Jump to content

[PARERE] Activitate Factiune + Metoda Alegere Lideri


Kelton
 Share

Recommended Posts

Hello ,

I dont agree with the rule that say player who dont have minimum 20 hours played will get punished because he can complete his activity report without playing 20 hours and maybe he have an inactivity request for 2 weeks so he cant play 20 hours in the other 2 weeks ..

So i think that faction members will get a Faction warn when they dont complete the activity report this is enough . And the minimum hours is 10 hours per month is good

Edited by Amine 10
Link to comment
Share on other sites

 

Activitate Facțiune
  • Regula curentă (regula se aplică doar la finalul lunii Aprilie): Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: demitere).
  • Modificată în: Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: rank down). Membrii cu o vechime în facțiune de minim 8 luni de zile vor trebui să acumuleze 10 ore jucate într-o lună pentru a nu fi sancționați.

 

Aici as propune o mica reformulare, in sensul ca sunt total de acord cu aceasta schimbare dar regula modificata ar trebui sa sune asa: Membrii care nu acumuleaza intr-o luna de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerati inactivi (sanctiune: rank down), iar daca membrul detine rank 1 in factiune si nu acumuleaza 20 de ore jucate intr-o luna (sanctiune: demitere sau faction warn) - aici ramane la alegerea voastra.

 

 

Metodă Alegere Lideri

Am primit prin PM o propunere de la jucătorul Rough care sună astfel:

- să existe 2 serii de voturi pentru alegerea noului lider.

- în prima serie să voteze adminii + liderii dintre toți membrii de rank 4+ care îndeplinesc cerințele minime și alți membrii de rank 4+ din alte facțiuni de același tip (cerințe: să nu aibă interdicție la funcție, să fie activ, să nu aibă multe sancțiuni și să aibă un comportament necesar pentru staff).

- în a doua serie să voteze doar membrii facțiunii dintre cei mai votați jucători de la prima serie.

 

 

Aici sunt de acord doar daca pe primul loc o sa se puna membrii din factiunea al carui lider se voteaza, adica de exemplu se voteaza liderul Las Venturas School Instructors, in prima serie de vot daca se acopera numarul de membrii necesar votului si anume rank 4, 5 si 6 din LVSI si indeplinesc conditiile sa nu se mai adauge si din LSSI si SFSI. In principiu sunt de acord.

Link to comment
Share on other sites

Interesant, dar acolo cu 10 ore jucate daca ai 8 luni mi se pare cam mult. Ar trebui scazut la un 4-5 luni cel mult. Sunt foarte putini cei care au asemenea vechime intr-o factiune.

 

Cat despre treaba cu liderii e destul de buna, dar cum ar fi daca s-ar alege liderul doar dupa vechime si activitate? Zic si eu.

Link to comment
Share on other sites

Hai să îmi dau și eu cu părerea.

Legat de activitatea în facțiuni, sunt contra ideii actuale, si pro modificării acesteia. De ce votez așa? Pentru că nu mi se pare ok să fii dat afară din facțiune pe motivul ăsta. Înțeleg că vreți cât mai multă activitate, dar poate într-o lună, un jucător are un program super aglomerat și nu poate îndeplini minimul de ore. Nu ai de unde să știi ce se întâmplă. Părerea mea e că e mai ok a doua variantă, chiar dacă nu e așa strălucită.

În ce privește metoda de alegere a liderilor, consider că e o idee bună, bine gândită și trebuie aplicată.

 

Spre să influențez într-o oarecare măsură cu votul meu, și să iei decizia corectă, @@Kelton.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este urmatoarea:

-Regula modificata la activitatea din factiuni este foarte buna, astfel veteranii nu se vor mai considera neindreptatiti (speram).

-Regula modificata la alegerea liderilor este si ea buna la randul ei.

