Jump to content

[PARERE] Activitate Factiune + Metoda Alegere Lideri


Kelton
 Share

Recommended Posts

Activitate Factiune- Mi se pare ca ar trebui fi scoasa si sa nu primim demitere sau rankdown daca nu avem 20 de ore, daca de exemplu cum sunt eu si am 3 conturi in factine, trebe sa stau 5 ore in fiecare zi pe SAMP ca sa fac ore pe fiecare cont, cu regula asta distrugeti viata sociala playerilor care au mai multe conturi in factiuni.

 

Metoda alegere lideri- Sunt de acord insa as modifica unele lucruri, daca de exemplu sunt peste 10 membri rank4+ sa se aleaga din ei maxim 10 sau 5 si in cea de a 2-a etapa sa poata vota si admini si lideri, nu doar membri.

Sunt atâția care vor într o factiune, un cont ti ar ajunge.

Link to comment
Share on other sites

Aaa, pai nu, stati putin, daca e asa sunt contra... tot o sa fie numai pile daca votează adminii si liderii in prima faza, eu vorbeam sa voteze DOAR membrii factiunii in ambele faze, normal ca cei din VODA(unde sunt cei mai multi admini) o sa si voteze preferatul din VODA, asa nu poti scapa de pile..

Link to comment
Share on other sites

@@Victory Gunnter, mdea, si eu m-am gandit la asta.. daca stai sa te gandesti intr-un fel tot e mai bine pentru ca macar acuma sunt niste conditii de indeplinit, si totusi cu putin noroc poti sa treci de prima serie fara pile..

 

Initial si eu am propus la fel, ca membrii sa voteze in ambele serii dar mna, vad ca s-a schimbat.. Totusi, intr-un fel e mai bine decat era inainte..


Si de exemplu, sa spunem ca in prima serie toti din clanul X il voteaza pe membrul Y, ala o sa fie pe primul loc cu un numar de voturi si dupa urmeaza cei care nu voteaza pe pile, pe locurile doi sau 3, deci in final noi decidem pana la urma cine voteaza, de asta zic ca e mai bine daca stai sa te gandesti. Nu mai decid adminii si liderii cine ia lider in final, ei decid doar cine intra pe lista finala.. E o schimbare in bine + ca toata lumea are sanse daca se indeplinesc conditiile specificate de Kelton.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord de loc cu metoda numarul 2. E o prostie, de ce? foarte simplu.

Un jucator care are rank 5 in Avispa Rifa si acum este in factiunea.. sa zicem Green Street Bloods si are rank 2. Nu are nici o sansa la lider. Mie personal mi se pare o porcarie.

Mai bine sa ramana la fel cum era.

 

Cat despre numarul 1 sunt de acord.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

TeKK & Ai foarte mare dreptate regula cu numărul doi e o porcărie care îngreunează treaba adminilor, ce e prostia asta cu 2 liste daca sunt 10 membrii cu Rank 4 si 10 cu Rank 5 + 2 Sublider o să fie un total de 22 membri pe lista, zici că e Pomelnic :)) Hai să gândim realista nu ca Rouge :))

Link to comment
Share on other sites

@@Preot Claudius, Din ăia 22 de membrii de pe lista din prima serie

 

Am primit prin PM o propunere de la jucătorul Rough care sună astfel:

- să existe 2 serii de voturi pentru alegerea noului lider.

- în prima serie să voteze adminii + liderii dintre toți membrii de rank 4+ care îndeplinesc cerințele minime și alți membrii de rank 4+ din alte facțiuni de același tip (cerințe: să nu aibă interdicție la funcție, să fie activ, să nu aibă multe sancțiuni și să aibă un comportament necesar pentru staff).

- în a doua serie să voteze doar membrii facțiunii dintre cei mai votați jucători de la prima serie.

 

 

+ ca din aia 22 se scad pentru ca nu cred ca toti indeplinesc cerintele.

Edited by Rough
Link to comment
Share on other sites

Ambele idei sunt foarte bune, dar trebuie sa faceti ceva si cu alegerea subliderului, sa ii dea celui de rank corespunzator nu aduce pe cineva si ii da sublider dupa ce trece testul, aici se vede foarte clar "Pile".

