Jump to content

Sunteţi de acord cu uniunea civilă între persoane de acelaşi sex?


BIS aka OldNab
 Share

Sunteţi de acord cu uniunea civilă între persoane de acelaşi sex? (dezbatere)  

16 members have voted

  1. 1. Sunteţi de acord cu uniunea civilă între persoane de acelaşi sex?

    • Da
      4
    • Nu
      12


Recommended Posts

Imagini pentru politics

Dezbatere pe tema uniunii civile între persoane de acelaşi sex

Folosiţi modelul de mai jos pentru a vă prezenta poziţia în cadrul dezbaterii:

Numele tău:
Poziţia ta:
Argumentul 1:
Argumentul 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două argumente, puteţi continua voi cu Argumentul 3, Argumentul 4 ş.a.m.d.)


Folosiţi modelul de mai jos pentru a combate poziţia cuiva:

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui:
Contraargument 1:
Contraargument 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două contraargumente, puteţi continua voi cu Contraargument 3, Contraargument 4 ş.a.m.d.)

 

  • Pentru a participa la o dezbatere va trebui să folosiţi modelele de mai sus. În caz contrar, veţi primi un avertisment verbal.

 

 

  • Păstraţi un comportament civilizat, injuriile sunt strict interzise. În caz contrar, veţi primi un avertisment.

 

Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Dezbaterilor înainte de a posta!

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Kawse
Poziţia ta:
Pro
Argumentul 1: Căsătoria e un drept universal al oricărui om, fiind considerat și drept civil.
Argumentul
2: Să le refuzăm dreptul unor persoane să se căsătorească e discriminator.
Alte precizări: N-am.

Edited by 50 Shades of Kawse
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Argumentul 1: E dreptul fiecăruia să facă ce vrea cu viaţa sa privată.
Argumentul 2: Oferirea acestui drept nu ar afecta cu absolut nimic ceilalţi oameni.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Căsătoriile nu sunt doar pentru a se reproduce. De ar fi așa, ar trebui să fie înlăturat dreptul la căsătorie și a persoanelor infertile sau a celor ce nu doresc copii.
Argumentul 2: Căsătoria e un drept civil de care poate beneficia orice persoană.
Alte precizări: N-am

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Juve
Poziţia ta: Contra
Argumentul 1: Nu as fi de acord ca, in viitor, copiii mei sa traiasca intr-o tara in care sa existe asemenea ''mariaje''. Nu pot sa zic intr-o lume, caci aia deja exista si e dusa dracului. Nu stiu cum ati reactiona, cei 3 antevorbitori, daca peste 10-15 ani, ar veni baiatul vostru acasa impreuna cu iubitul sau. Cum ar fi peste 30 de ani sa iti ajuti baiatul sa organizeze nunta cu logodnicul sau? Suna bine, nu? Drepturile omului? Fiecare om are dreptul sa se casatoreasca cu cine vrea? Cea mai mare prostie a acestei lumi a fost cand li s-au permis oamenilor de rand, prostimii, sa faca ce vrea. Nu  e de ajuns ca se poate arde in bulan fiecare lache cu tovarasul de la cealalta scara?!  Fiecare a facut ce l-a dus biloiul cu cativa neuroni si uite unde s-a ajuns. Sa se casatoreasca Gigel cu Nicu si, cel mai grav, sa inceapa demersurile ca sa adopte un copil. V-ar placea ca urmasii vostri sa fie intr-o clasa de gimnaziu alaturi de copiii adoptati de cuplurile gay? Eventual sa li se povesteasca cum a fost primul sarut dintre colegii lor, Andrei si George? Suna foarte bine. E in regula sa existe curti internationale care sa vegheze asupra respectarii drepturilor omului, dar ar fi bine ca omenirea sa revizuiasca ideea de ''drepturi ale omului'', chiar daca nu se va intampla.
Argumentul 2: Daca tot e asa la moda  sa fii bun, empatic, altruist, sa accepti pe oricine si orice, sa permiti orice, as incerca crearea unei inovatii in dreptul civil care sa permita asocierea dintre 2 persoane fizice de acelasi sex care sa presupuna avantajele casatoriei asa cum este in prezent, insa nicidecum sa denumesc acest lucru ''casatorie''. Spun asta ca sa fiu oarecum elegant in discurs. Daca ar mai avea loc niste curente ultranationaliste ca in trecut, as sustine exterminarea bulangiilor, lachetilor si a celorlalte sinonime, alaturi de fratii lor tigani si jidani. 
Alte precizări: Din cate am inteles, va urma un referendum pe aceasta tema. Eu zic sa mai reflectati asupra acestui aspect si sa mai dati o sansa tarii asteia distruse din toate partile sa intre, mai mult sau mai putin, pe fagas, pe calea cea dreapta, in normalitate.