Edited by Victory Okko
Link to comment
Share on other sites

 

O luna are 30 de zile, daca joci 30 minute pe zi si mai joci in cateva zile o ora tot faci frate 20 ore.. e mult mai bine cu demitere.. multi jucatori au peste 70 ore pe luna si sunt civili iar unii au 10 ore si tin locul in factiune degeaba.

 

Da mă că noi trăim ca tine în samp și ne facem semnături cu poze reale și bara de health din joc :|

De ce mă obligi tu cât să-mi petrec timpul în joc? Ce treabă am eu cu un civil că joacă 70 de ore pe lună? Nu intră în facțiuni că nu sunt capabili, pentru că dai un test cu ei și îi întrebi ce reprezintă facțiunea respectivă și-ți răspund total aiurea.

Aplică în NG și scrie la motiv că de când joacă samp visează să stea cu radarul și să acorde amenzi. Really?

 

 

Treaba asta cu alegerea liderilor mi se pare cel mai naspa lucru posibil. Deoarece eu ca lider imi cunosc membri si stiu cine e capabil pentru functie si cine nu. Daca se va baga lucru asta ne vom trezi cu multi lideri incapabili care printr-un noroc vor ajunge pe acea lista.

 

Aline am tot respectul pt tine, iar în cazul tău ai luat pe merit funcția.

Dar ști și tu prea bine indiferent de modul de votare nu o să fie mereu pe merit, atâta timp cât faci parte dintr-un clan mare, bine cotat, cu câte mai multe persoane cu funcții în același clan și ești pe listă, ai liderul asigurat.

Nu zic că cei care au luat așa funcția nu au meritat toți, dar sunt prea puțini. După părerea mea doar tu și Bonzy ați meritat până acum :).

Iar legat de listă...Te poți uita la demisii lider și la propuneri. Alea sunt de umplutură tot adminul care se ocupă de orașul respectiv face lista.

 

Revenind la idee susțin ce a spus Erow.

 

 

Ma bucur ca, chiar ai luat in considerare ce ti-am spus legat de rank down.

Initial ma batea gandul sa ma las, dar avand in vedere ca ai adaugat si bonusul de 8 luni vechime = 10 ore pe luna, te felicit.

Eu personal sunt foarte multumit de viitoare modificare.

 

 

Legat de propunerea la leaderi:

Este o propunere decenta, insa candidatii sa exista doar din factiunea respectiva sau MAXM 1 din alta factiune(aici ma refer la PD / factiuni pasnice, la mafii e altceva) deoarece sincer va spun ca un membru din orice alt departament nu are ce cauta in departamentul la care se alege leaderul, sunt oameni capabili in fiecare factiune si ai de unde alege. Este urat sa vina un alt leader si sa schimbe totul.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Da mă că noi trăim ca tine în samp și ne facem semnături cu poze reale și bara de health din joc :|

De ce mă obligi tu cât să-mi petrec timpul în joc? Ce treabă am eu cu un civil că joacă 70 de ore pe lună? Nu intră în facțiuni că nu sunt capabili, pentru că dai un test cu ei și îi întrebi ce reprezintă facțiunea respectivă și-ți răspund total aiurea.

Aplică în NG și scrie la motiv că de când joacă samp visează să stea cu radarul și să acorde amenzi. Really?

 

 

 

 

Aline am tot respectul pt tine, iar în cazul tău ai luat pe merit funcția.

Dar ști și tu prea bine indiferent de modul de votare nu o să fie mereu pe merit, atâta timp cât faci parte dintr-un clan mare, bine cotat, cu câte mai multe persoane cu funcții în același clan și ești pe listă, ai liderul asigurat.

Nu zic că cei care au luat așa funcția nu au meritat toți, dar sunt prea puțini. După părerea mea doar tu și Bonzy ați meritat până acum :).

Iar legat de listă...Te poți uita la demisii lider și la propuneri. Alea sunt de umplutură tot adminul care se ocupă de orașul respectiv face lista.

 

Revenind la idee susțin ce a spus Erow.

