Jump to content

LiveStream Gaming parere


snoopeu
 Share

Recommended Posts

Salut, astept pareri din parte dumneavoastra cu privire la un sistem desktop de gaming. Doresc pareri daca se poate face LiveStream cu acest sistem, daca da, atunci cam care poate sa fie calitatea live-ului s.a.m.d.

Am atasat un printscreen cu factura de la toate piesele deja cumparate.

Banda de internet o am foarte slaba, adica de la UPS, cu download de 200/mbs si upload de doar 6/mbs. O sa fac zilele astea un upgrade la un pachet cu download 500/mbs si upload de doar 25/mbs.

Doresc sa filmez jocurile precum "dota 2 la ultra", "CS:GO la ultra", "gta 5 cu grafica necesara sa mearga live-ul".

Nu ma intelegeti gresit, nu vreau ca doar eu sa vad grafica buna, si pe live sa fie slaba. Doresc sa se vada si pe live aceiasi grafica pe care joc.

Monitorul este unul cu o rezolutie de 1600x1200, foarte dezavantajos pentru streaming, dar poate cu timpul o sa mi-l schimb cu un widescreen. Jocurile prefer sa le joc pe "1280x720" in ferestra pana reusesc sa schimb monitorul.

Astazi am dat comanda de placa video: Placa video Inno3D GeForce GTX 1050 Ti Twin X2 4GB DDR5 128-bit

 

Pretul total al desktop-ului cumparat pe piese cu tot cu placa video care ajunge marti, este de 3.000 lei. Adica un buget destul de mare pentru streaming live zic eu.

 

Toate parerile sunt bine venite.

post-94369-0-25792300-1487537425_thumb.png

Edited by snoopeu
Link to comment
Share on other sites

e okay pentru inceput. eu zic sa iei net gigabit sa fie totul bine.

pe viitor cand o sa-ti cumperi monitor, stii la cine apelezi

 

O sa bag net de la RDS de 1GB, fiindca ei au si un upload mare, UPC-ul la un pachet de 500mb/s au 25mb/s upload cand RDS-ul la acelasi pachet au vreo 300mb/s upload. Dar momentan inca mai am contractul cu UPC, pana expira nu am ce face.

Link to comment
Share on other sites

e in felul urmator, livesteam o sa poti face dar nu la o calitate mare pentru viewers.

in mare parte din cauza placii video, nu e facuta pentru steam, are cateva specs destul de bune dar nu pentru un stream care sa aiba calitate mare.

gta 5 probabil o sa poti juca pe medium cu PC-ul respectiv iar stream in nici un caz...

era mai bine daca te consultai prima data cu cineva in legatura cu achizitionarea unei placi video.

Link to comment
Share on other sites

 

 

gta 5 probabil o sa poti juca pe medium cu PC-ul respectiv iar stream in nici un caz...

 

GTX 1050TI este o placa video mai puternica decat crezi. Este mai performanta ca un GTX 960 sau ca un GTX 770. GTA 5 il poate duce fara sa faca streaming pe High cu cateva setari pe Very High in 1080p fara sa se chinuie prea tare. Acum nu stiu cat de mult o sa-i manance din performanta streamingul, nu am facut niciodata.

Link to comment
Share on other sites

 

GTX 1050TI este o placa video mai puternica decat crezi. Este mai performanta ca un GTX 960 sau ca un GTX 770. GTA 5 il poate duce fara sa faca streaming pe High cu cateva setari pe Very High in 1080p fara sa se chinuie prea tare. Acum nu stiu cat de mult o sa-i manance din performanta streamingul, nu am facut niciodata.

probabil ca nu stii cum functioneaza OBS-ul ..

Edited by Radu
Link to comment
Share on other sites

probabil ca nu stii cum functioneaza OBS-ul ..

 

Citeste inca odata ce ai scris.

 

"gta 5 probabil o sa poti juca pe medium cu PC-ul respectiv iar stream in nici un caz..."

 

Ai spus ca placa aia video va duce gta 5 pe medium FARA Streming. Eu ti-am spus ca o subestimezi si ca duce gta 5 pe high cu unele setari pe very high. Mai departe nu m-am bagat despre performanta in streaming pt ca nu am avut niciodata nevoie sa fac si nici nu m-a interesat.

Link to comment
Share on other sites

 

GTX 1050TI este o placa video mai puternica decat crezi. Este mai performanta ca un GTX 960 sau ca un GTX 770.

