Jump to content

Sunteţi de acord cu legalizarea prostituţiei?


BIS aka OldNab
 Share

Sunteţi de acord cu legalizarea prostituţiei? (dezbatere)  

8 members have voted

  1. 1. Sunteţi de acord cu legalizarea prostituţiei?

    • Da
      4
    • Nu
      4


Recommended Posts

Imagini pentru politics

Dezbatere pe tema legalizării prostituţiei

Folosiţi modelul de mai jos pentru a vă prezenta poziţia în cadrul dezbaterii:

Numele tău:
Poziţia ta:
Argumentul 1:
Argumentul 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două argumente, puteţi continua voi cu Argumentul 3, Argumentul 4 ş.a.m.d.)


Folosiţi modelul de mai jos pentru a combate poziţia cuiva:

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui:
Contraargument 1:
Contraargument 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două contraargumente, puteţi continua voi cu Contraargument 3, Contraargument 4 ş.a.m.d.)

 

  • Pentru a participa la o dezbatere va trebui să folosiţi modelele de mai sus. În caz contrar, veţi primi un avertisment verbal.

 

 

  • Păstraţi un comportament civilizat, injuriile sunt strict interzise. În caz contrar, veţi primi un avertisment.

 

Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Dezbaterilor înainte de a posta!

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Kawse
Poziţia ta:
Contra
Argumentul 1: Legalizarea prostiuției ar transforma prostituția într-un job legal, ceea ce ar facilita mafiilor sau bandelor să recruteze mai ușor minore și să le forțeze să se prostitueze.
Argumentul
2: Prostituția e o ocupație periculoasă ce pune în risc viața fetei în orice clipă(poate fi răpită, ucisă, bătută, rănită sau jefuită).
Alte precizări: N-am.

Edited by 50 Shades of Kawse
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Contrez poziţia lui: Kawse
Contraargument 1: Primul tău argument e exact inversul a ceea ce ar face legalizarea prostituţiei. Ar dispărea mafia, pentru că totul ar fi legal, ca o afacere.
Contraargument 2: Prostituţia, într-o casă de toleranţă, nu suportă niciun risc, mai ales dacă faci obligatorii controalele medicale lunare.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

E mai simplu așa să dezbatem decât cu modelul.

 

 

 

Primul tău argument e exact inversul a ceea ce ar face legalizarea prostituţiei. Ar dispărea mafia, pentru că totul ar fi legal, ca o afacere.

 

Legală ori ilegală prostituția e o afacere, având ca marfă persoanele ce oferă servicile. Mereu în prostituție va exista un Pimp ce va dori să controleze toate fetele din zonă ca să-și extindă ”imperiul”, (luând în considerare că în prostituție se implică doar femeile din categorii social vulnerabile, e foarte ușor să le atragă la astfel de ”afaceri”). Când un Pimp obligă o prostitută să facă anumite lucruri ce ea nu dorește, ca o condiție de lucru, devine exploatoare sexuală.

 

De asemenea, dacă s-ar legaliza ar motiva și ar oferi șansa la tot mai mulți oameni să fie Pimps ceea ce ar duce la apariția mai mult organizații ce vor opta pentru a controla anumite teritorii unde să-și pună la muncă fetele.

 

 

 

Prostituţia, într-o casă de toleranţă, nu suportă niciun risc, mai ales dacă faci obligatorii controalele medicale lunare.

 

Sunt și acolo cazuri, de nu, nu dispuneau de pază și cămeri de luat vederi. Însă ca să lucrezi acolo o parte din venit trebuie să-l dai celor din administrație, care îți oferă locul de muncă, însă majoritatea cum nu sunt de acord să împartă venitul, optează pentru a lucra singure astfel luându-și 100% din venitul total. Ca urmare aceste tinere se supun pericolului străzilor.

Edited by 50 Shades of Kawse
Link to comment
Share on other sites

@, ar putea să aibă un fel de PFA-uri, să lucreze singure.