 

Edited by Juve Voda
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Juve
Contraargument 1: Realizezi că homosexualitatea e o boală şi că, genetic, e şi vina ta dacă plodul tău e homosexual? Ştiind chestia asta, sincer, atât timp cât şi "soţul" e o persoană de treabă, nu aş avea nimic împotrivă. Sigur, mi-aş dori să am un copil perfect sănătos, dar dacă s-ar întâmpla aşa ceva, nu i-aş da în cap. Nu am zis că le-aş da drept de adopţie! Şi eu sunt împotriva adopţiilor.
Contraargument 2: Eu sunt un om de dreapta, dar asta nu înseamnă că sunt şi prost. Un om raţional nu ar susţine "exterminarea" cuiva doar pentru că nu-i plac persoanele respective. Dacă ţi-ar face ceva în mod direct, aş înţelege, dar aşa, că nu-ţi convine să-i vezi, DEŞI EI ORICUM EXISTĂ (nu e ca şi cum s-ar înmulţi dacă am da legea asta), ăsta e un motiv copilăresc şi denotă lipsă de maturitate.
Alte precizări: Un om raţional nu se bagă în viaţa altora.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Juve
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: OldNab
Contraargument 1: Nu stiu daca e o  boala cu care te nasti sau daca poate fi influentata de ce traiesti in copilarie, nu am studii in medicina,  cert e ca este arhisuficient  faptul ca pot intretine relatii sexuale intre ei. Poate peste 100 de ani o sa ne putem casatori cu animale.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Juve
Contraargument 1: Sunt multe studii care arată că e o modificare genetică care dă homosexualitatea. Sunt şi alte specii de animale în care apare homosexualitate ;) Atât timp cât nu te încurcă în mod direct dreptul lor de a căsători, nu ai de ce să te opui. Trebuie să aibă şi ei cum să lase moştenitor, să-şi ia o casă, o maşină, etc.
Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Stefan
Poziţia ta: Contra
Argumentul 1: Sa si-o traga in spate in casa lor, nu pe strada. N-am nici o problema cu homosexualii, dupa parerea mea pot sa-si piarda sufletul si demnitatea, pot sa se iubeasca sa faca ce vor, insa nu pe strada. Societatea depinde foarte mult de familie, da de familia aia traditionala, barbat femeie. Daca se f*t doi barbati in dos nu o sa iasa un copil, eventual o bucata de pizza. 
Argumentul 2: Sunt de acord ca nu trebuiesc judecati, maltratati, jigniti, batuti si marginalizati, insa, indiferent cum o iei si indeferent cand de neutru vrei sa fii nu poti, pot trai printre ei, pot lucra cu ei, chiar imi pot fi si colegi de munca, nu-i voi trata diferit insa nu vreau sa vad doi barbati care-si baga reciproc limba in gura. Sa nu se imbrace ca niste femei pe strada, sa nu si o traga in public sau sa-si manifesteze afectiunea unul fata de celalalt intr-un mod obscen in public si suntem ok. 

 

 

Va zic parerea unui om care candva a urat evreii, tiganii, homosexualii si tot ceea ce nu face parte din normalitatea mea insa cu timpul si cu varsta am inteles ca nu ma afecteaza cu nimic, degeaba urasti neconditionat.