 

Inteleg ca e relativ buna la ce chilipir e, dar mai buna decat 770 / 960 ? Sunt curios la ce e mai buna. De exemplu http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-750-Ti-vs-Nvidia-GTX-770/2187vs2174

Link to comment
Share on other sites

Vei duce GTA 5 la maxim pe stream. Am vazut youtuberi care fac asta! Cei ce ziceti ca nu va putea juca in timp ce face stream, ridicati-va creierul de jos ca a cazut.

vasile, tu nu prea ai nici o treaba cu PC-ul, asa-i ?

te-ai gandit sa postezi si tu asa, ca doar no.. de ce nu.

am sa te rog ca sa gandesti inainte de a posta ceva.

 

 

 

 

 

 

 

Citeste inca odata ce ai scris.

 

"gta 5 probabil o sa poti juca pe medium cu PC-ul respectiv iar stream in nici un caz..."

 

Ai spus ca placa aia video va duce gta 5 pe medium FARA Streming. Eu ti-am spus ca o subestimezi si ca duce gta 5 pe high cu unele setari pe very high. Mai departe nu m-am bagat despre performanta in streaming pt ca nu am avut niciodata nevoie sa fac si nici nu m-a interesat.

observ ca ai chef de postat doar ca sa nu fi de acord cu mine, interesant :)

cand am spus respectiva chestie, ar fi trebuit sa iti dai seama ca era vorba de medium in timp ce facea stream, pana la urma asta ne-a intrebat domnu`.

 

ps : nu te mai chinui sa-mi raspunzi inapoi, o faci degeaba.

Edited by Radu
Link to comment
Share on other sites

Bun, hai sa aratam dovezi si sa explicam ca altfel nu se poate.

 

 

 

 

Inteleg ca e relativ buna la ce chilipir e, dar mai buna decat 770 / 960 ? Sunt curios la ce e mai buna. De exemplu http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-750-Ti-vs-Nvidia-GTX-770/2187vs2174

 

Nu inteleg de ce ai comparat 750ti cu 1050ti. 750TI nu are aceeasi performanta cu 1050TI. 1050TI-ul pare cu 50-100% mai rapida in jocuri.

 

 

 

 

 

 

 

 

Acum dovezi ca 1050TI este peste 960 ( n-am mai cautat pt 770, dar presupun ca stii ca 770 este cu foarte putin mai rapida ca ca 960, ). In special in unul dintre jocurile care-l intereseaza pe el, GTA 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


vasile, tu nu prea ai nici o treaba cu PC-ul, asa-i ?

te-ai gandit sa postezi si tu asa, ca doar no.. de ce nu.

am sa te rog ca sa gandesti inainte de a posta ceva.

 

 

 

 

 

 

observ ca ai chef de postat doar ca sa nu fi de acord cu mine, interesant :)

cand am spus respectiva chestie, ar fi trebuit sa iti dai seama ca era vorba de medium in timp ce facea stream, pana la urma asta ne-a intrebat domnu`.

 

ps : nu te mai chinui sa-mi raspunzi inapoi, o faci degeaba.

 

Iti explic a 3a oara faptul ca tu te-ai exprimat altfel

 

"gta 5 probabil o sa poti juca pe medium cu PC-ul respectiv iar stream in nici un caz..."

 

Din exprimarea asta, reiese ca GTA 5 ruleaza pe medium pe acea configuratie iar stream nu poate in niciun caz. Poate ai avut in cap ceva, dar ai scris altceva. E asa greu sa recunosti ca ai gresit? Scopul postului meu n-a fost sa incep vreo cearta, ci de a te corecta pt a nu induce in eroare.

Edited by BadDriver aka Roberts ENBs
Link to comment
Share on other sites

Bun, hai sa aratam dovezi si sa explicam ca altfel nu se poate.

 

 

 

 

Nu inteleg de ce ai comparat 750ti cu 1050ti. 750TI nu are aceeasi performanta cu 1050TI. 1050TI-ul pare cu 50-100% mai rapida in jocuri.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vb-Gdplt5YI

 

 

 

 

 

 

Acum dovezi ca 1050TI este peste 960 ( n-am mai cautat pt 770, dar presupun ca stii ca 770 este cu foarte putin mai rapida ca ca 960, ). In special in unul dintre jocurile care-l intereseaza pe el, GTA 5

 

https://www.youtube.com/watch?v=VTYyyE46p3A

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=dWasgbvXr0k

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=4jZP4hKt8yM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iti explic a 3a oara faptul ca tu te-ai exprimat altfel

 

"gta 5 probabil o sa poti juca pe medium cu PC-ul respectiv iar stream in nici un caz..."

