Jump to content

Azi de la ora 15:00 pe RPG1, RPG2 si RPG3 se va extrage iar pentru "30 Days Clan Renewal" la Summer Calendar. Detalii aici.

Sign in to follow this  
BIS aka OldNab

Sunteţi de acord cu faptul că animalele au anumite drepturi?

Sunteţi de acord cu faptul că animalele au anumite drepturi? (dezbatere)  

9 members have voted

1. 1. Sunteţi de acord cu faptul că animalele au anumite drepturi?

• În totalitate
      6
    • În mare parte, da
      4
    • În mare parte, nu
      0
    • Deloc
      1

Recommended Posts

f87de1210cfa5bd7ca3b1fd2648f6e73.png

Dezbatere pe tema drepturilor animalelor

Folosiţi modelul de mai jos pentru a vă prezenta poziţia în cadrul dezbaterii:

Numele tău:
Poziţia ta:
Argumentul 1:
Argumentul 2:
Alte precizări:

(dacă aveţi mai mult de două argumente, puteţi continua voi cu Argumentul 3, Argumentul 4 ş.a.m.d.)

Folosiţi modelul de mai jos pentru a combate poziţia cuiva:

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui:
Contraargument 1:
Contraargument 2:
Alte precizări:

(dacă aveţi mai mult de două contraargumente, puteţi continua voi cu Contraargument 3, Contraargument 4 ş.a.m.d.)

• Pentru a participa la o dezbatere va trebui să folosiţi modelele de mai sus. În caz contrar, veţi primi un avertisment verbal.

• Păstraţi un comportament civilizat, injuriile sunt strict interzise. În caz contrar, veţi primi un avertisment.

Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Dezbaterilor înainte de a posta!

Edited by BIS aka OldNab

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Cruelitatea față de animale încalcă principiile decenței.
Argumentul 2: Animalele trăiesc, animalele simt durerea. Din acest principiu nu le putem trata ca materiale.
Alte precizări: N-am.

Edited by Notorious

Numele tău: Dalisevici
Poziţia ta: PRO.
Argumentul 1: Orice animal are un suflet,nu ca al nostru,dar si ele simt,si ele sufera.
Argumentul 2: Salvati un animal ranit si o sa vedeti cat de mult apreciaza,nu le raniti.
Alte precizări: Ganditi inainte sa faceti ceva rau.

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin, în mare parte, faptul că animalele au anumite drepturi.
Argumentul 1: Sunt de acord că animalele simt durerea şi că nu trebuie chinuite.
Argumentul 2: Pe de altă parte, nu trebuie să o dăm în extreme, gen veganii.
Alte precizări: -

Numele tău: LEET
Poziţia ta: În mare parte, da.
Argumentul 1: Și ele au suflet, exact ca oamenii.

Argumentul 2: Simt durerea și de aceea nu trebuie să fie chinuite sau chiar omorâte.

Edited by LEET

Numele tău: Winchester
Poziţia ta: În mare parte, da.
Argumentul 1: Toate organismele vii sunt egale, niciuna nu e mai superioară decât alta.
Argumentul 2: Moralitatea.

On 15.04.2017 at 10:52 PM, Notorious said:

Numele tău: Notorious
Argumentul 1: Cruelitatea față de animale încalcă principiile decenței.
Argumentul 2: Animalele trăiesc, animalele simt durerea. Din acest principiu nu le putem trata ca materiale.

Sper ca ai mancat o litera la ''crudelitate'' si nu ca esti inca un adept al globalizarii si al ingroparii, incet-incet, a limbii romane.

Numele tău: Juve
Poziţia ta: Contra
Argumentul 1: Cred ca omenirea isi bate prea mult capul cu chestiuni simple, precum ar fi aceste ''drepturi ale animalelor''. Nu stiu daca ele exista, pana acum nu am auzit de asa ceva la facultate si nici nu m-am interesat inainte de a publica aceasta postare, insa o iau ca atare. Consider ca ar trebui ca toti oamenii, la orice nivel, sa se concentreze pe alte lucruri si sa lase natura sa fie natura, asa cum a dat-o Dumnezeu. Mor cand mai vad niste fanatici care militeaza 24/7 pentru animale, dar nu fac nimic altceva. Asta e ocupatie? Eventual sa traisca din ajutorul de somaj dat tot de cetatenii cinstiti si muncitori care trebuie sa duca tara asta in spate, inclusiv asemenea oameni. A dat Dumnezeu minte oamenilor si au ajuns acum sa nu mai stie ce sa faca cu ea. Auziti si voi, drepturile animalelor. Haideti sa facem, eventual, un cod al zburatoarelor. La articolul 1 sa interzicem consumul, sub orice forma, al puilor. De ce nu, un cod al cailor - interzicerea calaritului (asta ar fi ca o apocalipsa pentru ''industria carutelor''). Codul cainilor - art.10: Fiecare familie sa fie obligata ca seara, la 21:00, sa iasa in strada si sa le ofere maidanezilor resturile de la masa, alaturi de cateva fripturi, in conformitate cu prevederile articolului 50 care incurajeaza consumul de carne exclusiv de calitate de catre patrupede. Ati inebunit de tot...
Argumentul 2: Nu sunt vreun dement si in ceea ce am mentionat anterior nu intra si cazurile debililor mintali sau ale zoofililor.

