Jump to content

Server Rules 6.0 FINAL


Kelton
 Share

Recommended Posts

tH3Wm1t.png

Salutare tuturor,

 

Doresc să vă informez că regulamentul general al serverelor RPG a ajuns la o variantă finală. Această variantă poate fi găsită pe websiteurile RPG în tabul Server Rules (exemplu: https://www.rpg.b-zone.ro/server/serverRules/)

 

Toate regulile de acolo se aplică din acest moment. Adminii vor fi informați să aplice de acum încolo sancțiunile de acolo.

În cazul în care vreun admin nu apucă să citească acest anunț și oferă o altă sancțiune, vă rog să deschideți o reclamație sau să ne contactați pentru a îndrepta greșeala. Va mai dura puțin până când fiecare se familiarizează cu regulamentul actualizat.

 

Dacă mai există reguli neclare ori care lipsesc vă rog să specificați în acest topic.

 

Vă mulțumim.

 

English

 

 

Hello everyone,

 

I wish to inform you that the general RPG server rules have reached a final form. This form can be found on the RPG websites in the Server Rules tab (example: https://www.rpg.b-zone.ro/server/serverRules/)

All rules from there apply from this moment on. Admins will be informed to apply them from now on.
If an admin makes a mistake and doesn't manage to read this announcement and gives another punishment, please open a complaint or contact us to fix the mistake. It will take some time until everybody is familiarized with the updated rules.
If there are any other unclear rules or rules that are missing please leave a reply in this topic.
Thank you.

Link to comment
Share on other sites

E fain noul regulament, dar am o nelămurire venind vorba de categoria "Limbaj".

Se aplică sancțiuni și pe chat-urile [/c], [/ac], [/wt]? Că sunt nedumerit, sunt persoane care fac SPAM sau înjură prin chat-urile astea.

 

(doar o intrebare) La membrii facțiunii, dacă din start îi zice cineva "să-mi sugi pula", necenzurat, acestuia i se face o reclamație, primește direct uninvite?

Noul regulament al facțiunilor / liderilor va fi gata zilele acestea?

Link to comment
Share on other sites

@@NF Fabian aka Nabian, limbajul pe /c si /ac este sanctionabil de catre lideri clanurilor. Limbajul pe /wt se sanctioneaza normal.

Daca un membru al unei factiuni iti adreseaza acele cuvinte el risca sa fie demis in cazul in care este reclamat.

Fiecare regulament va fi gata la timp, in urmatorele zile.

Link to comment
Share on other sites

E fain noul regulament, dar am o nelămurire venind vorba de categoria "Limbaj".

Se aplică sancțiuni și pe chat-urile [/c], [/ac], [/wt]? Că sunt nedumerit, sunt persoane care fac SPAM sau înjură prin chat-urile astea.

 

(doar o intrebare) La membrii facțiunii, dacă din start îi zice cineva "să-mi sugi pula", necenzurat, acestuia i se face o reclamație, primește direct uninvite?

Noul regulament al facțiunilor / liderilor va fi gata zilele acestea?

 

Am adăugat și această regulă: Limbajul pe chaturile clanurilor va fi sancționat de către ownerii de clan, mai puțin atunci când acesta este adresat de însuși clan owner, este adresat adminilor sau colegilor de facțiune.

 

Da, membrul de facțiune va fi direct demis. Regulamentul facțiunilor/liderilor urmează să fie modificat în săptămânile următoare. Durează până când vedem ce lipsește și până îl rescriem.

Link to comment
Share on other sites

"Folosirea pe servere sau deținerea codurilor în calculator, chiar dacă au fost șterse, este strict interzisă (sancțiune: ban 30 de zile).
A doua abatere se sancționează cu ban permanent.
Conturile până în level 5 inclusiv vor primi direct ban permanent. "

 

@@Kelton, exprimarea de mai sus mi se pare derutanta sau/si neclara, mi se pare mult mai usor de inteles fraza din vechiul regulament:

 

"- Nu permitem așa ceva și sancționăm cu ban 30 de zile de la prima abatere orice cont de minim nivelul 5, respectiv cu ban permanent de la a doua abatere, și ban permanent conturile sub acest nivel."

 

SAU

 

Folosirea pe servere sau deținerea codurilor în calculator, chiar dacă au fost șterse, este strict interzisă!

Conturile până în level 5 inclusiv vor primi direct ban permanent.

Conturile de nivel 6+ vor primi ban 30 de zile iar la a doua abatere ban permanent.

Edited by xEpical VODA
Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, Bugul de la taietor de lemne/miner cand dai /pee cand esti in checkpoint sa iei lemnele sau pietrele si dupa /stopanim, se sanctioneaza? Sau il incadrez in acele buguri minore?

Link to comment
Share on other sites

"Folosirea pe servere sau deținerea codurilor în calculator, chiar dacă au fost șterse, este strict interzisă (sancțiune: ban 30 de zile).

A doua abatere se sancționează cu ban permanent.

Conturile până în level 5 inclusiv vor primi direct ban permanent. "

 

@@Kelton, exprimarea de mai sus mi se pare derutanta sau/si neclara, mi se pare mult mai usor de inteles fraza din vechiul regulament:

 

"- Nu permitem așa ceva și sancționăm cu ban 30 de zile de la prima abatere orice cont de minim nivelul 5, respectiv cu ban permanent de la a doua abatere, și ban permanent conturile sub acest nivel."

 

SAU

 

Folosirea pe servere sau deținerea codurilor în calculator, chiar dacă au fost șterse, este strict interzisă!

