Jump to content

Problema laptop


Recommended Posts

Ce problema ai?: laptop-ul se blocheaza si apoi incepe sa mearga greu.

O scurta descriere a situatiei, trebuie sa spui clar ce componente ai:Cand am achizitionat laptop-ul mergea fara probleme,dar dupa un timp a aparut o problema care necesita ducerea lui la service(noroc ca aveam garantie).Cei din service mi-au facut laptop-ul schimband placa de baza si hdd-ul.Cand mi-a venit laptopu',am schimbat windowsul pus de ei cu unu de-al meu(al lor aveau doar o partitie si nu mi-a convenit,asa ca l-am schimbat).Am intampinat o problema la instalarea,hard-ul era convertit in GPT si nu puteam sa instalez windows-ul pe una dintre cele doua partitii.Faza cu instalarea am rezolvat-o,am cautat pe Site-ul de la microsoft si trebuia convertit hdd-ul din GPT in MBR.Am instalat windows-ul (10 64x bit Pro) si la inceput mergea cam greu.Dupa un timp a inceput sa mi se blocheze cam vreo 15 secunde cand ma jucam orice joc,de la samp pana la csgo.Laptop-ul are un Intel i5-6198du 2.3 ghz pana la 2.8 ghz,4 gn ram ddr4 2133 mhz,hdd de 1 tb cu 5400 rpm,placa video nvidia 920mx 2 gb,display 15.6" 1368x758

Screenshot/Video: n-am ce pune pe aici

Link catre posibilele rezolvari pe care le-ai incercat pe Google si nu au mers dintr-un motiv sau altul: cateva site-uri ziceau de golire fisiere,stersul prafului,programele start up etc,dar sunt toate useles pentru ca erau deja incercate.De asta am apelat la voi cu scopul ca poate rezolv ceva.

Edited by GalGadot
Link to comment
Share on other sites

Asta poti testa si tu cu task manager deschis si cand se blocheaza te uiti ce sta la 100% acolo. Din intamplarile mele, cand se blocheaza vreo 10-20 sec si dupa isi revine de vina sunt badurile de pe hard, fiind inlocuit intr-un service nu as fi surprins. Dar si blocatul asta, fiecare se refera la altceva cand zice ca se blocheaza, iti poate da crash driverul video sau mai stiu eu ce. Asta nu inseamna ca asta-i problema neaparat, trebuie sa te uiti tu, nu cred ca sunt clarvazatori p'aici. Task manager, msi afterburner deschise si vezi unde apar schimbari in grafice cand se "blocheaza".

Link to comment
Share on other sites

Se blocheaza din cauza solicitari, dupa cum bine stim, jocurile au si ele un consum, iar daca ne jucam astfel incat facem abuz acesta se incalzeste si merge greu. Stiu din propria experienta.

Link to comment
Share on other sites

Se blocheaza din cauza solicitari, dupa cum bine stim, jocurile au si ele un consum, iar daca ne jucam astfel incat facem abuz acesta se incalzeste si merge greu. Stiu din propria experienta.

 

Io nu neg, poate sa-i faca o plangere pentru abuz de consum.

Link to comment
Share on other sites

Se blocheaza din cauza solicitari, dupa cum bine stim, jocurile au si ele un consum, iar daca ne jucam astfel incat facem abuz acesta se incalzeste si merge greu. Stiu din propria experienta.

 

Ba, da-ma dreacu...Un PC/Laptop ce este 100% functional, poate merge cu 100% din capacitatea sa oricat de mult la o temperatura constanta. Un exemplu, daca placa video are 65 de grade dupa 30 minute de jucat, cam aceeasi temperatura ar trebui sa o aiba si dupa 24 de ore de jucat.

Link to comment
Share on other sites

N-are ce sa fie de la nu stiu cat timp de jucat si astea,inainte jucam csgo full high 120 fps fara probleme iar acum joc totul pe low si tot se mai blocheaza.Din cate am aflat dupa ce mi s-a blocat laptopu,doar hard-ul ajunsese la 100 %,restul mergeau normal.Maine dau o scanare de bad-uri si va anunt.Multumesc.

Edited by GalGadot
Link to comment
Share on other sites

GalGadot

fa poza la procesele din task m.

edit: si mai fa poza la bench-uri din HDtune. cauta pe google hd tune si dai download si fa testele alea.

Asta este in HDTune : http://imgur.com/a/zjcRM

Si astea sunt in Task Manager la procese : http://imgur.com/a/FDnh2

La error scan era totul verde si la Health aparea Health Status : Ok.

Edited by GalGadot
Link to comment
Share on other sites

Asta poti testa si tu cu task manager deschis si cand se blocheaza te uiti ce sta la 100% acolo. Din intamplarile mele, cand se blocheaza vreo 10-20 sec si dupa isi revine de vina sunt badurile de pe hard, fiind inlocuit intr-un service nu as fi surprins. Dar si blocatul asta, fiecare se refera la altceva cand zice ca se blocheaza, iti poate da crash driverul video sau mai stiu eu ce. Asta nu inseamna ca asta-i problema neaparat, trebuie sa te uiti tu, nu cred ca sunt clarvazatori p'aici. Task manager, msi afterburner deschise si vezi unde apar schimbari in grafice cand se "blocheaza".

Ai zis tu de drivere video.Le-am reinstalat si am acelasi rezultat.Bad-uri nu am.

Link to comment
Share on other sites

 

Ba, da-ma dreacu...Un PC/Laptop ce este 100% functional, poate merge cu 100% din capacitatea sa oricat de mult la o temperatura constanta. Un exemplu, daca placa video are 65 de grade dupa 30 minute de jucat, cam aceeasi temperatura ar trebui sa o aiba si dupa 24 de ore de jucat.

Daca este, dar sa nu uitam ca mereu ceva poate nu functioneaza cum trebuie sau deloc.

 

Iti sugerez o informare mai amanuntita :)>-

Edited by nBurn
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.