Link to comment
Share on other sites

@@Preot Claudius, Din ăia 22 de membrii de pe lista din prima serie

 

Am primit prin PM o propunere de la jucătorul Rough care sună astfel:

- să existe 2 serii de voturi pentru alegerea noului lider.

- în prima serie să voteze adminii + liderii dintre toți membrii de rank 4+ care îndeplinesc cerințele minime și alți membrii de rank 4+ din alte facțiuni de același tip (cerințe: să nu aibă interdicție la funcție, să fie activ, să nu aibă multe sancțiuni și să aibă un comportament necesar pentru staff).

- în a doua serie să voteze doar membrii facțiunii dintre cei mai votați jucători de la prima serie.

 

 

+ ca din aia 22 se scad pentru ca nu cred ca toti indeplinesc cerintele.

 

Degeaba se scad, cati se pot scade? 2-3. Nu mai mult. E mult mai bine cum e in prezent.

 

Edited by TeKK
Link to comment
Share on other sites

Ambele idei sunt foarte bune, dar trebuie sa faceti ceva si cu alegerea subliderului, sa ii dea celui de rank corespunzator nu aduce pe cineva si ii da sublider dupa ce trece testul, aici se vede foarte clar "Pile".

În viitorul regulament al liderilor se va schimba și criteriile de a alege un sublider.

Link to comment
Share on other sites

 

Scrie clar prin ceva regulamente pe acolo, nu stiu. Liderul are dreptul sa isi aleaga ce sublideri vrea.

 

Degeaba se scad, cati se pot scade? 2-3. Nu mai mult. E mult mai bine cum e in prezent.

 

 

Ok, se scad 2-3, din aia 19 ramasi doar primii 3 sau 4 intra pe lista. Ce vrei mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere 2 idei total gresite. Va intrebati de ce va pleaca jucatorii ? Pai pentru ca ii obligati sa joace. Pentru ca ajung lideri persoane care nu au fost niciodata in factiunea respectiva(sau sublideri). In tot acest timp, rang 5 cu 2 ani vechime in acea factiune nu primesc nici macar o sansa la sublider. Vine un necunoscut care nu a calcat in viata lui in acea factiune, nu stie lucruri practice(Departamente in special), primeste sublider si dupa o luna se trezeste cu 2.5/3 fw(chiar daca el nu face raportul). De aceea acel rang 5 pleaca pe alta comunitate. Deci, concluzia este ca nu se face nimic pentru jucatorii vechi, ci doar lucruri in defavoarea lor. Cand o sa faceti ceva pentru acest tip de jucator o sa revin pe serverele de samp. Multumesc ! Edited by AIM Octavian Mexico
Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca nu ar fi o schimbare benefica. O alternativa de la mine sa zic asa, ar fi astfel:

Cine are sub 20 ore jucate sa fie sanctionat cu rank down / FW la prima abatere, si cu demitere la a 2-a abatere.

Sa fim seriosi, sunt o gramada de oameni care stau degeaba, efectiv ocupa locurile unor posibili noi jucatori pe server, pentru ca bineinteles, ca intre unu cu lvl 100 care joaca 10 ore pe luna si un civil de level 15 care iti joaca 100 ore pe luna, toata lumea alege "experienta" iar cei noi sunt alungati si pana la urma se ajunge sa se lase de joc pentru ca nu primesc sansa in factiuni. Noi avem nevoie pe server sa atragem alti playeri noi, pana la urma unu care joaca 10 ore pe luna de cate ori il vezi on daca nu e pe /sleep? Trebuie atrasi incepatorii, si sa li se dea sanse sa intre in factiuni ca daca nu primesc asta, o sa se lase de joc rapid, sau o sa incerce altundeva.

Cat despre chestia cu 8 luni + mi se pare ce-a mai mare prostie, daca esti plictisit de acelasi lucru incearca frate altceva, oameni vin si pleaca, asta nu intelege multa lume, "legendele" se mai si retrag. Daca e sa se faca o exceptie de la asta, sa se faca la gangs, unde majoritatea is conturi secundare, acolo as intelege.

