Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[PARERE] Activitate Factiune + Metoda Alegere Lideri


Kelton
 Share

Recommended Posts

wai popa nebun, calmeaza-te, te vede Dumnezeu ce tam-tam faci p-aici iti da cu, crucea in cap, mai bine iti faci o cruce mare si mergi cu Domnu inainte, te drq de fomist, faci bale la gura, nu vezi ca esti singuru care mananca cacat cu amandoua maini p-aici? Ambele reguli sunt bune pentru jucatori, asa se evita a mai lua oamenii fantoma functii, poate se vor face si niste criterii la helperi leaderi.

 

=))))

 

@@Eu sunt WiSsh din Moldova,

 

giphy.gif

 

(ti-as da +1 da' am depasit, da' lasa ca revin)

 

 

Edited by Rough
Link to comment
Share on other sites

Voi trebuie sa intelegeti ceva. La metoda actuala, de ce sa-mi aleaga lideru mie liderii si adminii care nu au treaba cu factiunea? Ce stiu ei despre ce se intampla in interioru factiunii?

 

A, nu va convina ca va pierdeti influenta? :)) Asta ma amuza foarte tare. Nu mai ia lider cine vreti voi? :))

 

Este cea mai buna propunere din ultimu timp si voi nu sunteti de acord. Ma amuza cand va citesc comentariile. Continuati tot asa, vreau sa continui sa rad.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sincer nu sunt de acord cu regula pentru alegerea unui lider. Daca un membru sa zicem ca nu se intelege atat de bine cu factiunea sau nu prea este bagat in seama si totusi are rank 4 nu prea mai are sanse la lider. Aceasta este STRCT parerea mea.

 

Atata timp cat nu te intelegi cu factiunea ta nu ai ce cauta ca si lider la acea factiune.

 

On topic: 1. Legat de minimul de ore jucate pe luna, sunt de acord cu a doua varianta. Demiterea era prea dura, fw-ul cam prea nesemnificativ, prin urmare, rank-down este cea mai buna solutie.

2. Legat de alegerea liderului nu sunt de acord. Mi se pare foarte bine cum se alege liderul in prezent.

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, idei bune dar la cea cu liderul nu mi se pare corect fata de membrii factiuni sa sa aibe sana la lider si jucatori din alte factiuni. Sa se aleaga din alte factiuni doar daca in respectiva nu sunt minim 2 membrii care indeplinesc cerintele necesare.

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, idei bune dar la cea cu liderul nu mi se pare corect fata de membrii factiuni sa sa aibe sana la lider si jucatori din alte factiuni. Sa se aleaga din alte factiuni doar daca in respectiva nu sunt minim 2 membrii care indeplinesc cerintele necesare.

Reciteste ce a zis Kelton. Membrii rank 4+ din toate factiunile de acelasi tip

Edited by South Edward NissaN
Link to comment
Share on other sites

Reciteste ce a zis Kelton. Membrii rank 4+ din toate factiunile de acelasi tip

Nu conteaza ca sunt factiuni de acelasi tip. Daca tu ai fi intr-o factiune cu 5 jucatori care indeplinesc cerintele de lider printre care si tu cum ar fi sa vin eu din alta factiune sa incerc sa ocup o pozitie pe care nu o merit nici macar pe jumatate cat tine?

Edited by OG Dovahkiin
Link to comment
Share on other sites

@@OG Dovahkiin,

De asta o sa se voteze de catre admini iar doar primii 4 primesc o sansa.

 

Eu am propus altfel, doar rank 4+ din factiunea unde se lasa liderul sa fie pusi pe lista de vot. Restu nu prea au ce cauta la alta factiune ( asta a fost parerea mea intotdeauna ) si mi se pare mai ok asa.

Doar membrii factiunii stiu cu ce se mananca. De exemplu, in NG nu o sa stie un membru LS / LV / SF PD ce sa faca ( mai ales la antrenamente ) si nici FBI chiar. Ce sa caute ei la noi pe lista?

 

 

Oricum, actuala metoda nu e buna deloc. Se influenteaza prea mult votul, mult prea mult, de oamenii din exterior.