Conturile până în level 5 inclusiv vor primi direct ban permanent.

Conturile de nivel 6+ vor primi ban 30 de zile iar la a doua abatere ban permanent.

 

Eu unul înțeleg exact același lucru din ambele variante, atât a ta cât și a mea. În a ta diferă doar ordinea :)).

 

@@Kelton, Bugul de la taietor de lemne/miner cand dai /pee cand esti in checkpoint sa iei lemnele sau pietrele si dupa /stopanim, se sanctioneaza? Sau il incadrez in acele buguri minore?

 

E un bug minor.

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton,

  • Deranjul jucătorilor sau a staffului:

Este interzis să deranjați jucătorii la joburi, la rob, examen auto, evenimente sau adminii când au treabă (sancțiune: kick).

A doua abatere va fi sancționată direct cu warn.

 

Aici am putea adauga si park-ul in strada aiurea sau la o casa in care nu ai rent. Tocmai azi am fost chemat pentru o problema de genul.

Edited by South IamGold
Link to comment
Share on other sites

"Folosirea pe servere sau deținerea codurilor în calculator, chiar dacă au fost șterse, este strict interzisă (sancțiune: ban 30 de zile).

A doua abatere se sancționează cu ban permanent.

Conturile până în level 5 inclusiv vor primi direct ban permanent. "

 

@@Kelton, exprimarea de mai sus mi se pare derutanta sau/si neclara, mi se pare mult mai usor de inteles fraza din vechiul regulament:

 

 

Păi sunt banate conturile până în level 5, inclusiv. (Level 1, 2, 3, 4 și 5).

Link to comment
Share on other sites

Regulamentul este ok. Asteptam update-uri legate de joc :D .

 

Dar totusi, post-hunterii, ce facem cu ei, ne-am saturat!

Link to comment
Share on other sites

Exemple de limbaj nesancționabil (excepție față de admini):
- ratat, sugaci, handicapat, tâmpit, gras, slăban, idiot, cretin sau alte forme de jigniri ușoare.
- limbajul suficient de bine cenzurat precum: sugi ****, mă ****, te *** etc.
- semne obscene (_|_, _()_ etc.).

@@Kelton, de ce sa fim sanctionati daca folosim: ratat, sugaci, tampit etc fata de admini? Nu sunt tot playeri( oameni normali cu o functie de server) asta este putina discriminare, sincer spun, de ce? Pai pe un player normal( fara functie) ii pot spune handicapat, dar la adminii, nu, pentru ca imi iau warn sau ban... si inca ceva semnele obscene: _!_, 8=D, _()_ etc, nu se sanctioneaza daca esti in factiune?

 

Edited by zL Nelh
Link to comment
Share on other sites

Cica "ce facem cu post-hunterii, ne-am saturat". Ce ar fi sa respectati in totalitatea regulamentul factiunii, ca daca va faceti treaba bine nu apar nici post-urile.

 

ON: Vrem si actualizare la regulamentul liderilor (care totusi era vizibil jucatorilor), pentru toate lucrurile spuse in topicul anterior despre sublideri. Ar fi mai bine. Mai bine implementare pe server, acum toata lumea va stii mai bine regulile.

Link to comment
Share on other sites

Câteva greşeli şi îmbunătăţiri:

 

 

1.Conturi

"în caz contrar, contul este pierdut" - virgula

 

-Securitatea contului

"ștergerea anumitor bunuri, iar de la a treia" - virgula

 

-Împărţire conturi

"este permisă, însă se va face" - virgula

"Împărțirea contului cu un codat sau cu un jucător"

 

-Inactivitate

"Dacă nu puteți juca, vă sugerăm să vindeți" - virgula

 

3.Înşelătorii

"Afacerile făcute fără această comandă pot duce la înșelătorii și să rămâneți fără bunuri." se poate înlocui cu "la pierderea bunurilor"

 

-Cu bunuri

"ștergerea anumitor bunuri, iar de la a treia în sus" - virgula

 

4.Limbaj

Propunere: Jignirile pe chaturile clanurilor vor fi sancționate de către ownerii de clan, mai puțin atunci când acestea sunt adresate de însuși ownerul clanului sau sunt adresate adminilor sau colegilor de facțiune.

Text original: "Limbajul pe chaturile clanurilor va fi sancționat de către ownerii de clan, mai puțin atunci când acesta este adresat de însuși clan owner, este adresat adminilor sau colegilor de facțiune."

 

 

O zi frumoasă!

Edited by South Blue96
Link to comment
Share on other sites

Cica "ce facem cu post-hunterii, ne-am saturat". Ce ar fi sa respectati in totalitatea regulamentul factiunii, ca daca va faceti treaba bine nu apar nici post-urile.

 

ON: Vrem si actualizare la regulamentul liderilor (care totusi era vizibil jucatorilor), pentru toate lucrurile spuse in topicul anterior despre sublideri. Ar fi mai bine. Mai bine implementare pe server, acum toata lumea va stii mai bine regulile.

Dar tare destept esti tu, serios.

Intra pe website(rpg1) la reclamati si vezi ca posturile facute mie sunt: pentru Helper si Lider si vezi de ce zic de poat-hunteri.

Acuma, membra News Reporter, nixie, rank 6 si-a facut cont nou doar sa-mi faca mie post pusa de al ei lider :)).

Asa ca te rog sa-ti vezi de treaba ta ca esti depasit de situatie.

Edited by South Edward NissaN
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.