Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Sunteţi de acord cu uniunea civilă între persoane de acelaşi sex?


BIS aka OldNab
 Share

Sunteţi de acord cu uniunea civilă între persoane de acelaşi sex? (dezbatere)  

16 members have voted

  1. 1. Sunteţi de acord cu uniunea civilă între persoane de acelaşi sex?

    • Da
      4
    • Nu
      12


Recommended Posts

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2:

1. Nu există, tocmai de aia purtăm această discuţie, altfel mai avea rost să fac topicul?

2. Vorbeşti în numele tău. Ar trebui să întrebăm orfanii care au făcut 18 ani dacă ar fi preferat să fie înfiaţi de nişte homosexuali.

3. Ai trecut de primele rânduri, unde erau modificările pe creier, la diferenţele mai puţin importante. Bun, deci homosexualitatea e dată de creier sau homosexualii ALEG să fie homosexuali?
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Mikey.
Poziţia ta: Nu sunt de acord.
Argumentul 1: Da băi, ca om, ești liber să faci ceea ce vrei tu. Dar, fă-o frate cu cap și cât mai conștient de anumite lucruri. Eu consider că nu te NAȘTI așa, ci DEVI așa din cauza a ce este în jurul tău.
Argumentul 2: Nu mi se pare nimic omenesc, logic în această .. UNIUNE CIVILĂ, cum este precizată în text. Trebuie să susținem familia modernă, bărbat - femeie și copii. Nici într-un caz, ceva ce la mai mult din 80% din populația globului li se face scârbă, silă etc. Deficiențele mentale, rămân deficiențe. 
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 2

1. Atunci nu-și are rostul să dezbatem punctul 1 dacă ne referim la România. Nu putem discuta dacă homosexualii au dreptul să adopte orfani atât timp cât statul nu permite homosexualitatea, adică discutăm subiectul adoptării fără a lua în considerare legalizarea homosexualității. Ambele subiecte sunt legate între ele și dacă este legalizat al 2-lea subiect, atunci e logic că și cerințele adoptării vor suferi unele schimbări pentru a fi adaptate în favoarea familiilor homosexuale. În argumentul meu, dacă am vorbit despre orfani deja am dat de înțeles că vorbesc despre state unde este permisă homosexualitatea și cum aceste adoptări beneficiază societatea. Însă tu, chiar dacă ai vrut să vorbești despre tema orfaniilor și a homosexualilor în România trebuia să presupui deja că familiile homosexuale ar fi fost legalizate.

2. Să-mi zici tu cine adoptează un copil de 18 ani :)) 

3. Orientarea sexuală nu ți-o poți alege, deci e clar că nu poate fi o alegere. Înseamnă că e dată de creier. Dar aceasta nu înseamnă că e o dereglare mintală, asta e ca și cum l-ai face pe un om rațional dereglat mintal deoarece are mai multă materie cenușie în girusul cingular decât persoanele emoționale. Există ceva numit variație, ce ne face să ne diferențiem unii de alții inclusiv și la nivelul creierului.
Alte precizări: -

Edited by Casablanca
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2:

1. Nu trebuie să presupui nimic, vorbim ipotetic despre dreptul de adopţie al homosexualilor în România, împotriva căruia ţi-am adus argumente.

2. Adoptă*. Mai citeşte o dată te rog ce am zis, poate îţi dai seama la ce m-am referit.

3. Pe acelaşi principiu, pedofilii şi necrofilii nu au o dereglare mintală, e doar o variaţie a creierului :))
Alte precizări: -

 

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Mikey
Contraargument 1: Te naşti aşa, nu devii aşa.

Contraargument 2: Uniunea civilă nu are treabă cu familia. E uniune civilă, nu căsătorie.

Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 2:

1. Și atunci cum putem vorbi despre adoptări din partea unor homosexuali când nici macăr nu se permite homosexualitatea în stat? 

2. Corect. Ar trebui să-l întrebăm, deci până nu vine unul din amândoi cu un interviu unui copil orfan aș putea spune că momentan al 2-lea punct îl putem inchide.

3. Pedofilia, posibil, poate fi cauzată datorită:

  1. Incapacitatății de a stabili relații sociale și sexuale cu persoane de aprox. aceași vârstă.
  2. Abuzuri sexuale în copilărie.
  3. Tulburări narcisiste.
  4. Lipsa stimei de sine.

Deci, aici e vorba mai mult de niște tulburări psihice decât de ceva natural.

La fel și în cazul necrofiliilor.

Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin uniunea civilă între homosexuali.
Contrez poziţia lui: Casablanca
Contraargument 2:

1. Păi tocmai de aia discutăm, ca să fie stipulată uniunea civilă şi nu căsătoria.

3. Aceleaşi cauze pot provoca homosexualitatea. Majoritatea pedofililor / necrofililor nu au asemenea background.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Casablanca
Poziţia ta: Pro
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 2: Momentan nu ne putem permite luxul să ne dăm cu părerile despre aceste boli, atât timp cât nu există studii clare.

Alte precizări: Mă retrag din dezbatere.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.