 

Nu ar exista niciun peşte, ar fi exact ca într-un magazin, să spunem, şi ele ar fi vânzătoare. Au salariu fix şi îşi pot da demisia oricând.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Contra
Argumentul 1: Decriminalizare poate, legalizare nu. Statul n-are trebui să furnizeze un act imoral. De asemenena, prostituția niciodată nu va putea fi o afacere legală deoarece mereu va fi asociată cu crima, corupția, exploatarea sexuală și traficul de ființe umane.
Argumentul 2: Prostituția e periculoasă pentru femei: ITS, homicid. răpiri, însărcinări, jefuire și altele.
Alte precizări: N-am

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Contrez poziţia lui: Notorious
Contraargument 1: Nu tot ce este imoral trebuie să fie şi ilegal.
Contraargument 2: Întocmai, prin legalizarea prostituţiei aceste riscuri ar fi eliminate.
Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 1: De ce nu? Ce exemple mi-ai putea da de acte imorale ce sunt considerate legale?

Contraargument 2: Aș dori să precizezi mai obiectiv cum legalizarea ar elimina aceste riscuri.
Alte precizări: N-am

Edited by Notorious
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Contrez poziţia lui: Notorious
Contraargument 1: Spre exemplu, nu este moral să înjuri o persoană, însă nu este ilegal.
Contraargument 2: Dacă ar lucra cu carte de muncă, într-un mediu controlat, exact ca într-o afacere, sau pe cont propriu prin PFA, cum anume crezi tu că ar fi încurajată crima organizată? Eu cred că ar fi fix invers, ar dispărea, prin legalizarea prostituţiei, drogurilor şi armelor.
Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 1: Dacă ești jignit liber poți deschide un proces civil împortiva persoanei ce te-a jignit deoarece se consideră daună morală. Chiar dacă ai zice că e un motiv aproape inutil pentru a deschide un proces, poți vedea că justiția totuși susține că jignitul e ceva neadmis de lege. Dacă dorești să te informezi mai în profunzime, citește aici: CLICK

Contraargument 2: Trebuie să înțelegi că 90% din femei nu apelează la prostituție pe motive de plăcere, apelează din cauza sărăciei sau deoarece au ajuns să fie degradată într-atât încât nu mai consideră corpul lor ca ceva intim și privat. Legalizarea prostituției la ce ar duce? La motivarea tot mai multor tinere să-și aleagă o viață ca asta. Ca orice societate promovăm morala, însă să-i oferim acestor fete șansa la un astfel de viitor, e un act inapropiat din partea noastră.

Poate ca viitor părinte, îți asigur mai mult că ai motiva fiica ta să tindă la un job respectat și nu la prostituție.

Alte precizări: N-am

Edited by Notorious
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Contrez poziţia lui: Notorious

Contraargument 1: Conform noului Cod Penal din 2014, insulta şi calomnia nu mai sunt considerate infracţiuni.
Contraargument 2: Ar avea efect psihologic invers, multe dintre ele profită de faptul că prostituţia e un subiect tabuu şi, prin urmare, secret. Multe dintre ele duc o viaţă dublă. Dacă totul ar fi pe faţă, nu ar mai putea face acest lucru.
Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 1:
Totuși cum am zis mai sus, poți deschide un proces penal pe motiv de insultă și calomnie „Pentru a fi pusă în mișcare acțiunea penală, e nevoie de o plângere prealabilă, iar împăcarea părților elimină răspunderea penală.”... „Sancțiunea constă în amendă. Tentativa nu se pedepsește. Acțiunea penală începe în urma unei plângeri prealabile, însă împăcarea părților duce la înlăturarea răspunderii penale.”.[1]

Dacă revenim la subiect, îți poți da seama că nu poți pune prostituția la același nivel ca jignirile verbale când e vorba de lege, deoarece jignirea e considerată doar o traumă morală, în timp ce prostituția se asociază cu traficul de ființe umane, sclavie, exploatare sexuală, ITS, răpiri, însărcinări, jefuiri, crimă organizată ș.a.m.d.