Legat de metoda de alegere a liderilor, ar fi o debandada sa voteze adminii si liderii. Pana la urma liderii altor factiuni, gen lider Hitmen habar n-are ce se intampla in gangs, pe cine sa voteze? Pai pe X pe care il propune Y ca sunt prieteni, cum se procedeaza mai nou. Eu zic ca ar trebui lasat la fel, propusi de lider, analizat de A4 si facuta lista.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu prima varianta avand in vedere activitatea lunara ( minim 20 de ore ), membrul respectiv sa fie demis. Cat despre alegerea liderului, mi se mare mai "atractiva" aceasta metoda, deoarece ne dam mai bine seama daca acel player este dorit.

Link to comment
Share on other sites

Pro la prima idee.

Contra la cea legata de lideri, toti civili isi dau cu parerea, "asa mi se pare mai interesant, atractiv blabla" ca si lider sti ce poate fiecare membru al tau si cine e cel mai capabil sa preia sefia, degeaba e un rank 4 care se intelege cu toti si e votat si ia lider daca dupa o saptamana il scoateti cu 3/3. Cand esti lider sti pe cine pui pe lista de vot, nu pui doar asa sa te afli in treaba. Peace!

Link to comment
Share on other sites

Eventual să adaugi și vârsta minimă de 14 ani pentru a vota. Iar apoi, fiecare player să aibă câte un "buletin virtual". =))

 

Ori că te propun niște admini puși degeaba, ori că îți faci propriul grup care să te voteze... cam tot aia e.

 

 

Edited by South Max
Link to comment
Share on other sites

Regula cu alegerea liderilor e bună așa cum este în momentul de față, nu văd rostul de aglomerare a membrilor pe acele liste gen lista 1 clasa inferioara lista 2 clasa superioară :)):)) E o prostie totală regula asta.

 

ESTE FOARTE BUNĂ METODA ACTUALĂ DE SELECTARE SI DE VOTARE A LIDERILOR.

Link to comment
Share on other sites

Metoda de alegere a liderilor este cu adevarat una foarte buna, mai ales ca sunt altii cu o vechime mare in factiuni care nu au sansa la functia de lider, insa acestia pot avea aceasta sansa in alta factiune de acelasi tip, insa acestia sa aiba o vechime mai mare.

Prima regula este si ea extrem de buna, mai ales ca ai modificat-o, e mai bine asa.

 

Edited by W i s l e r
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu orele jucate mi se pare o idee destul de proasta.Eu atata timp cat vin la waruri sau imi fac raportul complet,nu inteleg de ce as fi considerat inactiv,pana la urma am activitate din moment ce joc la fiecare war si imi fac raportul de activitate complet.Sistemul de votare al liderilor ar trebui sa ramana ca pana acum deoarece nu vad rostul unei alte serii in plus de votare,sau daca trebuie schimbat,as propune ca doar membrii factiunii sa poata vota liderul,nu si adminii sau alte entitati din afara factiunii.Fiecare factiune isi doreste un lider competent,deci nu vad de ce sa voteze si adminii cand pe ei nu ii priveste aproape deloc.

Link to comment
Share on other sites

Regula cu alegerea liderilor e bună așa cum este în momentul de față, nu văd rostul de aglomerare a membrilor pe acele liste gen lista 1 clasa inferioara lista 2 clasa superioară :)):)) E o prostie totală regula asta.

 

ESTE FOARTE BUNĂ METODA ACTUALĂ DE SELECTARE SI DE VOTARE A LIDERILOR.

wai popa nebun, calmeaza-te, te vede Dumnezeu ce tam-tam faci p-aici iti da cu, crucea in cap, mai bine iti faci o cruce mare si mergi cu Domnu inainte, te drq de fomist, faci bale la gura, nu vezi ca esti singuru care mananca cacat cu amandoua maini p-aici? Ambele reguli sunt bune pentru jucatori, asa se evita a mai lua oamenii fantoma functii, poate se vor face si niste criterii la helperi admini. Edited by Eu sunt WiSsh din Moldova
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.