviuri din secțiune, per total imi place cum se organizează lucrurile. O singură mențiune aș avea, dacă se poate să încercați să obțineți mai multe întrebări pentru cei intervievați din partea jucătorilor.

 

Skipper: Cum vezi comunitatea B-Zone peste 2 ani?

Adi007: Mai dezvoltată, cu mai multe servere și mai mulți jucători. Se depun eforturi din partea multor persoane pentru a ține B-Zone în priză, pentru a oferi feedback și update-uri jucătorilor, trebuie să conteze, nu?

 

Skipper: Pentru final, ce ai să le transmiţi tuturor jucătorilor ai comunităţii B-Zone?

Adi007: Indiferent că jucați SA:MP, CS, Minecraft sau orice altceva pe B-Zone, jucați din plăcere și respectați-i pe ceilalți jucători, în acest fel toata lumea este mulțumită. Vorbind strict despre RPG, vă aștept oricând cu mesaje pentru sugestii. De asemenea vă recomand ca atunci când întâmpinați un bug, fie el cât de mic pe server, să-l raportați la secțiunea destinată acestui lucru, nu treceți cu vederea, voi sunteți cei mai buni testeri pentru update-uri, noi nu vom găsi niciodată bug-urile ascunse.

Acesta a fost interviul meu alături de Adi007. Aştept păreri din partea voastră!

 

Edited by Skipper
Link to comment
Share on other sites

Interesant interviu, felicitari.

As avea o intrebare in plus pentru domnul Adiii07.. te ajuta cunostintele limbajului de programare C++ (banuiesc ca asta faci) la progamarea in pawn?

Sunt tot in clasa a 11-a, tot la Mate-Info, dar nu info intensiv si nu prea mi se pare ca e vreo asemanare asa mare intre cele 2 limbaje de programare. In schimb, profesoara mea nici nu stia ce e ala pawn...

Link to comment
Share on other sites

 

 

As avea o intrebare in plus pentru domnul Adiii07.. te ajuta cunostintele limbajului de programare C++ (banuiesc ca asta faci) la progamarea in pawn? Sunt tot in clasa a 11-a, tot la Mate-Info, dar nu info intensiv si nu prea mi se pare ca e vreo asemanare asa mare intre cele 2 limbaje de programare. In schimb, profesoara mea nici nu stia ce e ala pawn...

 

Aceste intrebari le poti trimite printr-un PM catre intervievat, nu postate in topic.

 

 

 

Cu stima,

Skipper

Link to comment
Share on other sites

Un interviu frumos, cu intrebari si raspunsuri pe masura, felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Interesant interviu, felicitari.

As avea o intrebare in plus pentru domnul Adiii07.. te ajuta cunostintele limbajului de programare C++ (banuiesc ca asta faci) la progamarea in pawn?

Sunt tot in clasa a 11-a, tot la Mate-Info, dar nu info intensiv si nu prea mi se pare ca e vreo asemanare asa mare intre cele 2 limbaje de programare. In schimb, profesoara mea nici nu stia ce e ala pawn...

 

Da, te ajută. Este derivat de la C limbajul Pawn. :)

 

Legat de profesoara ta, mi se pare normal. Profesoara mea nu știa ce e aia jQuery. :)

 

//

 

Un interviu minunat ca de obicei. Good job! :)

Edited by Leventhe
Link to comment
Share on other sites

@, Pawn este un limbaj putin cunoscut, de asta nu stia profesoara ta despre el.

Se asemana in anumite situatii cu C++ (unele functii), dar cu siguranta nu se ridica la acelasi nivel de performanta si acces, pawn este relativ limitat, adica ai niste functii pe care echipa SA:MP le-au creat si atat, in timp ce in C++ iti creezi singur functiile si construiesti exact ceea ce vrei. Nu pot sa iti raspund din propria experienta la intrebarea despre cat de mult te ajuta C++ la intelegerea limbajului pawn, pentru ca eu deja invatasem pawn inainte sa incep sa invat C++ la liceu, insa pot sa-ti spun ca pana acum nu am facut nimic la clasa ce n-as fi putut sa fac deja, din experienta cu pawn.

Link to comment
Share on other sites

@, Pawn este un limbaj putin cunoscut, de asta nu stia profesoara ta despre el.

Se asemana in anumite situatii cu C++ (unele functii), dar cu siguranta nu se ridica la acelasi nivel de performanta si acces, pawn este relativ limitat, adica ai niste functii pe care echipa SA:MP le-au creat si atat, in timp ce in C++ iti creezi singur functiile si construiesti exact ceea ce vrei. Nu pot sa iti raspund din propria experienta la intrebarea despre cat de mult te ajuta C++ la intelegerea limbajului pawn, pentru ca eu deja invatasem pawn inainte sa incep sa invat C++ la liceu, insa pot sa-ti spun ca pana acum nu am facut nimic la clasa ce n-as fi putut sa fac deja, din experienta cu pawn.

ON: Frumos interviu.

OFF: Limbajul pawn nu este asa cunoscut deoarece este folosit mai mult de jocuri, in special San Andreas.

Link to comment
Share on other sites

Era și timpul să-i iei un interviu lui Adi. :D



El mi-a oferit prima funcție de pe comunitate pe serverul Movie.



Felicitări amândurora, mai ales ție Adi pentu munca pe care o depui împreună cu Kelton și ceilalți scripteri. Fără voi nu am fi avut noile sistemele de pe serverele RPG.


Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.