Sa se casatoreasca la primarie, e treaba lor, insa nu in biserica. Da ok Dumnezeu ii iubeste pe toti chiar si pe homosexuali, insa sa nu exageram, sa tipam ca si ei au drepturi. Uitati-va la un gay parade, o sa vedeti mai multa obscenitate decat in filmele pentru adulti.
Alte precizări:

On 5/20/2017 at 3:33 PM, BIS aka OldNab said:

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt pentru acordarea dreptului de căsătorie homosexualilor.
Contrez poziţia lui: Juve
Contraargument 1: Sunt multe studii care arată că e o modificare genetică care dă homosexualitatea. Sunt şi alte specii de animale în care apare homosexualitate ;) Atât timp cât nu te încurcă în mod direct dreptul lor de a căsători, nu ai de ce să te opui. Trebuie să aibă şi ei cum să lase moştenitor, să-şi ia o casă, o maşină, etc.
Alte precizări: -

Numele tău: stefan
Poziţia ta:  scrie mai sus
Contrez poziţia lui: bisakaoldnab
Contraargument 1: Daca doi barbati o sa faca un copil prin cum si-o trag ei, eu le recunosc ce vor chiar si autonomia ungurilor.
Contraargument 2:
Alte precizări:

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: caiac
Contraargument 1: Dacă le dai drept de căsătorie nu înseamnă că le dai voie să întreţină acte sexuale în public.
Contraargument 2: Nu trebuie să poată face copii ca să aibă drept de căsătorie.
Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

On 12.04.2017 at 11:38 PM, BIS aka OldNab said:

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Argumentul 1: E dreptul fiecăruia să facă ce vrea cu viaţa sa privată.
Argumentul 2: Oferirea acestui drept nu ar afecta cu absolut nimic ceilalţi oameni.
Alte precizări: -

 

Numele tău: EduardLFC.
Poziţia ta: Nu, nu. [-X 
Contrez poziţia lui: Bis aka OldNab.
Contraargument 1: 

  • Știi cum a sunat mizeria asta? Mi-a venit să vărs. Ai o tulburare mentală dacă tu aprobi mizeria asta sau ești de acord cu ea. Îți dorești un copil, ai vrea să ai, că ai scris mai sus, dar în momentul în care crește și vede spre ex. doi pe stradă care se ling și tu ca părinte nu ești în stare să-i explici suficient de bine și el .. CONSIDERĂ că ce vede e bine, ai mai spune așa ceva? :))

Contraargument 2: 

 

  • Ar afecta prietene, tocmai am spus mai sus. Sincer, te credeam mult mai.. altfel. Cum adică, susții că Holocaust de fapt nu a fost CHIAR un Holocaust, dar ești PRO LGBT, mamă. Ce logică. Am văzut tot mai sus că dacă le dai dreptul ca căsătorie, nu și-o vor trage în locuri publice. Serios? :)) Gândește-te câți oameni fac asta în locuri publice, fără să își dea seama careva doar pt. că nu mai au răbdare sau pur și simplu vor acolo. Tu vrei să-mi zici mie că nu i-ai vedea făcându-și laba unu' altuia? Mă lași mă?

Alte precizări: Ce-a fost asta?

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: EduardLFC
Contraargument 1: Copiii tăi ţi-i educi tu. Dacă-i educi că nu e bine ce fac domnii, totul e OK. Dacă văd acasă un bărbat şi o femeie, pentru ei ăla va fi normalul. Oricum, homosexualitatea e o dereglare mintală, deci pică treaba cu "o să devină şi copiii mei homosexuali".
Contraargument 2: Nu sunt pro-LGBT. Nu sunt pro-adopţii pentru homosexuali. Nu sunt pro-1.000.000 de genders. Atât, doar cu uniunea civilă. În fond, ce treabă are holocaustul cu LGBT? :)) Încearcă să laşi raţiunea să te ghideze, că momentan văd că nu gândeşti înainte de a vorbi. Homosexualii există şi acum şi nu se înmulţesc dacă mâine le dai dreptul de uniune civilă. Atât timp cât acum nu se manifestă cum te temi tu, nu se vor manifesta aşa nici pe viitor. De ce? Există o lege care te sancţionează pentru nuditate în public.
Alte precizări: A fost doza de realitate cruntă pentru tine, din câte văd.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Seether
Poziţia ta: Contra
Argumentul 1: Ma uit doar la tarile care au promovat aceasta chestie si apar tot mai multi dezaxati pe zi ce trece si cu tot mai multe drepturi si idei tampite.
Argumentul 2: Nu vreau peste ani sa fie "cool" sa fii gay, doar pentru ca asa va fii la moda atuncea.

