Jump to content

13 Reasons Why (2017)


Hutwsay Zuz
 Share

Recommended Posts

HwtrhqX.jpg

 

13 Reasons Why (stilizat si ca TH1RTEEN R3ASONS WHY) este un serial american bazat pe cartea Thriteen Reasons Why din 2007, scrisa de Jay Asher ce a fost adaptata de Brian Yorkey pentru Netflix. Primul sezon consta in treisprezece episoade, ce au fost publicate pe Netflix la sfarsitul lunii Martie, pe 31, avand un mare impact asupra lumii serialelor deoarece cel putin din punctul meu de vedere e genial.

 

Vmr1Jbk.jpg

Serialul urmareste viata adolescentilor de la liceul Liberty dupa moartea colegei lor Hannah Baker, ce tocmai se mutase in oras si era total noua la scoala, dar si pe viata fetei in cauza, respectiv pe moartea ei. In prim plan se afla Clay, ce fusese coleg de clasa si de lucru cu Hannah. Clay era in general un copil linistit si la locul lui, insa era observabil ca moartea fetei l-a afectat si pe el. Cand ajunge acasa, Clay gaseste in fata casei o cutie ce continea o adunatura de casete numerotate de la unu la treisprezece. Incepand sa asculte casetele, baiatul aude vocea prietenei sale decedate. Aparent, casetele numerotate reprezentau cele treisprezece motive pentru care Hannah s-a sinucis, motivele reprezentand de fapt elevi de la liceu.

Neavand idee ce se intampla, Clay asculta mai departe si devine captivat de povestea din spatele zambetului pe care il avea Hannah. Fata era in mare parte zambitoare si nu dadea semne de astfel de actiuni, insa de-a lungul vietii sale ca eleva la liceul Liberty luase prea multe decizii proaste. Inca din primele zile de scoala, unul din tipii populari, a facut-o de ras distribuind o poza indecenta cu ea, primind astfel o reputatie proasta inca de la inceput, fapt ce deja e mult prea greu de indreptat. Insa Hannah n-a renuntat si a tot continuat sa-si faca prieteni, toti dezamagind-o in final, singurul ce a ramas intr-un fel cu ea a fost Clay, ce aparea totusi pe casete.

sesmfJH.jpg

Serialul pune accent si pe probleme adevarate cu care se confrunta sistemele scolare, si ma refer evident la bullying, personajele serialului reprezentand tipuri umane negative, incercandu-se corectarea acestora pentru a nu se ajunge la astfel de incidente ca cele prezentate in serial.

 

Din punctul meu de vedere, 13 Reasons Why este o o opera de arta pentru lumea serialelor si cred eu ca este cel mai bun serial din acest an, cel putin pana la momentul de fata. Nu doar ca are un caracter moralizator, incercand sa indrepte aceste moravuri ale adolescentilor, ce mai rar am observat la seriale, dar este si un serial foarte intens si captivant ce pe mine chiar m-a prins din primele zece secunde ale trailer(-)ului. De la primul episod pana la ultimul episod nu m-am simtit aproape deloc plictisit, dat fiind si faptul ca l-am terminat in doua zile. Alt motiv pentru care serialul acesta mi se pare genial este soundtrack(-)ul, fapt ce nu prea m-a interesat la alte seriale, dar aici chiar trebuie mentionat, deoarece e ales la perfectie. Deci da, in concluzie 13 Reasons Why merita cu siguranta sa fie vazut deoarece e un serial de nota 10 si cu mult potential, recomand.

 

 

Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/13_Reasons_Why

(primele doua randuri)

 

QFfBK2U.jpg

Edited by Hutwsay Zuz
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.