Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[PARERE] Activitate Factiune + Metoda Alegere Lideri


Kelton
 Share

Recommended Posts

Nu mi se pare ok sa fie un numar minim de ore pe luna. Atat timp cat membru respectiv isi face treaba, de ce sa mai stea in joc? Si-a facut raportul in 5 ore total pe luna, la ce ajuta factiunea faptu ca sunt obligat sa stau dreq stie pe unde si sa ma ocup dreq stie cu ce inca 15 ore pentru a nu ma da afara? Reguli stupide. Daca tot vreti sa mariti activitatea pe server, ganditi-va la altceva, gen daily achievents, o ora pe zi - 2 rp, 2 ore pe zi - 20k s.a.m.d. E banal sa impui pe cineva sa stea in joc, asa mai rau faceti. Iar ceea ce tine de regula cu 5 ore pe luna pentru a nu pierde bunurile. E apsolut AIUREA. De exemplu pleci intr-o vacanta sau te duci intr-o oarecare tara sau mai stiu eu ce timp de o luna si nu ai incredere in nimenui cui sa-i dai contul sa se joace 5 ore. Scoateti regulile astea fwt?te si deschideti-va ochii, va faceti rau cu mana voastra. Va dau o ideie. Daca bizul/casa unui jucator este scoasa la vanzare (La un pret cat de cat ok, nu 4000kkkk, aceste preturi sa fie verificate de catre adminii 5+ in conformitate cu economia serverului si raportul dintre productie / pret) sa nu fie scos la licitatie daca jucatorul respectiv nu intra in joc timp de 5 ore. Ati face un server de nota 10, si nu uitati, daca vreti activitatea, faceti astfel incat jucatorii sa stea de buna voie in joc, nu sa fie obligati prin niste reguli absolut stupide.

Ceea ce tine de lideri, nu ma prea intereseaza, e ok si cum sunt alesi si astazi, nu cred ca e o chestie ce necesita vreo schimbare urgenta. De-as fi eu il locul vostru, as face altceva mai productiv si mai necesar, si anume un sistem de petitie pentru demiterea liderului. Acesta va functiona in felul urmator. Daca nu esti multumit de activitatea unui lider sau de faptul cum acesta administreaza factiunea, atunci vei fi liber in a-ti expune parerea in aceasta petitie sub 100% anonimat. Aceasta petitie sa fie citita o data la 3 luni de exemplu, mi s-ar parea un lucru absolut genial deoarece in ziua de azi, sunt o multime de lider incapabili si prosti care nu pot administra factiunea cum se cuvine si nu voi contribui niciodata la prosperarea acesteia, vor face tot ceea ce le vine prin cap, atat timp cat ceea ce le vine prin cap nu contrazice regulamentul. Cu ajutorul acestui sistem, tu, fiind membru al factiunii sau ex-membru (ce a iesit cu nu mai mult de o luna din factiune) si daca nu esti multumit de lider, vei spune ca Liderul respectiv a luat cutare sau cutare decizie care, chiar daca intra in limitele regulamentului, nu este una plauzibila sau logica. Astazi este imposibil sa-ti demiti liderul, trebuie sa-i te comformi sau out. ''Daca nu-ti convine, nu te tine nimeni aici'' Expresia cea mai des folosita atunci cand vrei sa spui ceva liderului, (pwp @@South Alin, ).Atat am vrut sa spun, bye.

Edited by OG BvD Dorin
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Activitate Facțiune

 

 

  • Regula curentă (regula se aplică doar la finalul lunii Aprilie): Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: demitere).
  • Modificată în: Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: rank down). Membrii cu o vechime în facțiune de minim 8 luni de zile vor trebui să acumuleze 10 ore jucate într-o lună pentru a nu fi sancționați.

  • Incep cu prima idee, treaba sta in felul urmator, dupa cum se vede vin toti cu cate o idee, dar ei nu se gandesc ca o sa fie si el pusi in aceasta situatie.Ideea sta in felul urmator, o sa obligam jucatorii sa intre sa isi faca 20 de ore, iar prin asta eu cred ca o sa pierdem ceva jucatorii ca pana la urma ei o sa isi bage ceva si nu mai intra ca zic ca nu ii oblig eu ca leader sa faca ei orele sau voi nu ii obligati, adica nici sa nu intre sa fie activi, dar nici sa ii obligam sa intre.
  • In fine cum ziceam poate o sa functioneze pana la urma si o sa fie ok, nu cred ca 20 de ore sunt multe, dar eu sper sa nu ii pierdem prin aceasta obligatie de 20 de ore.

Metodă Alegere Lideri

Am primit prin PM o propunere de la jucătorul Rough care sună astfel:

- să existe 2 serii de voturi pentru alegerea noului lider.

- în prima serie să voteze adminii + liderii dintre toți membrii de rank 4+ care îndeplinesc cerințele minime și alți membrii de rank 4+ din alte facțiuni de același tip (cerințe: să nu aibă interdicție la funcție, să fie activ, să nu aibă multe sancțiuni și să aibă un comportament necesar pentru staff).