Argumentul 3: In viitor daca se va accepta casatoria, dupa vor vrea sa poata adopta copii, dupa schimbari de sex de la 8-10 ani ca el se simte baiat nu fata, etc.
Alte precizări: Nu trebuie sa promovam si sa acceptam un lucru deplasat, plus ca vorbim de o minoritate.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Seether
Contraargument 1: Îi ţii în frâu foarte uşor: stabileşti prin lege că există doar 3 sexe (bărbat, femeie şi hermafrodit). Stabileşti prin lege că au drept de uniune civilă, fără drept de adopţie şi căsătorie religioasă.
Contraargument 2: Nu poate fi "cool" să fii gay. Gay te naşti, nu devii.

Contraargument 3: Vezi mai sus.
Alte precizări: Nu trebuie promovat, acceptat însă trebuie, doar la nivel de uniune civilă. Mai mult de atât, nici eu nu sunt de acord.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Seether
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS aka OldNab
Contraargument 1: Daca le dai un deget iti iau toata mana..

Contraargument 2: Se vor gasi multi sa incerce "experienta asta", in alte tari dupa ce le-a dat voie sa se casatoreasca au aparut tot mai multi bisexuali, considerandu-se "open mind".
Alte precizări: -

Edited by Seether
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Seether
Contraargument 2: Nu poţi să vrei să fii gay man. Să zicem că tu ai vrea, ţi se scoală? Nu. Aşa cum nici lor nu li se scoală dacă ar avea o bunăciune dezbrăcată peste ei. E de la creieraş, n-ai ce face.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Homosexualitatea e ceva natural, deci trebuie să le asigurăm și acestor persoane o viață dreaptă precum semeniilor săi - heterosexualii.
Argumentul 2: O pereche homosexuală neavând posibilitatea de a face copii din punct de vedere biologic vor vi nevoiți să adopte copii orfani, ceea ce va rezolva 2 probleme în lumea actuală: suprapopularea și oferirea unei vieți mai bune unor copii orfani.
Alte precizări: Probabil una dintre unicele dezbateri unde un ”Contra” nu dovedește nimic altceva decât doar o opinie eronată și nesusținută de dovezi.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2: Tocmai, nu pot face copii natural deci să se împace cu ideea că nu pot avea copii. Eu nu vreau să fie daţi copii pe mâna unor dereglaţi mintal.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro.
Contrez poziţia lui: BIS

Contraargument 2: Jalnic :)) Da, jalnic din trei motive:

1. Vorbești fără să apelezi la empatie și compasiune. Nu te-ai pus în corpul unor copii orfani ca să înțelegi ce doresc ei de la viață: FAMILII CARE SĂ-I IUBEASCĂ. Îmi pare rău să o zic, dar din argumentul tău deduc doar un comportament egoist (”Eu”, opinie personală, pe tine nu te aranjează).

2. Ce propui să facem cu copiii orfani care totuși sunt de acord să fie adoptați de o familie homosexuală? Îi adopți tu?

3. Deci, copilul dorește o familie și homosexualii doresc un copil - ambele părți câștigă. Statul nu s-ar opune deoarece n-ar avea motiv, odată ce permiți uniunea civilă între persoane de același sex dai de înțeles că le oferi aceleași drepturi ca și celălalte familii heterosexuale, ba chiar mai mult, statul ar trebui să permită astfel de adoptări deoarece prin această metodă s-ar reduce numărul de orfani în țară. Din câte vezi, toate părțile implicate ies învingătoare. Tu ce propui e să lăsăm pe ambele părți fără nimic, iar în cazul dat din câte știu, nu te identifici în nici o parte, nu ești orfan și nici homosexual deci nu știu totuși de ce ți-ai băga nasul în viața altor oameni. Respingi o idee fără a aporta ceva mai bun în schimb.