 

Din exprimarea asta, reiese ca GTA 5 ruleaza pe medium pe acea configuratie iar stream nu poate in niciun caz. Poate ai avut in cap ceva, dar ai scris altceva. E asa greu sa recunosti ca ai gresit? Scopul postului meu n-a fost sa incep vreo cearta, ci de a te corecta pt a nu induce in eroare.

Degeaba ii explici. N-o sa recunoasca. Am jucat GTA 5 cu un gtx 970 de 4 gb si mergea pe maxim fara probleme, dar cu 1050 ti no problem...

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ii explici. N-o sa recunoasca. Am jucat GTA 5 cu un gtx 970 de 4 gb si mergea pe maxim fara probleme, dar cu 1050 ti no problem...

 

1050ti este mai slaba ca 970. 970 este intre 1050ti si 1060 ca si performanta.

 

 

Bine, raportat strict la raportul calitate pret, eu as mai fi adaugat putini bani si as fi luat 1060...

Link to comment
Share on other sites

 

1050ti este mai slaba ca 970. 970 este intre 1050ti si 1060 ca si performanta.

 

 

Bine, raportat strict la raportul calitate pret, eu as mai fi adaugat putini bani si as fi luat 1060...

Dar totusi, poate sa joace gta 5 in timp ce face live... Chiar si pe medium...

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ii explici. N-o sa recunoasca. Am jucat GTA 5 cu un gtx 970 de 4 gb si mergea pe maxim fara probleme, dar cu 1050 ti no problem...

te-ai gandit macar sa citesti topic-ul omului macar ?

 

in fine, prefer sa fiu cel destept si sa nu ma cobor la nivelul tau.

 

@ bad driver, posibil ca m-am exprimat gresit, nu imi este greu sa recunosc, pari a fi o persoana cu capul pe umeri, nu ca acest specimen ce nu are unde sa faca +1.

Link to comment
Share on other sites

te-ai gandit macar sa citesti topic-ul omului macar ?

 

in fine, prefer sa fiu cel destept si sa nu ma cobor la nivelul tau.

 

@ bad driver, posibil ca m-am exprimat gresit, nu imi este greu sa recunosc, pari a fi o persoana cu capul pe umeri, nu ca acest specimen ce nu are unde sa faca +1.

Specimen? Mi-am exprimat parerea, omule!

Link to comment
Share on other sites

Bun, hai sa aratam dovezi si sa explicam ca altfel nu se poate.

 

 

 

 

Nu inteleg de ce ai comparat 750ti cu 1050ti. 750TI nu are aceeasi performanta cu 1050TI. 1050TI-ul pare cu 50-100% mai rapida in jocuri.

 

 

 

My bad, am avut impresia ca vad 750 ti. Prea multe budget builduri i guess.

Link to comment
Share on other sites

Asta e atitudinea pe care o vreau pe aici, fiecare om greseste, important e sa-ti recunosti greseala si sa treci peste. Cat timp cineva iti aduce un contra-argument intr-un mod civilizat, nu inseamna ca el cauta cearta.


Vei duce GTA 5 la maxim pe stream. Am vazut youtuberi care fac asta! Cei ce ziceti ca nu va putea juca in timp ce face stream, ridicati-va creierul de jos ca a cazut.

 

Data viitoare, am sa te rog sa aduci argumente insotite de dovezi pt orice eventualitate.

 

 

Si nu mai provoca scandal.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau daca ati inceput cearta din cazul topicului meu. Dar va multumesc tuturor pentru parere. Din cate am citit din reviews, merge jocul la setarile maxime in 60-100 de fps-uri fara probleme. Dar am vrut doar sa fac comparatii, nu o sa prea joc gta 5, l-am cumparat de 3 luni de zile si abia am 3 ore jucate in el, si alea sunt cred ca pe single player. Nu stiu, nu este ca si SA:MP, deci nu prea ma atrage. Dar e foarte fain ca duce asa bine placa, nu ma asteptam la banii astia sa fie la un nivel asa inalt.

 

Probabil astazi dupa ce ajunge, o sa o si probez, si o sa vin aici cu detalii despre ea. Multumesc tuturor ce v-ati dat cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.