 

Sau ar mai fii o posibilitate, Lideru sa propuna 4-5 membrii ca pana acuma. Iar din celelalte factiuni, fiecare lider sa propuna 3 membri care sunt mai activi sau care ajuta factiunea ( rank 4+ ) si asta ar fii o posibilitate buna zic eu, dar trebuie schimbata metoda de acuma.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

La activitate- varianta a 2-a deoarece mi se pare mult mai bine un rank down nu demitere, pentru ca mi se pare mai bine asa.

Alegere lideri- o idee excelenta, sa se adauge pentru ca fiecare stie ce si cum sa alega respectivul membru! Succes tuturor!

Link to comment
Share on other sites

 

HhBoPRZ.png

 

Salutare tuturor,

 

Dorim să aflăm părerea voastră despre următoarele lucruri. Înainte de a trece la ele am niște rugăminți:

- păstrați o formă de adresare decentă.

- dacă părerea voastră e negativă argumentați de ce și veniți cu o alternativă, sau precizați că doriți să păstrăm metoda curentă.

- dacă părerea voastră e pozitivă încercați să argumentați de ce ca să înțeleagă și ceilalți de ce aveți această părere.

 

Activitate Facțiune

  • Regula curentă (regula se aplică doar la finalul lunii Aprilie): Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: demitere).
  • Modificată în: Membrii care nu acumulează într-o lună de zile minim 20 de ore jucate vor fi considerați inactivi (sancțiune: rank down). Membrii cu o vechime în facțiune de minim 8 luni de zile vor trebui să acumuleze 10 ore jucate într-o lună pentru a nu fi sancționați.

Metodă Alegere Lideri

 

Am primit prin PM o propunere de la jucătorul Rough care sună astfel:

- să existe 2 serii de voturi pentru alegerea noului lider.

- în prima serie să voteze adminii + liderii dintre toți membrii de rank 4+ care îndeplinesc cerințele minime și alți membrii de rank 4+ din alte facțiuni de același tip (cerințe: să nu aibă interdicție la funcție, să fie activ, să nu aibă multe sancțiuni și să aibă un comportament necesar pentru staff).

- în a doua serie să voteze doar membrii facțiunii dintre cei mai votați jucători de la prima serie.

 

Așteptăm părerea voastră. Nu uitați să respectați ce v-am rugat mai sus ca să ne putem înțelege.

 

English

 

 

Hello all,

 

We want to find your opinions about the following things. before that I have the following requests:

- write in a decent manner.

- if your opinion is negative then bring arguments why is that and an alternative to the idea, or state that you want to keep the current method.

- if your opinion is positive then try to bring arguments why so that others will understand why you have this opinion.

 

Faction Activity

  • Current rule (this rule applies only at the end of April): Members that do not have in a month at least 20 hours played will be considered inactive (punishment: dimissal).
  • Modified in: Members that do not have in a month at least 20 hours played will be considered inactive (punishment: rank down). Members that have been in the faction for at least 8 months will need to have 10 hours played in a month in order to not get sanctioned.

Method to Pick Leaders

 

I have received the following suggestion via PM from the Rough that goes like this:

- to be 2 series of votes in choosing the leader.

- in the first series the admins + leaders will vote from all rank 4+ members of the faction that fulfill the minimum requirements and other rank 4+ members from other factions of the same type (requirements: no function interdiction, be active, not have many punishments and to have the necessary behavior to be in the staff).

- in the second series will vote just the faction admins from the most voted players in the first series.

 

We are waiting for you opinions. Don't forget to respect what we have asked above so we can understand each other.

 

 

 

 

8 luni de zile mi se pare prea mult. Mi se pare normal începând cu rank 4 să ai 15 ore și începând cu rank 5 să ai 10 ore. 8 luni este cam dublul perioadei pentru rank 5, perioadă în care poți lua și lider. Te și plictisești de facțiune până la rank 5 și o lași mai ușor.

 

Nu sunt de acord să voteze altcineva cu excepția adminilor 4+, eventual toți adminii. Doar așa nu pot exista pile. Să vă aduc aminte de clanul Elite Squad [eS] de pe RPG3? :)

 

*Liderii și membrii care erau din clan votau un membru din clan ca acela să ia funcția. Așa au ajuns vreo 6-7 lideri din același clan. :)

Edited by Leventhe
Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 ani de zile in care joc, Doamne ajuta, v-a venit mintea la cap... excelente idei, pacat ca atunci cand jucam nu a fost asa, s-a abuzat incontinu si inca se abuzeaza de alegerea liderului cu voturi masluite, sa iti obligi membrii sa voteze x membru pentru leader, sa pui pe lista pe cine ai chef tu etc.... sper ca de acuma in colo nu va mai fi la fel.

