Jump to content

Faction General Rules


Kelton
 Share

Recommended Posts

O mare tampenie, din toate punctele de vedere, mai ales la mafii, parca aveam dreptul la libera exprimare, comunistule :)) Lasa macar jignirile usoare de tip prost, hanidcapat, tampit etc. Si DM-ul de ce ar fi interzis ? Suntem in mafii nu in Fetitele la cafeluta. Si lasa orele asa cum sunt, nu suntem lipiti de calculatoare, mai avem si viata sociala. Dupa ce ca ai bagat regula aia stupida cu 30 de ore lunare ne pui sa mai jucam inca 20 daca suntem in factiuni.

Link to comment
Share on other sites

@, cred ca nu aveti in cap niste simple chestii matematice. Daca tu esti in mafii si vii la toate war-urile pe acea saptamana, tin sa iti spun ca faci acele ore in 2 saptamani doar, nu o luna.

 

In legatura cu DM-ul, jocul este facut pentru toata lumea, nu doar pentru voi cei din mafii. El trebuie sa fie placut tuturor, nu doar voua, celor care le galgaie dorinta arzatoare de DM. Aveti destule servere de DM unde va puteti consuma.

 

Factiunile sunt locuri pentru oameni activi. Nu puteti activa, ramaneti civili. Simplu.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai tare fază, prin obligarea playerilor să aibă 20 de ore jucate pe lună. Adică, trebuie să te joci 1-2 ore pe zi ca să îți faci norma.

 

 

Interesant. Creați noliferi, obligați lumea să stea pe server. S-a dus de mult plăcerea jocului. Acum lumea trebuie să intre pe samp din obligație.

 

 

Vă salut.

Link to comment
Share on other sites

@, cred ca nu aveti in cap niste simple chestii matematice. Daca tu esti in mafii si vii la toate war-urile pe acea saptamana, tin sa iti spun ca faci acele ore in 2 saptamani doar, nu o luna.

 

In legatura cu DM-ul, jocul este facut pentru toata lumea, nu doar pentru voi cei din mafii. El trebuie sa fie placut tuturor, nu doar voua, celor care le galgaie dorinta arzatoare de DM. Aveti destule servere de DM unde va puteti consuma.

 

Factiunile sunt locuri pentru oameni activi. Nu puteti activa, ramaneti civili. Simplu.

Tovarase, ce alte activitati am avea in afara intervalului warurilor daca nu ar fii permis DM-ul ? Ori esti bolnav ori faci misto. Cand esti in pasnica sau in departament poti continua raportul chiar daca este gata, cand esti in mafie nu poti sta mai mult de 2 ore la wars, ca de, asta e sistemul, nu ne-am diferentia cu nimic de niste simplii civili.

Edited by SS Sublideru
Link to comment
Share on other sites

@@Kelton,

Am observat, insa, intrebarea mea este daca ei sunt obligati sa ni-l reduca sau doar daca vor, ca daca e asa, la NG nu se v-a schimba nimic :) . Nu mi-e greu sa-l fac insa daca ar fii mai mic, as avea mai mult timp pentru Helper.

Link to comment
Share on other sites

Tovarase, ce alte activitati am avea in afara intervalului warurilor daca nu ar fii permis DM-ul ? Ori esti bolnav ori faci misto. Cand esti in pasnica sau in departament poti continua raportul chiar daca este gata, cand esti in mafie nu poti sta mai mult de 2 ore la wars, ca de, asta e sistemul, nu ne-am diferentia cu nimic de niste simplii civili.

 

 

Asta nu e o scuza pentru DM. Aveti fel si fel de sisteme: War Arena, Gun game Arena, Racing Arena, evenimentele care se fac pe server. Nu mai incercati sa cautati scuze, doar de dragul de a incerca sa castigati un argument care este invalid.