Contraargument 2: Logic că e secret, e ilegal. Gândește-te că ești o prostitută, o să ții în secret ”afacerea ta” deoarece nu e în interesul tău să afle tot mai multă lume cu ce te ocupi ca într-o zi să te trezești cu poliția la ușă. Să fim serioși.

Alte precizări: N-am

Edited by Notorious
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Contrez poziţia lui: Notorious

Contraargument 1: Nu văd nimic imoral în sexul pe bani, care este taxat, supravegheat (cu controale medicale periodice) şi realizat de bună voie. Prostituţia este cea mai veche meserie, vorba aia...
Contraargument 2: Nu ai înţeles ce am vrut să zic... dacă ele au carte de muncă pentru jobul de prostituată, nu se mai pot angaja în alte locuri. În plus, e mult mai greu de ascuns acest statut, iar stigma pe care societatea o pune le va face să aleagă alte soluţii.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 1: Prostituția este o conduită neadmisă de societate. În această constă imoralitatea ei.

Contraargument 2: Dacă nu se vor mai putea angaja în alte locuri, atunci înseamnă că unicul job practicat ar fi prostituția, unde cum bine știm, venitul vine din partea clienților. Dacă prostitutele nu sunt mulțumite cu venitul pe care îl au, atunci vor fi interesate să atragă clienți, ceea ce ar putea involucra tot mai mulți clienți minori.

Ultimul lucru la care s-ar gândi o persoană ce își vinde corpul ca o marfă ar fi impresia pe care societatea o are despre ea. Ca o persoană să se schimbe e nevoie de voință. Voința o are orice om, iar această voință nu apare prin legalizare.

Alte precizări: N-am

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: PRO
Contrez poziţia lui: Notorious

Contraargument 1: Nici societatea, nici statul nu au dreptul să împiedice libertatea omului de a face ce vrea cu corpul lui.
Contraargument 2: Poţi pune un amendament conform căruia practicarea prostituţiei cu minori să fie pedepsită cu închisoarea, şi să fie formalizată chestiunea printr-o copie de buletin realizată fie de casa de toleranţă, fie de prostituată, pentru a atesta faptul că cel cu care a făcut sex prostituata are peste 18 ani.
Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 1: Vorbim despre moralitate, iar cum o mare parte a populației vede prostituția ca ceva indecent, statul trebuie să între în favoarea lor.

Contraargument 2: Fii serios. Crezi că o prostitută o să se apuce la un colț să-i ceara unui copil documentele și să meargă să facă o copie la un xerox?

De asemenea, dacă prostuția e ilegală și totuși este practicată, ce te face să crezi că vor respecta ilegalizarea relațiilor cu minori?

Alte precizări: N-am

Link to comment
Share on other sites

Eu decid să mă retrag din această dezbatere, din moment ce ultimele două contraargumente ale oponentului meu sunt invalide:

 

"Moral" nu înseamnă "legal", şi nici "imoral" nu înseamnă "ilegal", prin simplul fapt că percepţia asupra moralităţii diferă de la om la om. Spre exemplu, cerşitul este cu siguranţă un lucru imoral, însă este legal. Nu poţi încălca un drept al omului pentru că "nu este moral".

 

Celălalt contraargument a fost deja combătut în ultima mea replică, repetarea acestuia îl face invalid.

 

 

Dacă nu mai există şi alte persoane care să-şi ofere punctul de vedere, voi declara în curând dezbaterea închisă.

Link to comment
Share on other sites

Suntem o țară democratică, puterea e în mâna poporului. Dacă mai mult de jumate de populație vede prostituția ca ceva indecent, statul trebuie să între în favoarea majorității.

 

Prin al 2-lea contraargument ți-am demonstrat cât de naiv e argumentul tău. Nu e nevoie neapărat să mi-l dezbați.

Totuși dacă au apărut asemenea întrebări retorice, înseamnă că argumentul tău e slab întrucut are unele neclarități.

Edited by Notorious
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.