- în a doua serie să voteze doar membrii facțiunii dintre cei mai votați jucători de la prima serie.

Așteptăm părerea voastră. Nu uitați să respectați ce v-am rugat mai sus ca să ne putem înțelege.

  • ​NU SUNT DE ACORD CU ASA CEVA.

​P.S Ei cand nu au ce face fac propuneri la Kelton ma, doamne.

Edited by GigGs11 Legend
Link to comment
Share on other sites

Imi place ideea cu orele scazute pentru membrii vechi, arata ca totusi se tine cont de vechime si devotamentul fata de factiunie. Ar fi util totusi sa se reduca din acele 20/10 ore, cate 0.66 ore/zi in cazul unei cereri de inactivitate mai mare de 7 zile. O persoana care face o inactivitate de 10-14 zile trebuie sa traga tare sa faca orele pierdute. A doua regula e foarte buna, duce la o mai buna colaborare intre admini si membrii unei factiuni ai carei lider urmeaza a fi ales.

Edited by GF iRazor
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu propunerea pentru cei cu vechime, "veterani" . Fiecare are drepturi egale, de ce sa fie tratati altfel? Nu conteaza cat timp ai in factiune, tot membru esti, nu esti mai special.

 

p.s. @Kelton Ar trebuii sa adaugati un update cu "daily quests" asa se sporeste activitatea pentru toti jucatorii mai ales pentru cei din mafii/ganguri care nu prea au ce face.

Link to comment
Share on other sites

GigGs11 Legend​ & Ai perfectă dreptate se incalcă prin implementarea aceste reguli autoritatea Adminilor 4+ și a liderilor privitor la metoda de alegere liderilor. SA GANDIT UNU CA ROUGE PESTE NOAPTE SĂ GÂNDEASCĂ LEGI CARE NU-ȘI VĂD SENUSL ȘI FOLOSUL, orice gândeste noaptea trimite PM cu reguli. Sunt si alte treburi mult mai importante de facut gen: quest-uri, misiuni in fiecare zi, etc.

Iar la cea cu membrii toti sa aibă drepturi egale indiferent ca are 4 luni sau 8 luni intr-o factiune.

Link to comment
Share on other sites

Pro pentru orele jucate, la rank5 de exemplu iti da rank down daca esti inactiv sau nu dai teste, asa mi se pare mai corect sa primesti rank down.

 

Pro si pentru modul de alegere al liderilor, dar am o intrebare, nu e tot una ca voteaza adminii, liderii si membrii deodata?

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune aceste doua propuneri. ;)

Unde a fost acest Rough pana acum? =))


Pro pentru orele jucate, la rank5 de exemplu iti da rank down daca esti inactiv sau nu dai teste, asa mi se pare mai corect sa primesti rank down.

 

Pro si pentru modul de alegere al liderilor, dar am o intrebare, nu e tot una ca voteaza adminii, liderii si membrii deodata?

Voteaza adminii, liderii si membrii altor factiuni, apoi primii 2-3 cu cele mai multe voturi sunt votati din nou de membrii acelei factiuni.

Link to comment
Share on other sites

E OK dar e foarte naspa chestia aka, in care nu poti aplica in Nick o factiune daca nu ai 30 de ore pe nu stiu cat time e cell mail naspa update daca nu are ore sau bla bla I'll respinge leaderu dar nu, sa nu Il lasi sa aplice

Link to comment
Share on other sites

PRO pentru propunerea cu liderii

Iar pentru cea cu activitatea nu ar trebui sa fie adaugata regula axeea cu 8 luni, playerii care isi iau datoria de a intra intr-o factiune intra acolo cu niste conditii + trebuie sa ii facem pe jucatori sa se axeze mai mult pe conturile principale.

Link to comment
Share on other sites

Salut inițiativa de alegere a liderilor și pe jucătorul care a venit cu ideea, consider că trebuia implementată de ceva timp. Cât despre a doua propunere nu doresc să comentez, mie sincer imi este bine și cum e acum dar nici să incerci să fortezi oarecum copilul să joace un anumit timp nu mi se pare foarte potrivit din punct de vedere moral.

Link to comment
Share on other sites

Partea cu votatul liderilor de către membrii din afară, e cam aiurea. 1. Se pot cumpăra voturile; 2. Nu ei fac parte din facțiunea respectivă 3. În cazul gangurilor, membrii mai slabi vor fi aleși pentru a nu exista concurență între ganguri.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Modificată în: Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: rank down). Membrii cu o vechime în facțiune de minim 8 luni de zile vor trebui să acumuleze 10 ore jucate într-o lună pentru a nu fi sancționați.

 

Din moment ce există achievement cu 6, 12, 24 luni pentrecute în același tip de facțiune, de ce nu aplici această vechime de 8 luni și în acest caz? Nu mi se pare corect! Pe lângă asta, fă ceva și cu antrenamentele. Rank 5+ să aibă prezență opțională!

 

Până la urmă departamentele sunt la fel, doar că FBI și NG au alte atribuții...

 

# Partea cu facțiunile bat în excepția cu gradul de Veteran, propusă de mine?

Edited by South Max
Link to comment
Share on other sites

Nu ar fi o idee rea.