 

Vrei factiune? Ca din civili nu ajungeti la functii si asa mai departe. Vreti? Atunci activeaza. Toata ideea asta prosteasca cu "acum suntem pusi sa jucam obsedant": va asigur eu, ca faceati orele astea si inainte si nefiind o regula data. Regula e pusa pentru unii care au asa o impresie ca factiunile sunt un fel de "civili cu nume colorat". E alta mancare de peste. Credeti ca nu puteti face fata? Aveti variante, nu cereti unei majoritati sa se opuna minoritatii.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la regula cu 20 de ore: initiativa este buna, dar ganditi-va bine daca nu cumva aceasta modificare va afecta numarul de jucatori de pe servere. Majoritatea jucatorilor cauta o factiune in care sa se afirme, dar cum timpul nu le va permite sa se alature unei factiuni pe serverele B-Zone, ei vor cauta alte servere. Parerea mea e ca in scurt timp numarul playerilor va scadea. Pe termen lung (2-3 ani) ramaneti fara playeri in factiuni. Desigur ca veti zice: "pleaca un player, vine altul". E doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, ok, 20 de ore lunare, si eu ca sublider ce sa fac 20 de ore pe server, spune-mi, mai ales intr-o factiune pasnica.. Ca mai fac activitati, da, 2-3 ore pe saptamana. Ne obligati cei de rank 6 si cei care chiar stau in factiune o gramada de timp si se ocupa de ea din "spate", gen sfaturi, forum, evidente, sa se plimbe cu masina pe server 2 ore ca sa nu fie dati afara. Eu unul nu sunt de acord, macar bagati pentru sublideri ceva activitati lunare. Si acum daca zici "Pai daca n-ai ce face mai bine stai civil", pana la urma nu e vina noastra, ci a lipsei de activitati pentru rank-uri mai mari.

Link to comment
Share on other sites

@@GF Maxim16, Nu, o sa se implementeze cand o sa se faca update pe RPG (site) la Gang/F.Pasnice,Departamente si Mix la regulament, atunci o sa fie, momentan e o poza, mai e putin pana e oficial ca sa zic asa.

Kelton, am si eu o intrebare, de nu inteleg

Daca eu zic "bai <<x>> esti prost, ia de aici" dar nu este in factiune cu mine, iau FW?

Adica ma refer pot folosi limbajul permis Exemple de limbaj nesancționabil (excepție față de admini):

- ratat, sugaci, handicapat, tâmpit, gras, slăban, idiot, cretin sau alte forme de jigniri ușoare.
- limbajul suficient de bine cenzurat precum: sugi ****, mă ****, te *** etc.


- semne obscene (_|_, _()_ etc.). pe orice persoana inafara de membrii din factiunea mea+admini. Adica pot spune prost, tampit etc oricui inafara de membrii din factiunea mea+admini? Sau este interzis(pt cei din factiune) sa utilizam jignirile fata de orice jucator.

Link to comment
Share on other sites

@, Intrebarea era "cand se face acel update" zis mai clar, ca sa stie toata lumea daca este data afara de luna asta sau de luna viitoare.

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place doar treaba cu 20 De ore jucate, chiar daca eu le fac ca na, duminica sunt 7/24 sa-mi fac raportul... Sunt unii care chiar nu au timp. Chiar daca nu are legatura cu asta, si regula cu 5 ore pe luna sa nu ti pierzi casa e o porcărie, eu cand mi am luat casa pe rpg4 nu stiam, nu prea joc acolo, nu am de unde sa stiu ca nu o sa uit de aceea regula si sa nu fac 5 ore...

Link to comment
Share on other sites

Bataie de joc. De ce sa fiu obligat sa joc 20 ore ? Voi vreti noliferi. Ok. Vreti sa aveti activitate pe server. Daca imi las jobul sa stau sa ma joc pe laptop, inseamna sa nu mai produc bani si sa ajung un retardat sclavul unui joc. Iar bani pentru donatii ... nema. Nu cred ca este ok sa ne faceti voi programul. Voi aveti 20ore jucate pe luna? Nu cred. Intrati, stati 1-2 ore pe saptamana si dupa iesiti. In al 2lea rand ati introdus reguli de toata jena care mai rau te scot din sarite si avantajeaza retardatii din civilie. Pe noi au voie sa ne injure ca la usa cortului, dar pe voi nu. Ca de...sunteti admini. Si daca dau report unuia care m-a injurat, nu va fi sanctionat. De parca voua va place sa vina unu sa va tarasca mortii si vii de la maimuta incoa` .

Inteleg ca aceasta comunitate a devenit deja o afacere, dar hai sa ne gandim si la jucatori sa fie multumiti.

Revenind la cele 20 ore/luna, chiar daca le fac, tot nu-mi convine sa fiu obligat sa stau 20 ore lunar.