 

 

 

 

Ai mare dreptate Peiule.

Link to comment
Share on other sites

Am observat că mulți sunt ofensați că na adminii 4+ și liderii au votat contra propunerii a doua pentru că nu-și mai bagă ei persoanele favorite.



Păi să fim puțin logici, un Admin 4+ nu cred că și-ar permite să facă chestii de genu', mai ales că lista se face în mare parte cu toți Adminii 4+, doar Managerul face lista principală și apoi vin comentariile și părerile celoralți admini 4+.



Liderii nu pot propune doar pe cine vor ei că până la urmă nu este doar după ei, suntem noi Adminii 4+ și dacă vedem ceva dubios nu punem persoanele propuse pe listă.


Link to comment
Share on other sites

@@Marius, de ce sa nu aiba toata lumea sanse egale, atata timp cat indeplinesti conditiile necesare, esti dedicat factiunii si ai rank 4+, poate acei admini 4+ decid sa nu-l puna pe lista pe respectivul din diferite motive si nu are sansa la lider. Mi se pare mai corect ca toata lumea sa aiba sansa nu numai cei care-s alesi de asa zisii admini care sunt usi de biserica

Edited by Rough
Link to comment
Share on other sites

M.am gandit mai bine, daca aleg doar membrii e posibil sa existe litigii intre jucatori, mai bine zis un jucator cu rank 5 cu vechime, activitate, implicare in factiune sa fie propus dar sa nu fie votat de colegi din diferite motive. Exclus.

 

O alta metoda mai buna este ca in factiunea in care se alege viitorul lider sa voteze doar membrii rank +3 sau rank +4, adminii de nivel +3 sau +4 si liderii pe categorii(de exemplu se alege lider in mafie, sa fie propus orice membru care a avut experienta sau este intr.o mafie rank +3 sau +4 si sa voteze liderii de gang impreuna cu adminii +3 / +4 si membrii factiunii cu rank +3 / +4. Sa fie o si gura votare, fara transe ca e mult.

 

Sau faceti combinatia, ce am zis eu cu ce a zis Rough.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru ideea cu votarea liderului, e chiar una buna, asa au sanse egale toti membrii si se mai reduce din coruptie :))

Cei care nu sunt de acord cu ideea sunt speriati ca isi pierd influenta pe care o au asupa votului.

Votul final trebuie sa fie doar al membrilor deoarece ei se cunosc intre ei cel mai bine si stiu ce e bine pentru factiune.

Link to comment
Share on other sites

Rough & Cum ti-au mai zis si altii propunerile tale nu dau randamente frate, incearca sa visezi alte reguli pe viitor, ma refer la cele legate de sisteme quest-uri, misiunii pentru playeri, evenimente, etc. Lasa tu regulile sa le faca adminii si liderii, daca ai rank 4 asta nu inseamna ca trebuie sa fii si liber neapărat :)) hai sa fim serios si gandestete la mesajul de aseara :))

Edited by Preot Claudius
Link to comment
Share on other sites

@@Preot Claudius, Cum mi te imaginez eu cand vad ca postezi p-aici

 

4ggtU8B.jpg

 

Vino cu argumente Pro sau Contra dacă vrei să nu te mai iau la mișto. Nu poți să vii aici să te plangi că nu știu ce că visez reguli bla bla etc. atâta timp cât tu nu ai un argument valid care să demonstreze DE CE este o prostie. Luminează-mă și arată-mi calea!

Link to comment
Share on other sites

Fără supărare, dar voi mulți de pe aici nu prea știți sa citiți sau și ce citiți nu înțelegeți, nu votează membrii din alta facțiune liderul la facțiunea ta, pe lista de votare in prima faza o sa fie puși toți membrii Rank 4+ din facțiunile de același tip care îndeplinesc cerințele, dar o să voteze doar adminii și liderii, iar primii 3/4 clasați o sa intre pe a doua lista in care votează doar membrii facțiunii.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.