@Leventhe, ai maxima dreptate in ceea ce spui, eu am stat 2 ani si 3 luni in paramedics, in ultima luna am fost degradat la rank 4 pentru ca jucasem doar 20 ore.. in luna precedenta, leaderul nu ma suporta.. + nu am fost nici o data leader pentru ca in paramedics, clanul [ToV] cam luase toata puterea si se vota pe pile, se cerea de catre leaderii care renuntau sa fie pusi pe lista exclusiv membrii tov..., cum ai spus tu despre eS. Este foarte greu sa lupti contra astora care au cunostinte... si daca lasi doar adminii level X sa voteze sa zicem, crede-ma pot fi mai multi dintr-un clan sau sa fie prieten cu leaderul si sa zica pe cine sa voteze.. e chiar hard, n-am idee ce regula de vot ar trebuii pusa ca sa nu se mai abuzeze.. (Sper ca ai inteles ce am zis, e 2 noaptea si sunt cam obosit, sper ca m-am exprimat corect :)) ).

Edited by South Faker
Link to comment
Share on other sites

@@Leventhe, Dacă nu lași membrii să voteze, ce scop ar mai avea să lași adminii? Adminii stau în facțiune cu liderul respectiv sau membrii?Adminii crezi că nu sunt ușor de influențat? Gândește-te logic, până acum adminii 4+ au făcut listele și tu vrei în continuare să-i lași pe ei să voteze? N-o să-i convină nimănui să voteze numai adminii pentru că membrii au și ei ceva de zis. Legat de lideri, dacă ar trebuii cineva scos de pe lista de vot, aceia ar fi liderii pentru că ei se pot sfătui între ei înainte de un anumit vot pe /lc și dacă nu o fac pe /lc, există grupuri de whapp ș.a.m.d. Oricum am pune problema, mereu o să fie influență sau corupție pentru că așa funcționam noi ca oameni, n-ai ce-i face, get over it.. Doar că adminii 4+ sunt admini, nu înseamnă că nu sunt oameni.

 

@@South Faker, Decizia finală o au membrii, ăsta-i lucrul care mă bucură cel mai tare și faptul că toți cei de rank 4+ au șanse să fie pe listă. Până la urmă așa e normal. După modul vechi, 25% din voturi erau ale liderii, 25% ale adminilor și restul de 50% erau membrii... Și din acei 50% câțiva erau influențați de admini/lideri/clan. Acum, în a doua serie, votul le aparține 100% membrilor.

 

 

Link to comment
Share on other sites

E mult mai bine ba asa nu o mai frecati. De ce sa puna adminul X playerul Y pe lista doar ca sunt prietenasi? Asa cel putin e pe corecte

Edited by RW AlexIoan
Link to comment
Share on other sites

Doar o părere: în loc de rank down să se adauge X zile/săptămâni la rank up. Poate se ivește o problema în ultimele zile ale lunii, nu pot sa bag inactivitate și iau rank down de la 5 pt ce? Că nu am mai putut sa joc două ore deși am stat X luni în facțiune pt acel rank? +ca la aia de rank 1ce le faci?

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt în totalitate de acord cu propunerea 2 cu activitatea. N-ai 20h = rank down și salut. Încă ceva: puneți acolo că cei care au rank 1 să primească uninvite, e imposibil să le dai rank down :))

 

Cea cu liderul îmi place cea propusă de Rough.

 

Știți ce observ eu prin tot ceea ce vă certați voi aici? Observ că aveți probleme în înțelegerea textului, atâta vă zic. Analfabeți funcționali mai bine zis, citiți textul dar nu înțelegeți conținutul. Uitați un link ca să vă documentați -> https://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_funcțional

Nu mai intru în detalii cu ideea asta deoarece nu vreau să mă cert cu nimeni. Cearta nu rezolvă nimic băieți!

 

Credeți că nu favorizările astea nu se află, băieți? Verificați logurile liderilor ce au luat LW pe RPG3. LW-uri pentru favorizare aplicații, sublider și bunuri în schimb pentru sublider. E greu să te documentezi puțin.

 

#edit: dacă ești de acord cu ceva ce am zis eu aici, dăi un +1.

Edited by NF Fabian aka Nabian
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.