Edited by GF DaDo
Link to comment
Share on other sites

De acord cu DaDo intr-o anumita masura, una e sa faci orele alea din placere, si alta e sa intri din 2 in 2 zile pe rpg sa vezi daca ai destule ore jucate in luna aia sa iesi in oras. Decat sa intri din obligatie si scarba, cred ca e mai ok sa intri din placerea de a-ti petrece timpul in joc. Sa nu mai zicem ca daca setati un standard de ore, unii din cei care joaca mai mult vor zice ca 20 de ore ajunge si mai mult n-are rost sa faca.

 

Si in orice caz, responsabilitatile in factiuni difera monumental de la rankuri mici la cele mari, unii avand responsabilitati predominant pe forum, etc, nemaivorbind de faptul ca odata ce ai ajuns la un rank mare, responsabilitatea ta nu mai consta atat de mult in raportul de activitate cat in coordonarea factiunii atat in joc, cat si in afara lui. Cum au spus si altii, daca efectiv n-ai ce sa faci, de ce sa te plimbi aiurea prin joc doar de dragul de a vedea minutele cum trec?

Edited by GF iRazor
Link to comment
Share on other sites

Am sa dau exemplu din factiunea mea, pentru toti cei care comenteaza asupra noii reguli cu minimum 20 de ore jucate.

 

Facand o analiza la numarul de ore jucate, un membru al factiunii SFSI, rank 5, prefer sa nu dau nume, are pe luna aceasta (suntem in data de 16 martie) 4 (p a t r u) ore jucate. Imaginati-va activitatea sa. Despre asta e vorba. Despre mumiile astea care sunt prin toate factiunile, oameni pe care nu ii vezi aproape deloc.

Contra exemplul pentru el: ultima statistica de activitate saptamanala arata ca un membru nou, level 22 (totusi este prima sa factiune), a obtinut 63 de puncte la raportul de activitate. Factiune de tip instructor, va pot spune ca baiatul ala a facut cam 20++++ de ore cel putin in acea saptamana.

 

Nu vorbesc aici de raport exagerat, vorbesc de contrastrul dintre jucatorii noi, care vor sa exploreze atatea factiuni si cei care deja au ajuns undeva si nu ii mai intereseaza de joc. B-Zone, dupa pararea mea, incearca sa scape de aceste stafii. Eu nu inteleg cu ce va deranjeaza regula atata timp cat activati. Am mai spus aici, bat pariu ca 95% din cei care suneti impotriva, aveti cel putin 20 de ore jucate luna trecuta. Pentru ca se fac fara sa iti dai seama. Daca nu, atunci voi sunteti problema...

 

Las la latitudinea cititorilor: Merita cel cu rank 5 locul in factiune, sau cel nou-venit? Cred ca raspunsul e destul de clar.

 

 

Edited by Andyi16
Link to comment
Share on other sites

@@Andyi16, pai si liderul si subliderii (daca sunt si aia, saracii de ei, 2) cu cine mai organizeaza activitati? Cu membrii de rank 1-3, care-s abia intrati in factiune? Unde vor fi cei care sa ii invete pe cei noi intrati ce sa faca si ce sa nu faca? Ia exemplu NG, factiune in care daca intri prima oara si nu-ti face nimeni instructia, esti omul ploii. Peste tot e nevoie de echilibru, atat in pasnice, cat si in mafii sau departamente. E adevarat ca poate nu-s cei mai activi, dar informatia trece de la om la om unde-s multi care stiu ce trebuie facut.

Link to comment
Share on other sites

Nu punem bine problema. Daca regula va fi in vigoare(si sunt foarte convins), atunci si acei membrii de rank 5 etc vor fi activi, deci totul bine. De asta tot ma repet pe aici ca regula asta cu 20 de ore jucate e foarte buna !!!

Link to comment
Share on other sites

@@Andyi16, iti garantez ca majoritatea nu vor fi mai activi dupa adaugarea regulii asteia decat inainte :)) In momentu in care esti in "stratul" ala de sus al factiunii, cand ti-ai indeplinit toate obiectivele pe ziua aia.. iesi, nu te mai dai de-a dura inca 40 de minute ca na, tre sa faci ora jucata ca sa nu te dea afara... Si sunt oameni care intra strict pentru responsabilitati, fie ca au job, ca invata pentru liceu/facultate sau pur si simplu prefera sa isi petreaca timpu' ala in alte feluri. Cine intra intr-un anumit ritm n-o sa isi compromita responsabilitatile din viata reala ca sa faca ora aia jucata :) Strict parerea mea.

