Jump to content

Faction Leader Rules


Kelton
 Share

Recommended Posts

Cate lucruri s-au schimbat din 2013 si pana acum, automatizare si subliderii, cate doi, vechime mai mica pentru un rank mai mare. Inainte, iti era frica sa intri cel putin in Taxi, ca nu faci raportul sau nu ai memorie pentru poze la raport si acum automatizare...Ati bagat regula cu rank-ul pentru subliderii, aiurea si pentru vechime. Unii s-au chinuit sa detinta rank 4-5 si sa vina astia in cateva zile sa aibe ei rank 4, nice. :)

Sper sa nu face-ti anti-cheat-ul, ca sa nu ajungem sa jucam pe Linux. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Regula rank 3 e o tampenie din toate punctele de vedere. Daca ai mafie de slabani ce faci ? Astia buni nu stau sa astepte rank 3, majoritatea nu au timp liber suficient, dupa ce ca trebuie sa faca cele 20 de ore jucate trebuie sa stea si rank 3 in factiune.
Si oricum subliderele se lasa pe la rank 3-4 dupa ce au arme, la ce ar trebui sa dai rank unui 3+ adica 3,4,5 cand rank 4 si 5 au deja combat si tec ? Care e scopul ? Pot sa faca la fel de bine cu rank 4-5 ce fac cu r6.

Link to comment
Share on other sites

Pare ok, însă sunt unele lucruri care trebuie schimbate.

 

După părerea mea, un lider de gang nu ar trebui să sufere pe urma unui membru care folosește cod în neștiință. Acum nu știu ce să zic ce ar trebui modificat că sunt unele cazuri când chiar e nevoie de acestă regulă.. sunt confuz, dar bănuiesc că e cât de cât ok.

 

A scăzut grav timpul de așteptare pentru rank, mai ales la departamente, în 3 luni de zile toată facțiunea e plină de rank 5 care eventual nu au nici 50% din cunoștințele pe care trebuie să le aibă unul adevărat.

 

În ganguri să nu fie nevoie de vechime ca rank 3 pentru a putea primi sublider, acolo subliderul e puterea și nu poți pune pe oricine, ai nevoie de cineva să te ajute. (aici s-ar putea aplica o regulă de genul: ”Rank 3 sau vechime de rank 3 într-un gang pentru a primi sublider.”)

Nu sunt cel mai bun în mafii, însă e părerea mea.

 

La pașnice & departamente e foarte ok, rank 3 vechime pentru a putea primi sublider.

 

24h aplicațiile deschise e foarte mult, se strâng destul de multe aplicații.

15 întrebări intr-un test-log este prea puțin, mai ales în departamente unde regulamentul este unul mult mai complex și sunt mai multe chestiuni de adăugat acolo.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine punctat la punctul 4 cu raspunderea aplicatiilor cu un motiv intemeiat, nu cum am vazut la multi in special departamentele "Respins". Trebuie sa stie omul de ce a fost respins astfel incat sa progreseze pentru a fi acceptat.

Link to comment
Share on other sites

 

 

În ganguri să nu fie nevoie de vechime ca rank 3 pentru a putea primi sublider, acolo subliderul e puterea și nu poți pune pe oricine, ai nevoie de cineva să te ajute.

 

În ganguri îți poți aduce ca și sublider o „putere” care e plină de coduri. Degeaba, frate, din mafioții așa-zișii buni și talentați, 90% dintre ei au coduri, nu prea găsești vreunul din ziua de azi care să fie și bun, și curat. Sunt jucători care îs buni, dar codați.

Link to comment
Share on other sites

@@Linquent, DA frate, m ati tapit

"MI SE PARE OK" "F BUN REGULAMENTUL" 'UN REG. PERFECT" etc etc etc.

Dar cine raspund? Membrii de pasnica sau membrii de PD. Bai, cand spui PD, spui activ, serios, muncitor iar cei ce iau rank mare, legende.

Voua, liderii de pasnica v-ar conveni sa primiti 300FP (sau/si sa fiti inlaturati din functie) daca 10 membrii de ai vostri ar primi ajail/ban? Adica tu sa platesti ca este unul inapt si incult? Nu prea cred.

Link to comment
Share on other sites

In mare parte e bun regulamentul.

Ceea ce nu-mi place si trebuie regandit este faptu ca nu toti liderii isi aduc codati. Majoritatea liderilor de mafii stiu care sunt codatii adevarati pe server si ii accepta de buna voie insa sunt si foarte multi player care baga cod fara ca sa stie cineva.

 

Nu este normal ca un lider de mafie sa fie sanctionat pentru ca un player se gadeste sa bage cod sau alte motive. Nu este normal asa ceva.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu zic că nu sunt de acord cu regulamentul, este muncit şi respect asta. Însă nu sunt de acord cu câteva reguli.

# 30 de ore jucate mi se par destul de mult, mulţi mai au şi viaţă personală, şi cred că aşa se lasă multă lume. Scădeţi şi voi măcar la 20h, deoarece mie unul mi se pare mult, repet, mie unul.

