Jump to content

[PARERE] Activitate Factiune + Metoda Alegere Lideri


Kelton
 Share

Recommended Posts

O idee foarte buna, macar membrii vor fii mai activi si jucatorii noi vor avea sanse sa intre mai usor in factiuni.

Partea cu alegerea liderilor, tot la fel de buna, toti vor avea sanse (cei care indeplinesc cerintele), mai bine decat inainte cand alegea un admin 4+ 2-3 membrii rank 4+, era foarte aiurea.

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, 1. Prima propunere este bună şi cred că merită să fie implementată.

2. A doua propunere, nu este bună. Nu cred că ar trebui implementată. Nici metoda curentă de alegere a liderilor nu e bună, pentru că se influenţeată extrem de mult voturile, cred că vechiul sistem cu /answer era cel mai potrivit.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare o idee atat de buna prima treaba cu votarea liderului de catre celelalte factiuni de acelasi tip, adica ce treaba ar avea ele cu votarea celelaltei factiuni de acelasi tip, mie mi se pare mai ok asa cum e acum, fiecare factiune sa isi voteze liderul.

Link to comment
Share on other sites

După părerea mea cel mai ok ar fi așa. Adminii 4 să facă o listă din membrii cu rank 4+, în functie de activitate, comportament si pregătire. De exemplu să se aleagă 6 jucători cu rank 4 din 4 mafii diferite pentru a se alege noul lider al unei mafii. Din acei 4 jucători se aleg 2 sau 3, care sunt mai activi, experimentați, s.a.m.d. Iar după ce s-a făcut acea listă să voteze doar membrii mafiei unde se caută lider si liderii de mafie, doar ei.

Și mi-ar plăcea să se implementeze vechiul sistem de vot, /startvote, /stopvote. E mai palpitant, decât să stai o zi să aștepti stop la pool-ul de pe web, mai ales dacă nu ești din factiunea respectivă. Revin la ce am spus mai sus, cel mai ok ar fi să voteze membrii factiunii unde se caută lider si liderii de mafie, fiindcă ei știu cel mai bine cine merită acea funcție. Mă gândesc că nu prea are treabă liderul LSSI sau de la SFPD cu liderul El Loco Cartel sau GSB. Plus că membrii din PD/Pașnice spun că gangsterii nu au bun simț și că nu știu să facă DM pe PD toată ziua. Și asta nu este o afirmație adevarată. Nu este chiar așa ușor să fi gangster. E mult mai greu să intri în fiecare seară decât să intri odată la 2 zile și să dai arrest sau să dai /heal.

Asta a fost la mafii.

La PD- Să voteze doar membrii din departamentul unde se caută lider, si restul liderilor din PD.

Ex- LVSI- Doar membrii din LVSI si liderii LSSI/SFSI.

Ex- Paramedics- Doar membrii Paramedics. / Hitman - la fel.

PS. De preferat, cand să se aleagă un nou lider, liderul să fie din cardul facțiunii. Nu alt membru dintr-un/o mafie/departament din alt oras.

Cei ce mă sustin, aștept +1.

Edited by South Hayden HYENA NCS
Link to comment
Share on other sites

In ce'a ce priveste regula cu alegeriile de lider este una gandita , sa se aleaga doar din factiunea precedenta nu si din alte facituni cu exceptia departamentelor adica la LSPD se poate alege si din SFPD , LV SI F.BI , dar de ex nu ar fi ok ca un membru de gank r5 sa fie lider PD sau invers , sa se aleaga doar din factiunea in cauza 4+ cu sansa la lider s in ci sa se supuna la vot admini si lideri in prima parte pentru a putea urma o alta runda de decizie finala in care membrii aceleiasi factiuni sa isi decida favoritul.

Foarte buna ideea .

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare o idee atat de buna prima treaba cu votarea liderului de catre celelalte factiuni de acelasi tip, adica ce treaba ar avea ele cu votarea celelaltei factiuni de acelasi tip, mie mi se pare mai ok asa cum e acum, fiecare factiune sa isi voteze liderul.

Ori ai 10 ani ori ai 11.

 

Nu voteaza celelalte factiuni. Din celelalte factiuni de acelasi tip se aleg membrii rank 4+ pentru a fii pusi pe lista de vot ( alaturi de membrii rank4+ al factiunii unde se lasa lideru') unde vor vota liderii ai adminii.

 

Daca nu ai inteles nici acum, o sa-ti desenez

Link to comment
Share on other sites

O porcarie de ce sa fii obligat sa stai 20h daca iti termini raportul sa zicem in 6 ? Nu stiti cum sa mai aveti jucatori pe server, le bagati astfel de prostii. Mai ales chestia ca sa ai 30h parca ca sa aplici intr-o factiune auzi si tu. Daca sa zicem te-ai reapucat de joc si nu ai avut orele alea dc dracu sa stai pe joc asa aiurea timp de 30 de ore ? :| Vai de voi.

Link to comment
Share on other sites

Salut, o sa-mi exprim opinia in legatura cu alegerea liderilor:

 

Dupa parerea mea, acesta metoda actuala nu este foarte buna deoarece se influenteaza foarte mult voturile. Cand era vechea metoda cu [/answer] nimeni nu stia sigur ca este pe lista, cel mult ca l-a propus liderul. Acum, dupa ce candidatii la postul de lider vad ca-s pe lista intervin anumite pile.

Fiecare candidat incearca sa isi stranga voturi prin propriile lor metode. Ba se roaga de membrii sa-l voteze, ba apare X care are o anumita influenta pe server si-l ajuta pe Y sa modifice votul astfel incat Y sa ia lider, etc.

Consider ca vechea metoda era mai potrivita, da ce-i drept nu erau atatea voturi, nu toti membrii/liderii/adminii votau deoarece poate nu erau pe server si nu apucau votul.