Edited by GF iRazor
Link to comment
Share on other sites

Pai atunci, de ce sa mai joace???? Eu asta nu inteleg. Daca nu ai timp sa te ocupi mai mult decat minimul, atunci de ce sa tii locul ocupat? Eu stau si ma intreb de unde a aparut lepra asta de oameni care sunt rank mare acolo, au constinte dar nu activeaza deloc. DEGEABA aveti rank 5, 6 daca nu sunteti activi.

 

+la ultima verificare, forumu-ul este mai mult tinut pentru evidenta unor servicii, rapoarte, etc. Nu este un alt server, sau asa ceva. Cred ca asta e una din cele mai stupide chestii pe care le tot aud: "Sunt activ pe forum.". Adevarul e ca pe mine, ca un rank 1, o sa ma ajuti teribil si o sa ma descurc foarte bine daca tu imi postezi statistici si asa mai departe. Sper ca ai inteles ce vreau sa zic aici. Forumu-ul e o chestie de cateva minute. Nu scrieti romane cand postati ceva pentru factiune, dati copy paste la modelul ala, completati si ii dati post.

 

Asa ca, draga jucator, mai ales cei cu rank mare care stati asa in factiuni intr-o plutire constanta si nu faceti mai nimic, decat un minim, pregatiti-va. Ca demult am asteptat regula asta sa se elimine oamenii care nu au timp dar ocupa locul degeaba.

Link to comment
Share on other sites

@@Andyi16, Ba eo nu te inteleg pe tine de ce esti asa frustrat pe cei care joaca sub 20 de ore si sunt rank 5, daca veneai acum 2-3 ani cu problema asta, ca n-ai loc de rank 5 ca tin locu` ocupat (pe cand erau maxim 5 sloturi la rank 5, nu nelimitat), TE INTELEGEAM ba nene sa fi asa revoltat.

Un rank 5+ vechi stie cu ce se mananca factiunea respectiva, poate e unul dintre oamenii de baza al factiunii, poate tine antrenamentele, corecteaza rapoarte, chestii care nu le faci in 20 de ore.

Un exemplu dus la extrem: Sunt sigur ca din toti playerii care joaca pe acest server s-a intamplat sa nu joace 90% din ei 20 de ore intr-o luna oarecare (de cand s-a deschis serverul pana astazi) fiecare are problemele lui, unu intra in spital, altu` merge in vacanta si diverse alte motive, si da, ai inactivitate 2 saptamani dupa care tre sa joci dublu ca sa recuperezi, daca poti evident. Doar GANDITI-VA 2 minute la o problema care trebuie rezolvata si veti fi dati afara pentru ca nu ati putut fi activi in luna respectiva, chit ca ai rank 5 si 300 de ore pe luna februarie, pe martie ai 15, ii pasa cuiva cat ai avut luna trecuta? Se aduna acolo in carnetel? NU.

Cand veti simtii pe propria piele veti intelege ca aceasta regula nu e in folosul playerilor, ci in folosul serverului pentru a fi cat mai populat, de parca nu e destul.

#EuZicSaVaTreziti.

Link to comment
Share on other sites

Erow, nu vezi ca e un frustrat? El la conentarii pune despre altii, el e no lifer, e saturat de mastyrbare ca mosu de zapada.

Erow luna asta nu o sa fie valabila regula cu 20de ore, ea va intra in momentul in care, oficial se vor updata regulamentele la factiuni, iar automat, daca se face luna asta, activitatea asta nu se va lua in considerare, ci de luna viitoare.

Scz pt greseli gramaticale, is pe telefon.

Link to comment
Share on other sites

Nu punem bine problema. Daca regula va fi in vigoare(si sunt foarte convins), atunci si acei membrii de rank 5 etc vor fi activi, deci totul bine. De asta tot ma repet pe aici ca regula asta cu 20 de ore jucate e foarte buna !!!

Pot sa las skinu afk si din 25 in 25 de min sa il mai plimb o tura de casa/hq. Si unde e activitatea? Si nu mai compara alte factiuni cu NG. Nu se ridica nici 1 la nivelul NG-ului. Deobicei in SFPD sunt acceptati cei care nu au intrat in alte departamente. Cel putin pe RPG 1 asa a fost mereu. 2-u e facut pt pile si spagi si restul nu stiu.

Pe rpg 2 am jucat acum 2-3 ani, am si donat acolo si la final am renuntat la el. Mi'a fost scarba de liderii d'acolo si de majoritatea playerilor.

A da, era sa uit. #RipContPremiumPermanent

Edited by GF DaDo
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.