Jump to content

Ce formă de impozitare susţii?


BIS aka OldNab
 Share

Ce formă de impozitare susţii? (sondaj de opinie)  

61 members have voted

  1. 1. Ce formă de impozitare susţii?

    • Impozitare diferenţiată
      21
    • Impozitare egală
      32
    • Nu susţin impozitarea
      8


Recommended Posts

Imagini pentru politics

Ce formă de impozitare susţii?

Acesta este un sondaj de opinie, vă rugăm să vă argumentaţi alegerea o singură dată printr-un Reply la acest topic.
Cine răspunde de două ori primeşte un avertisment verbal.
Posturile simpliste vor fi sancţionate cu un avertisment verbal, iar cele injurioase / provocatoare cu un avertisment.

 

 

 

Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Sondajelor înainte de a posta!

 

 

 

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Impozitatre diferentiala - nu toata lumea are acelasi venit, eu sunt de parere ca un om cu un venit destul de mare ( ex: 50.000 de lei ) nu ar trebui sa plateasca aceasi suma de banii cu unul cu un venit mai micut ( rx: 2.000 de lei ). Totusi, nici extrem de mare sa fie "diferentialitatea".

Link to comment
Share on other sites

Nu susțin impozitarea - cel ce are avere o să voteze cu "impozitare egală" pentru că nu îi dă mâna să dea acolo deși are en-gross, iar cel ce nu prea are votează "impozitare diferențiată" pentru că nu îi convine să plătească la fel cu ăla de are avere.

 

Cel mai bine, egal sau deloc. Toți suntem egali indiferent de câte palate avem și câte mașini deținem, yahturi etc.

Link to comment
Share on other sites

Impozitarea diferențială este alegerea mea deoarece salariații cu minimul pe economie ar trebui să plătească sume infime fiindcă au un venit foarte mic raportat la prețurile alimentelor, carburanților și nu numai.

  Cei cu salariu mediu și mai sus trebuie să plătească mai mult impozit fiindcă tara trebuie sa se alimenteze din ceva și hoții de la putere de asemenea, așa cum este moda. 

   Precizez că nu este corect față de cei plătiți mai bine dar trebuie să mâncăm cu toții.

 

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta impozitarea diferentiata, deoarece nu este etic si corect ca unii oameni sa aiba averi de miliarde de dolari in timp ce altii mor de foame si nu au apa curata in care sa se spele sau din care sa bea, chiar si in tarile mai dezvoltate. Cei bogati trebuie taxati mult mai mult, in special in tarile din Occident. Fie asta, sau ghilotinarea lor in stil anarho-comunist, dar de preferat varianta pe care am zis-o eu. (am glumit si eu)

Link to comment
Share on other sites

Impozitarea diferentiata! Oamenii ce primesc mai mult salariu, ar putea sa ajute guvernul prin taxe mai mari, primind mai mult, au mai mult sa ofere la taxe. Cei ce primesc mai putin salariu, pot sa plateasca mai putin procentaj, deoarece ei nu au atati bani. Cred ca in cea mai mare parte impozitarea diferentiata poate duce la acte de evaziuni fiscale, dar cea egala poate duce la saracie mare.

Link to comment
Share on other sites

Impozitare egala. Nu are sens ca omul, care are o avere adunata prin munca cinstita (sa speram) sa plateasca mai mult decat un om cu un salariu mediu pe economie. Asta are creea discrepante sociale si ar descuraja asa zisa acumulare de capital.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Clarxon said:

Impozitare egala. Nu are sens ca omul, care are o avere adunata prin munca cinstita (sa speram) sa plateasca mai mult decat un om cu un salariu mediu pe economie. Asta are creea discrepante sociale si ar descuraja asa zisa acumulare de capital.

Ti se pare corect ca Bezos sa plateasca guvernului acelasi procentaj din venitul sau pe care il plateste si o mama singura care se chinuie sa munceasca in mai multe parti pentru a-si intretine copiii? Nu am nimic cu milionarii, insa nicio cantitate uman posibila de munca poate justifica averile celor mai bogati oameni din lume. Ai fi surprins cate probleme am putea rezolva, la nivel global, daca am impozita pe cei bogati mai mult.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DaniRB said:

Ti se pare corect ca Bezos sa plateasca guvernului acelasi procentaj din venitul sau pe care il plateste si o mama singura care se chinuie sa munceasca in mai multe parti pentru a-si intretine copiii?