In concluzie, cu metoda votarii liderului printr-un Poll se influenteaza foarte mult votul.

Acesta a fost parerea mea, multumesc celor care au citit-o pana la capat.

Link to comment
Share on other sites

- La ideea cu "Activitate Facţiune" e mai ok, dar perioada de 8 luni e prea de tot.. ar fi frumos să se revină la metoda veche, adică fără ore jucate lunar şi poate cu nişte criterii pentru rang-up cum ar fi: dacă nu se realizează puncte mai multe la raport (acolo, vreo 50-60 de puncte în plus, atunci nu primeşti rang-up - însemnând să se schimbe şi metoda de oferire rang, unde efectuarea raportului să aibă un mare rol).

 

- La ideea cu "Metodă Alegere Lideri" e foarte bine, aşa se reduc persoanele-fantomă care ajung pe liste, dar trebuie să fiţi atenţi cum să aleagă şi adminii şi liderii pe cei de la rang 4, nu doar după ochi frumoşi.

 

Edited by Victory oRoxii
Link to comment
Share on other sites

@@Kelton,

 

Well, the first suggestion is good but I really don't like suggestion two. The best away of choosing leader is already followed that is first to make list of candidates by admin 4+ and then make a voting. Mostly, leader from other factions does not really know much about rank 4+ members of other factions so they will for surely choose those about whom they have heard or on the basis of fame without taking in knowledge that who is capable or not. So, eventually making a list with the help of leaders is not really a good idea, that work must be done by admin 4+. Moreover, I have one more suggesstion that players who own more than 1 account in other factions must be kicked. I know many players who are in multiple factions via their secondary accounts. This must be stopped as they get in the factions with their secondary accounts on the basis of their principle account. They must be allowed to enter only in faction as to leave the free slots for other players as well.

 

Edited by HaziM
Link to comment
Share on other sites

E o idee buna, membrii vor fi alesi in functie de cat se implica in factiune si comunica cu membrii factiunii/stafful b-zone.Cat despre prima propunere, mi se pare si aceasta ok deoarece daca nu esti activ un timp si esti si rank mic automat nu prea insemni nimic pentru factiune, e bine ca la 8 luni orele se injumatatesc.Felicitari pentru ideile aduse ca sa faca serverul un loc mai bun.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, A doua regula "Metodă Alegere Lideri", e prea complexa. Nu inteleg care e problema cu vechea regula ( aia ca voteaza liderii/adminii/membrii factiunii ). Vezi Kelton, daca se baga fiecare r4+ pe lista va foarte greu de facut o alegere. Intelegi? Daca cineva vrea sa intre pe lista contacteaza un Admin 4+, dar daca se implementeaza regula pot fi bagati pe lista si r4+ care nu au timp de lider si dupa ce ii alege renunta la lider ( si trage factiunea in jos ).

Link to comment
Share on other sites

Schimb putin subiectul, legat de numarul de ore jucate pentru a aplica intr-o factiune, nu ar fii cel mai bine pe RPG4 si RPG3 sa fie 15 ore? Raportandu-ne la numarul de jucatori si chiar la rank-ul pe care trebuie sa il iei iin factiune, adica pe RPG1 si RPG2 se ia mai greu, consider ca ar trebui sa poti aplica cu mai putine ore jucate in last 60days.

Link to comment
Share on other sites

Mi se par niste idei destul de bune, cu o mica problema dupa parerea mea. Accea ca 8 luni de zile mi se pare putin cam exagerat. Mai bine membrii pana in rank 4 trebuie sa faca 20 ore jucate lunar , iar cei rank 4+ sa faca doar 10 ore jucate lunar. Sanctiunile sa fie rank down, iar pentru cei de rank 1 sa fie demiterea din factiune.

Cu liderii sunt total de acord, este o metoda foarte buna si eficienta zic eu.

Sincer.. fiind putin pe langa acest subiect.. ar trebui schimbata si metoda de intrare in factiune. De exemplu, pentru cei ce se reapuca de un server nu este deloc in folos aceasta metoda. Daca pe un cont exista un rank 3+ in urma intr-o factiune acesta sa fie scutit de cele 30 de ore pentru a intra, sau macar sa trebuiasca doar 15 ore, deoarece s-a vazut in urma ca este activ.

Edited by Bonesaw
Link to comment
Share on other sites

Activitate - Sunt in totalitate de acord cu metoda .

Metoda alegere lider - Nu are nici un sens , tot la fel se voteaza numai ca se va vota separat deci nu are rost . Nu inteleg un singur lucru , de ce adminii si liderii de factiune trebuie sa voteze liderul unei factiuni ? Nu era mai corect ca factiunea respectiva sa isi voteze ea singura noul lider ? Ceilalti din exterior factiunii nu au de unde sa stie cum se comporta un membru in factiunea respectiva . Daca votul adminilor si liderilor nu ar mai exista sunt sigur ca nu va mai exista problema de '' intrare pe pile '' cum exista in momentul de fata , asa ca LASATI FRATE SA VOTEZE DOAR MEMBRII FACTIUNII RESPECTIVE .

Link to comment
Share on other sites

Sunt total de acord legat de votul pentru lider, totuși legat de activitatea facțiunii, sancțiunea pentru regula aia de 20 de ore sa rămână demiterea, dacă ești inactiv și nu poți strânge niște amărâte de ore, 20 la număr, fiind destul de puține sa fii direct demis.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea sincera, prima regula mi se pare putin incorecta, nu toti joaca toata ziua/noaptea, doar pentru a face ore, in schimb partea doua este destul de buna astfel ca ar putea fi folosita in scopul binelui jucatorilor de pe server.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.