Bonus: Ai rămas în urmă, începând din 1974 homosexualitatea nu mai e considerată o dereglare mintală. Avansări în medicină și psihologie, nimic altceva.
Alte precizări: Nu cred că se merită să dezbatem contraargumentul tău atât timp cât e opinie proprie.

 

Edited by Casablanca
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2:

1. Orfanii trebuie adoptaţi de o familie normală, cu TATĂ şi MAMĂ.

2. Cum poate fi un copil de acord? Ce discernământ are el?

3. Uniunea civilă nu e egală cu căsătoria. Am zis mai sus ce ar trebui să presupună şi ce nu. Ce exemplu vor avea copiii crescuţi de homosexuali? Pe cine vor lua drept de exemplu, familia cu bărbat şi femeie sau familia bărbat-bărbat / femeie-femeie? Am alte soluţii pentru rezolvarea problemei orfanilor, sub nicio formă să-i dăm pe mâna unor dereglaţi mintal.

 

Ce s-a întâmplat în 1974? Şi dacă nu sunt dereglaţi mintal, e vorba că vor să fie homosexuali, sau cum?
Alte precizări: Eu zic să facem un referendum naţional şi vedem ce decide poporul. Eu sunt băiat finuţ şi le dau drept de uniune civilă, dacă întrebi poporul cred că el doreşte să-i tragem în ţeapă. Na, dă-i omului un deget şi îţi suge toată mâna (şi nu numai, dacă vorbim de homosexuali).

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro.
Contrez poziţia lui: BIS

Contraargument 2:

1.  Există vreun document legislativ unde să fie menționat așa ceva? Sau din nou am dat cu nasul peste o opinie naționalistă?

2. Și la 6 - 7 ani copilul înțelege că-și dorește o familie, văzând cum colegii lui de clasă au mamă sau tată și el n-are pe nimeni. Totodată, copii orfani neavând pe nimeni le e indiferent dacă familia sa va fi bărbat - bărbat sau femeie - femeie atât timp cât știe că cinenva îl va petrece la școală, îl va așteaptă acasă și-i va oferi iubire.

3. Deci, susții că e mai bine un copil să crească într-un orfelinat fără niciun exemplu decât să aiba minimum un exemplu, fie de la bărbați sau fie de la femeie? :)) Având chiar o familie bărbat - bărbat sau femeie - femeie copilul va fi crescut având doar un exemplu la fel precum copii ce sunt crescuți doar de mamă sau doar de tată. Prostie mai mare n-am auzit. 

 

”În prezent, organizațiile americane și internaționale, cum ar fi Asociația Medicală Americană, Asociația Americană de Consiliere, Asociația Națională a Lucrătorilor Sociali, Academia Americană de Pediatrie (American Academia de Pediatrie), Asociația Națională a Psihologilor din Școală, Academia Americană de Asistenți Medicilor, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și mulți alții nu mai consideră homosexualitatea o boală în urma unei decizii din APA din 1973. La 17 mai 1990, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a exclus homosexualitatea din lista Clasificările Statistice Internaționale a Bolilor. Guvernul britanic a făcut același lucru în 1994, urmat de Ministerul Sănătații Federației Ruse în 1999 și Societatea Chineză de Psihiatrie în 2001. 

Alte precizări: Cum a zis și Lăpușneanu: Proști, dar mulți.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2:

1. Cine poate adopta? Pot adopta atât familiile (persoane căsătorite intre ele - soţ şi soţie), cât şi persoanele singure (necăsătorite) care obţin atestatul de familii/ persoane apte să adopte.

2. Şi dup-aia când o să-şi bată joc copiii de el pentru că are 2 tătici o să-i mai fie indiferent?

