Jump to content

Sunteţi de acord cu avortul?


BIS aka OldNab
 Share

Sunteţi de acord cu avortul? (dezbatere)  

21 members have voted

  1. 1. Sunteţi de acord cu avortul?

    • Da
      11
    • Da, însă doar pentru motive medicale
      5
    • Nu
      5


Recommended Posts

1 minute ago, BIS aka OldNab said:

Căsătoriile gay nu fac parte din drepturile fundamentale ale omului, îmi pare foarte bine să-ţi zic asta :D

CDFUE:

c2ee21645da264984ca381590ec99a7b.png

a0ba8cc1c4d80ceb0933c025e009f3aa.png

Constitutia României - Art. 30

75300bf8398dc8eea565c656dd2cc50a.png

 

4 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Dacă vrei s-o arzi filosofic poţi, eu aduc argumente concrete. E secţiunea de politică, nu filosofie. N-ai să convingi niciodată un parlament dacă pui problema aşa.

Nu există argumente concrete în problematica asta cum există relativism. Nu vreau să conving un parlament, ci să te conving de relativismul situației și că opinia noastră e irelevantă.

5 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Argumentează. Avortul nu mai necesită decizia ambilor părinţi sau cum? Femeia poate face singur copilul ca să-l avorteze de capul ei?

Femeia poate face copilul cu un bărbat și apoi să avorteze de capul ei, exact, ea trece prin efortul nașterii nu bărbatul.

6 minutes ago, BIS aka OldNab said:

În primul rând, este o nevoie fizică. În al doilea rând, nu sexul este nevoia, ci orgasmul, pe care-l poţi atinge şi fără sex normal (vaginal).

N-am sa-ti zic decat ca iti recomand Sapiens de Yuval Noah Harari

18 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Le putem da gratuit prin CNAS, cum mi s-ar părea şi normal, de altfel.

De acord si te aplaud pentru asta.

18 minutes ago, BIS aka OldNab said:

E pe la 0,012%. Eu vorbeam de prezervativ cu 2%, dar sunt metode de contracepţie şi la 0,01%. click

Nu exista educatie sexuala in scoli, de unde sa stie Mariciuca din Singureni de asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Covrigel said:

CDFUE:

c2ee21645da264984ca381590ec99a7b.png

a0ba8cc1c4d80ceb0933c025e009f3aa.png

Constitutia României - Art. 30

75300bf8398dc8eea565c656dd2cc50a.png

După cum spuneam, căsătoriile gay nu fac parte din drepturile fundamentale ale omului ;)

 

1 minute ago, Covrigel said:

opinia noastră e irelevantă

Opinia noastră este relevantă. Nu ştiu de tine, dar eu îmi doresc o carieră în politică, iar reglementarea acestei probleme este una din chestiile care mă interesează ca politician.

 

2 minutes ago, Covrigel said:

Femeia poate face copilul cu un bărbat și apoi să avorteze de capul ei, exact, ea trece prin efortul nașterii nu bărbatul

Femeia nu mai avea ce să avorteze dacă nu era bărbatul. E ca şi cum mi-ai spune că dacă soţia îşi deschide o firmă din banii soţului, cel din urmă nu mai are un cuvânt de spus, fiindcă soţia depune tot efortul pentru administrarea firmei. Nu merge aşa, cel puţin nu într-o societate democratică.

 

3 minutes ago, Covrigel said:

Sapiens de Yuval Noah Harari

Jidanul ăla nu e biolog şi nici medic, din câte ştiu. :)

 

4 minutes ago, Covrigel said:

De acord si te aplaud pentru asta.

Măcar cu asta putem fi de acord :))

 

4 minutes ago, Covrigel said:

Nu exista educatie sexuala in scoli, de unde sa stie Mariciuca din Singureni de asa ceva?

Trecerea spre avortul reglementat este una treptată, în timp, nu bruscă. Se va face după câţiva ani în care statul investeşte masiv în educaţia sexuală şi prevenţia împotriva sarcinilor nedorite (ideea cu prezervativele gratuite fiind una dintre măsurile care intră în această categorie).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.