Link to comment
Share on other sites

GigGs11 Legend​ & Ai perfectă dreptate se incalcă prin implementarea aceste reguli autoritatea Adminilor 4+ și a liderilor privitor la metoda de alegere liderilor. SA GANDIT UNU CA ROUGE PESTE NOAPTE SĂ GÂNDEASCĂ LEGI CARE NU-ȘI VĂD SENUSL ȘI FOLOSUL, orice gândeste noaptea trimite PM cu reguli. Sunt si alte treburi mult mai importante de facut gen: quest-uri, misiuni in fiecare zi, etc.

Iar la cea cu membrii toti sa aibă drepturi egale indiferent ca are 4 luni sau 8 luni intr-o factiune.

În loc să dai la teologie, mai bine urmai o facultate de litere că tare mult îți mai place să-ți racești gura sau în cazul acesta, mâna. Ai spus odată că nu-ți place, consider că ajunge, nu tre' să-i pupi în cur pe toți care nu sunt de acord cu părerea mea și să faci mare haz de necaz din asta. Acum văd că o iei cam personal, calmează-te să nu-ți plesnească ceva la cap și te rog eu să nu cumva să îmi dai acatist că după nu te mai primesc la șhaormerie. Dacă tu noaptea stai și îți faci laba (da, nu e păcat, cu toții o facem, get over it) e problema ta, eu pe lângă faptul că noaptea fac laba în același timp și gândesc propuneri pe care i le trimit lui Kelton că să-ți fac ție viața mai grea. Maturizează-te și învață frate să taci.

Partea cu votatul liderilor de către membrii din afară, e cam aiurea. 1. Se pot cumpăra voturile; 2. Nu ei fac parte din facțiunea respectivă 3. În cazul gangurilor, membrii mai slabi vor fi aleși pentru a nu exista concurență între ganguri.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Modificată în: Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: rank down). Membrii cu o vechime în facțiune de minim 8 luni de zile vor trebui să acumuleze 10 ore jucate într-o lună pentru a nu fi sancționați.

 

Din moment ce există achievement cu 6, 12, 24 luni pentrecute în același tip de facțiune, de ce nu aplici această vechime de 8 luni și în acest caz? Nu mi se pare corect! Pe lângă asta, fă ceva și cu antrenamentele. Rank 5+ să aibă prezență opțională!

 

Până la urmă departamentele sunt la fel, doar că FBI și NG au alte atribuții...

 

# Partea cu facțiunile bat în excepția cu gradul de Veteran, propusă de mine?

Voturile pot fi cumparate oricum geniule, pacat ca aia de pe lista nu pot da pixuri si brichete cu numele lor ca erau mai rau decat astia cu campaniile lor

Edited by Rough
Link to comment
Share on other sites

Geniule, una este să îți alegi propriul lider cu, colegii de facțiune, alta e să-ți voteze uni din afară, chiar dacă este același tip de facțiune. Cum ar fi să voteze Putin pe Trump la funcția de președinte al SUA?

Link to comment
Share on other sites

- în prima serie să voteze adminii + liderii dintre toți membrii de rank 4+ care îndeplinesc cerințele minime și alți membrii de rank 4+ din alte facțiuni de același tip (cerințe: să nu aibă interdicție la funcție, să fie activ, să nu aibă multe sancțiuni și să aibă un comportament necesar pentru staff).

 

 

Ce treaba au alte factiuni cu alegerea liderului la alta decat a lor? Nu mi se pare normal sa decida alte factiuni pentru a mea,chit ca e de acelas tip. Luati-o logit, Romania nu are nici un cuvant de spus la alegerea presedintelui din Rep. Moldova, si nivi cei din Moldova nu au nici un cuvant la Romania.

 

Si ca o completare la acea propunere cu liderii mi s-ar parea mult mai ok sa voteze cei de rank 3+ pentru ca ei au ajuns sa-i cunoasca pe cei superiori,nu toti care abea au o zi in factiune si au pretentia la vot.

Edited by D E A L E R
Link to comment
Share on other sites

Geniule, una este să îți alegi propriul lider cu, colegii de facțiune, alta e să-ți voteze uni din afară, chiar dacă este același tip de facțiune. Cum ar fi să voteze Putin pe Trump la funcția de președinte al SUA?

 

pana sa am propunerea asta, tot liderii si adminii votau.. acum macar ai optiunea ca in a doua serie sa aleaga numai membrii. P.s nu mai voteaza adminii si liderii in a doua serie, si gandeste-te putin, daca toti membrii au in plan sa-l voteze pe acelasi om, acum daca intr-o factiune membrii sunt uniti pot sa-si aleaga impreuna liderul, nu mai conteaza votul celorlalti

Edited by Rough
Link to comment
Share on other sites

Hello ,

I dont agree with the rule that say player who dont have minimum 20 hours played will get punished because he can complete his activity report without playing 20 hours and maybe he have an inactivity request for 2 weeks so he cant pkay 20 hours in the other 2 weeks ..

So i think that faction members will get a Faction warn when they dobt complete the activity report this is enough .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.