3. Cred că nu m-ai înţeles tu pe mine, căci eu nu găsesc coerenţă în al treilea punct. N-am înţeles nimic din ce vrei să zici. Totuşi, nu mi-ai răspuns: dacă nu sunt dereglaţi mintal, ei aleg să fie homosexuali? Dacă a stabilit nu ştiu cine că nu e boală nu înseamnă că nu e dereglare mintală. E impropriu spus "boală", "dereglare" e mai corect.
Alte precizări: E adevărat, dar uneori are dreptate majoritatea.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro.
Contrez poziţia lui: BIS

Contraargument 2:

1. România încă nu e un stat ce a acceptat căsătoriile homosexualilor. Dacă ar fi cazul să se permită astfel de căsătorii, conceptul despre ”familie” ar fi dezvoltat în așa fel încât să fie și în favoarea homosexualilor. Luând în considerare că subiectul despre orfani, e ca un subiect post-acceptării uniunii civile între persoane de același sex, ar trebui să luăm drept exemplu state unde e permisă căsătoriile între persoane de același sex, precum SUA.

2. Copii între ei își bat joc unii de alții, fie nume de familii, fie că unul poartă ochelari, că unul n-are telefon sau mai știu eu ce. Adică e o chestie absurdă să nu permitem statului să aprobe o astfel de lege datorită unor copii de 6 ani :)) 

3. Ți-am răspuns la întrebarea ”Ce exemplu vor avea?”, la care permite-mi să-ți zic încă odată că-i o întrebare destul de prostească. Cât despre întrebare, nici în zilele de astăzi nu se cunosc originile homosexualității, din acest motiv nu poate fi încădrat în nici o listă din cauza lipsei de dovezi știențifice. 

 

Alte precizări: -

Edited by Casablanca
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2:

1. M-ai întrebat dacă există vreun document, eu ţi l-am indicat. Trăiesc în România, nu în SUA.

2. Din cauza* şi nu, e absurd să dai copii pe mâna homosexualilor, atât timp cât ei nu au discernământ.

3. Eu cred că te înşeli. Mai documentează-te. Au modificări pe creier.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro.
Contrez poziţia lui: BIS

Contraargument 2:

1. Atunci prezintă-mi și un document unde să arate că în România se permite uniunea civilă între persoane de același sex. 

2. N-ai nevoie de multă discernere ca să-ți dai seama când cineva îți oferă o viață mai bun. Ba dimpotrivă, prost și încăpăținat trebuie să fii ca să dai mai multă prioritate unor opinii decât unei famile și unei case.

3. Din dovada ta, pot să înțeleg și că să fii stângaci e o dereglare mintală. :)) Totuși nu citesc să fie menționat în nici un loc că e o dereglare.

”A study of over 50 gay men found that about 23% had counterclockwise hair whorl, as opposed to 8% in the general population. This may correlate with left-handedness”

Medicii nu pot da un răspuns exact deoarece nu dispun de suficiente cunoștințe încă, însă luminăția voastră puteți da un răspuns bazându-vă pe 10 aliniate de pe Wikipedia :)) 

 

Much controversy surrounds the assigning or distinguishing of some variations, especially since differences between groups in a society or between societies is often debated as part of either a person's "essential" nature or a socially constructed attribution. For example, there has long been a debate among sex researchers on whether sexual orientation is due to evolution and biology (the "essentialist" position), or a result of mutually reinforcing social perceptions and behavioral choices (the "constructivist" perspective). The essentialist position emphasizes inclusive fitness as the reason homosexuality has not been eradicated by natural selection. Gay or lesbian individuals have not been greatly affected by evolutionary selection because they may help the fitness of their siblings and siblings' children, thus increasing their own fitness through inclusive fitness and maintaining evolution of homosexuality. Biological theories for same gender sexual orientation include genetic influences, neuroanatomical factors, and hormone differences but research so far has not provided any conclusive results. In contrast, the social constructivist position argues that sexuality is a result of culture and has originated from language or dialogue about sex. Mating choices are the product of cultural values, such as youth and attractiveness, and homosexuality varies greatly between cultures and societies. In this view, complexities, such as sexual orientation changing during the course of one's lifespan, are accounted for. (1)

 

Alte precizări: -

Edited by Casablanca
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.