Da, mi se pare corect să fie procentajul egal. Mama singură plăteşte taxe de 2-300$ pe lună, în timp ce Bezos plăteşte taxe de 2-300 milioane $ pe lună. E o diferenţă :D

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DaniRB said:

Ti se pare corect ca Bezos sa plateasca guvernului acelasi procentaj din venitul sau pe care il plateste si o mama singura care se chinuie sa munceasca in mai multe parti pentru a-si intretine copiii? Nu am nimic cu milionarii, insa nicio cantitate uman posibila de munca poate justifica averile celor mai bogati oameni din lume. Ai fi surprins cate probleme am putea rezolva, la nivel global, daca am impozita pe cei bogati mai mult.

Bezos are alte cheltuieli pe cap, el deja aduce contributii masize guvernului si ajuta la nivel global.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Clarxon said:

Bezos are alte cheltuieli pe cap, el deja aduce contributii masize guvernului si ajuta la nivel global.

Nu o sa inteleg niciodata acest argument cum ca el aduce "contributii masive guvernului si ajuta la nivel global", un grup de persoane nu face acelasi lucru? Daca ipotetic am lua averea lui Bezos si am imparti-o intre 50 de oameni, nu crezi ca rezultatul ar fi acelasi?

 

On 4/6/2020 at 1:24 AM, BIS aka OldNab said:

Da, mi se pare corect să fie procentajul egal. Mama singură plăteşte taxe de 2-300$ pe lună, în timp ce Bezos plăteşte taxe de 2-300 milioane $ pe lună. E o diferenţă :D

Si n-ar fi mai corect ca mama ta sa plateasca mai putin si el mai mult? Nu ar contribui la reducerea diferentelor de venit? Totusi vorbim de un om care are o avere pe care ai acumula-o in 2000 de ani de munca pe un salariu lunar de 4 milioane de euro...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Covrigel said:

Si n-ar fi mai corect ca mama ta sa plateasca mai putin si el mai mult? Nu ar contribui la reducerea diferentelor de venit? Totusi vorbim de un om care are o avere pe care ai acumula-o in 2000 de ani de munca pe un salariu lunar de 4 milioane de euro...

Şi-ar muta omul toate firmele într-un stat în care se plăteşte corect. Mişcare foarte inteligentă a stângiştilor: alungă toţi oamenii de afaceri din ţară, după te plângi că eşti sărac.

 

Dacă Bezos a avut o idee sclipitoare de care se folosesc sute de milioane de oameni şi care îi aduce profit, în timp ce mama cu doi copii are un loc de muncă normal pe care îl poate presta oricine, evident că nu e normal să "reduci diferenţele de venit". Fiecare primeşte ce merită, aşa funcţionează capitalismul. Ştiu că voi stângiştii vreţi doar să băgaţi mâna în buzunarul altora, dar, din fericire, lumea civilizată nu funcţionează aşa. :D

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Just now, BIS aka OldNab said:

Dacă Bezos a avut o idee sclipitoare de care se folosesc sute de milioane de oameni şi care îi aduce profit, în timp ce mama cu doi copii are un loc de muncă normal pe care îl poate presta oricine, evident că nu e normal să "reduci diferenţele de venit". Fiecare primeşte ce merită, aşa funcţionează capitalismul. Ştiu că voi stângiştii vreţi doar să băgaţi mâna în buzunarul altora, dar, din fericire, lumea civilizată nu funcţionează aşa. :D

Oricat te-ai stradui, nimic pe lumea asta, nici cea mai sclipitoare dintre idei, nici cea mai multa munca depusa de catre cineva nu poate justifica averea pe care o detin Jeff Bezos, Bill Gates si multi altii. E usor sa spui ca acei miliardari si-au castigat averile doar multumita ideilor lor fantastice si talenturilor lor de antreprenori ca sa poti dormi linistit la noapte, in timp ce angajatii Amazon sunt exploatati si tratati ca niste sclavi. Stim ca voi, dreptistii, vreti sa aveti totul numai pentru voi, insa daca o parte macar putin mai mare din averile miliardarilor ar fi alocata unei educatii si unui sistem de sanatate gratuite peste tot in lume, am putea creea din copii dezavantajati alti noi milionari si antreprenori de succes care, la randul lor, ar contribui la prosperitatea natiunii/lumii si ar asigura prin venitul lor un viitor frumos celorlalti. Mentalitatea darwinista de "supravietuire a celui mai puternic" nu avantajeaza pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.