Jump to content

Păreri despre noile procesoare AMD și ieftinirile procesoarelor Intel.


Recommended Posts

Salutare! În urmă cu ceva zile, au apărut primele 3 modele de procesoare AMD din arhitectura Ryzen, respectiv AMD Ryzen 7 1700X, 1800, 1800X, care sunt o mare concurență procesoarelor de tip i7 care aparțin de Intel. Prin benchmark-uri, s-a dovedit că AMD Ryzen 7 1700X (1600 lei) are performante aproximativ egalr cu un i7 de top, mai exact Intel i7 6900 (5000 lei). Aceasta cu siguranță va afecta prețurile celor de la Intel încă cu mult, având în vedere că toate procesoarele Kaby Lake și unele din seria Skylake au fost ieftinite deja. Un i7 6700k a ajuns la 1300 lei.

 

 

*Au dat AMD lovitura?

*Prețurile procesoarelor Intel vor scădea, după calculele mele un I7 va ajunge la prețul de 800 RON, ce părere aveți voi?

*Părerea voastră despre pomana făcută de cei de la AMD cu noua generație Ryzen.

Edited by Michael Myers
Link to comment
Share on other sites

Cand a ajuns I7 6700K la 1300 lei? Care sunt "calculele tale" care spun ca I7 va ajunge la 800 lei? 1700x nu este mai bun ca varful de gama de la Intel. Nici 1800x nu este. Insa este foarte aproape de performanta, cu un pret de 2 ori mai mic, ceea ce il face un bestbuy.

 

Vom vedea cand vor scoate si procesoarele ce se vor bate la preturi cu I5 si I7-ele ce nu fac parte din gama de varf.

Link to comment
Share on other sites

Cand a ajuns I7 6700K la 1300 lei? Care sunt "calculele tale" care spun ca I7 va ajunge la 800 lei? 1700x nu este mai bun ca varful de gama de la Intel. Nici 1800x nu este. Insa este foarte aproape de performanta, cu un pret de 2 ori mai mic, ceea ce il face un bestbuy.

 

Vom vedea cand vor scoate si procesoarele ce se vor bate la preturi cu I5 si I7-ele ce nu fac parte din gama de varf.

În România, într-adevăr, acel i7 6700k încă este la 1700 RON, dar pe unele site-uri din străinătate, i7 6700k a ajuns la 290-330 euro, ceea ce mă face să cred că ieftinirile vor crește, Intel-ul ajungând la prețuri foarte mici, fie că e i7, fie că e i5 ,fie că e i3, fie că e Pentium. De asemenea, în legătură cu performanțele procesoarelor AMD aproximativ egale cu cele de la Intel, ai aici benchmark-uri:

Edited by Michael Myers
Link to comment
Share on other sites

@@Michael Myers,Da, si in videoclipul pus de tine se vede cum 6900k este peste 1800x. Doar ca nu merita diferenta de performanta, 1800x are un raport calitate-pret mai bun.

Asta am spus și eu, performanțe egale sau aproximativ egale într-un preț mult mai bun, 2400 RON sau 5000 RON pentru același lucru, sub o altă denumire. Și cum ai spus și tu, dacă procesoarele R5 și R3, care vor face concurență i5-urilor și i3-urilor vor fii peste ele,echipa de marketing a celor de la Intel va avea treabă.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.