 

# Cei ce au făcut 2 luni de lider (RPG3 & RPG4) în facţiune, de ce ar fi scoşi cu 60/60 Faction Poins? Şi-au făcut treaba şi au stat în acel termen.

 

# Dacă aplicaţiile ar fi deschise cel puţin 24h, vă gândiţi câtă muncă daţi liderilor? Mai ales în facţiunile paşnice, căci acolo se duc "începătorii".

 

# De ce liderii îşi pot alege doar Sub-Leaders cei cu rank 3+ din facţiune? Să dăm un exemplu: "Să zicem că eu iau lider Southern Pimps, şi am nişte prieteni ce trag bine, şi vreau să îi iau Sub-Leaders la mine, vă gândiţi că în acel timp pot pierde liderul? Poate eu nu vreau să dau Sub-Leader celor din facţiune şi am eu jucători buni ce nu sunt încă în facţiune şi ştiu ce înseamnă să fii Sub-Leader.".

 

Nu ştiu fraţilor, asta este părerea mea, şi nu prea mi se pare în regulă ceea ce am precizat mai sus, asta este părerea mea, nu mă criticaţi căci degeaba o faceţi. În rest, am trecut cu ochii peste el şi este destul de ok, nu mai zic nimic. Vreau să se schimbe cel puţin ceea ce am precizat eu mai presus.

Copyright © By RayoK

Link to comment
Share on other sites

  1. La mafii subliderii sa fie alesi de unde vrei, sau sa fi avut minim rank4 inainte sau ceva. Poate iei lider si ai doar paraleli in factiune.

Aia cu liderul demis pentru ca membrii au cod.. serios? intra 10dusmani si te-au facut fara lider

Liderii sa ai voie sa ii alegi din data de 01.LL.AAAA, e mult mai simplu la 01 ai voie iar sa schimbi 3 sublideri nu te tot uiti cand i-ai dat la primu si etc.

De ce sa se accepte 2membrii pentru fiecare 2 locuri, cand in mafie aplica multi neexperimentati. nu ii vad rostul. accepti 2 daca ai 2 locuri daca pica mai accepti doi simplu.. nu il pici pentru ca celalalt a fost mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Toti zic ca e perfect, pentru ca nu cunosc sau nu ii intereseaza. Eu as avea de adaugat cate ceva, de exemplu, eu am doua locuri libere in factiune si vreau sa recrutez, nu e logic sa tin minim 24 de ore aplicatiile deschise ca sa recrutez 4 playeri, dintre care doi vor intra. In cele 24 de ore minime, mie imi pot aplica 100 de playeri, cum aleg eu 4 din 100? Trebuie regandit acolo putin.

O alta modificare este cea a testului, nu ne puteti impune 15 intrebari, pentru ca regulamentul FBI-ului, spre exemplu, este mult mai complex ca a unei factiuni de Taxi spre exemplu, de unde rezulta ca trebuie mai multe intrebari, era ok asa regula aceea cu maxim 20 de intrebari.

Ultima observatie :)) este cea cu perioada de promovare, stergerea sanctiunilor. Nu inteleg de ce vreti sa le scadeti, asa vom avea numa "legende" pe B-Zone, rank 5 peste tot(obtinut in 3 luni) intr-un departament, nu mi se pare normal fata de altii care au stat si 8 luni pentru un rank 5.

Eu am ramas tot la parerea asta, chiar nu sunt ok acele modificari.

Link to comment
Share on other sites

Regula cu subliderii e aiurea, mia ales la ganguri, unde avem nevoie de prieteni, in acre avem incredere si care sa ne ajute in conducerea factiunii nu de toate paletele de rank 3 care stau o luna in factiune si gata rank6...

Link to comment
Share on other sites

Aiurea noul regulament, gang-urile nu o sa mai fie ca si inainte, ce vina are lider-ul daca membrii joaca cu coduri? El e admin sa le faca tw sau ? Regula cu r3+ inca una naspa, daca n-ai r3+ in mafie, stai cu doar un r6? Gang-urile sunt o parte importanta a serverului, multi se joaca pe aceste servere doar pentru a intra in mafie + in mafie trebe sa te prezinti doar la war-uri/sedinte, nu avem raport, de ce sa facem noi atatea ore?

Link to comment
Share on other sites

Pai na daca se baga regula cu subliderii ( sa pui doar sublideri din mafie cu r3 ) atunci puteti sa scoateti sistemu de war, ca nu mai avem nevoie de el. Dupa cum s-a spus si mai in sus, subliderii inseamna foarte mult pentru un gang. De exemplu "Gigica mafiotul a luat lider la GSB, Gigica are prieteni din TSA, SS, KIA, H2K, ROYAL etc, dar poate aduce doar unul din afara factiunii. Unii dintre voi, care va ocupati cu noul regulament nu aveti idee despre cum ar trebui sa functioneze un gang. Inainte sa va bagati peste ganguri trebuie sa stiti cum sta treaba. Ce face liderul de gang daca are doar nabi de r3+?

Link to comment
Share on other sites

@@Kelton, Kelton sunt bune updatu-rile aste dar unu este in deazavantaj si acela care nu mai iei ora la fix la payday era super faza aia cu 30 de min dar acum o ora sincer cine mai sta in joc sa joace o ora intreaga....poate incerci sa reintroduci inapoi ale 30 de min in game sa iei ora la fiecare payday.

Link to comment
Share on other sites

Părerile sunt, ca întotdeauna, împărțite. Am să încerc mai jos să includ niște explicații pentru punctele mai des discutate în acest topic.

Cum am menționat la început, aceasta e varianta beta. Urmează și alte modificări.

 

Durata Funcției

 

Unii s-au plâns că de ce am făcut modificări aici. Ei bine, n-am modificat nimic aici. Nu știu ce ați văzut voi.

 

Alegerea Subliderilor

 

Aici unora nu le convine faptul că trebuie să aleagă un sublider din interiorul facțiunii și să fie de rank mare. Ei bine, argumentele voastre nu m-au convins cu nimic să modificăm această regulă. În trecut, poate unii dintre jucătorii vechi mai știu, exista un singur sublider și chiar și acela era ales dintre cei de rank superior. Cum s-au descurcat liderii atunci o să vă puteți descurca și restul acum, mai ales că aveți la dispoziție doi sublider.

 

Care ar fi motivul acestei modificări? Vrem să reducem cât mai mult relațiile de prietenie (pile) cu liderul și să fie promovați jucătorii care muncesc. Dacă nu există jucători care merită promovați (palete la arme cum le ziceți voi), vă descurcați cu un singur sublider până când aveți pe cine promova. Au existat lider care s-au descurcat chiar și fără niciun sublider. Subliderul ar trebui să fie persoana care coordonează facțiunea, care o păstrează corectă în absența liderului, nicidecum ăla care știe trage cu combatu jmek. Învățați să alegeți subliderii după caracter, experiență și corectitudine, nu după cât de bine dă cu arma (în cazul gangurilor).

 

Deschiderea Aplicațiilor

 

Unii aveau probleme cu faptul că trebuie acceptați 2 candidați pe același loc. Această regulă are ca scop reducerea pilelor și acordarea de șanse mai multor jucători. Cel care se descurcă cel mai bine la teste va rămâne.

 

Închiderea Aplicațiilor

 

Aici am înțeles că durata de 24 de ore pentru a ține aplicațiile deschise este mult prea mare. Aveți dreptate și va fi scăzută.

 

Ideea este ca atunci când se deschid aplicațiile să nu se facă doar pentru prieteni ci să aibă șansa de a aplica orice jucător normal și să fie acceptat (mai pe românește, mai puține pile).

 

Testarea celor Acceptați

 

Aici s-a adus în discuție faptul că anumite facțiuni au regulamente mai complexe ca altele și ar fi necesar mai multe întrebări. Adevărat, însă cred că se pot include întrebări de bază în cele 15 întrebări permise. Niciun membru nou n-o să poată cunoaște întregul regulament iar majoritatea sunt sancționați ulterior pentru încălcarea anumitor reguli. Mai bine păstrăm o uniformitate în ceea ce privește testele deoarece va fi mai simplu jucătorilor să știe ce presupun testele în facțiune. Vor ști din start că au de răspuns la doar 15 întrebări oriunde ar aplica.

 

Promovare Membri și Sloturi Facțiuni

 

Aici din nou au fost păreri împărțite. Cei care au muncit din greu să obțină rankul nu le convine ca jucătorilor noi să-l obțină mai ușor. Asta e oarecum cu dus și întors. Într-un fel aveți dreptate, în alt fel se dorește din partea unor jucători acest lucru.

 

Reguli Suplimentare

 

Aici s-a adus în discuție problema codaților din ganguri. Am adăugat acea regulă beta din motiv că există extrem de puține ganguri care au reușit să ajungă la un astfel de număr de codați într-o lună de zile și toate care au ajuns s-au dovedit a fi pline cu codați aduși de lider și conducerea aleasă de acesta. E adevărat că un lider nu poate (încă) verifica dacă un candidat are IP-uri comune, are interdicție etc. Poate însă să fie oarecum atent la persoanele pe care le acceptă în gang. Rămâne de văzut dacă regula va rămâne astfel sau va suferi modificări, însă ideea de bază va rămâne aceeași: gangurile cu prea mulți codați vor suporta anumite consecințe.

 

 

Sper că v-am lămurit cât de cât pe unii. Toate regulile au fost scrise în așa fel încât să existe cât mai puține favorizări din partea liderilor de facțiuni și să aibă șansa mai mulți jucători simpli să facă parte dintr-o facțiune și să avanseze în rank, să-și creeze un faction history.

Edited by Kelton
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.