Juve, tu eşti, în mare parte, de acord că animalele au dreptul de a nu fi abuzate. De asta am pus opţiunea "în mare parte de acord", pentru cei care resping acţiunile pe care le-ai precizat tu, în speţă şi eu. Poziţia "Deloc" e pentru cei care consideră că putem face orice cu animalele, şi sper ca nu te încadrezi acolo.

• Upvote 1

Numele tău: DutchMan
Poziţia ta: Sunt de acord în totalitate.
Argumentul 1: Animalele, la fel ca oamenii sunt doar o specie. Dacă după milioane de ani, am ajuns mai dezvoltați ca ele, nu înseamnă că le suntem superiori și trebuie să ne batem joc de ele.
Argumentul 2: Dacă ai fi un animal, nu ai vrea să fii torturat și ținut în condiții mizere.
Alte precizări: Albert-Einstein-Nothing-will-benefit-hum

Numele tău: Catalin
Argumentul 1: Sunt de acord 
Argumentul 2: 
Alte precizări:

Edited by SoNoRoo
  • Upvote 1

22 minutes ago, No Stress said:

mhm

Primeşti un avertisment pentru post pentru +1.

46 minutes ago, SoNoRoo said:

Numele tău: Catalin
Argumentul 1: Sunt de acord 
Argumentul 2: 
Alte precizări:

Nu ţi-ai argumentat poziţia. Avertisment verbal.

Numele tău: EduardLFC.
Poziţia ta: Da, normal. În totalitate.
Argumentul 1: Păi, primul lucru ar fi că și ele simt, miros, respiră. Un pui de cățel spre ex. că am în casă unul, e ca un bebe, de ce aș maltrata un copil?

Argumentul 2: Merită să fie protejate, sunt animale. îți fac viața mai frumoasă, zic eu.
Alte precizări:

• Bine, acum să nu mă vadă lumea drept sfânt. Nu suport veganii. Dar una e să vezi un câine/pisică care se zbate între viață și moarte.. și alta e să vezi o găină sau un porc cum moare.
  • La găină sau porc, nu știu ce sentiment ai avea, eu unul nu înghit așa ceva, mi se par oricum destul de.. să nu zic nefolositoare, că sunt folositoare, dar până la urmă, nu îți strârnesc așa niciun sentiment pe care îl ai tu ca om asupra unui câine/unei pisici/unei păsări de gen papagal sau canar.

Numele tău: Cata VIP
Argumentul 1: Animalele sunt si ele fiinte si nu trebuie sa fie omorate sau batjocorite de oameni.
Argumentul 2: Animalele, in special cele de companie ne fac viata mai frumoasa.  

Numele tău: Seether
Poziţia ta: In mare parte da.
Argumentul 1: Si ele isi iubesc stapanul si trebuie sa aibe anumite drepturi.
Argumentul 2: Nu trebuie sa exageram sa le incaltam, sa le imbracam, sa le ducem la coafor etc..totul are o limita.

• Upvote 1

Numele tău: IarAmBan
Poziţia ta: In totalitate de acord!
Argumentul 1: Si animalele sunt vii. Ar trebui sa aiba si ele drepturi si sa se pedepseasca omorarea unui animal.
Argumentul 2:
Alte precizări: Inafara de ciori :)

Numele tău: Mikey.
Poziţia ta: În totalitate.
Argumentul 1: Sunt ființe și ele, cum suntem și noi.
Argumentul 2: Animalele, de multe ori, sunt mai cu creier decât unii oameni și asta cred că o știți și voi.
Alte precizări: Nu văd de ce nu ar avea drepturi, când îți iei un câine, îți este mai loial decât orice alt prieten, este acolo lângă tine. De pisică, nu mai vorbesc, atunci când te doare ceva și se pune acolo unde te doare, îți ia durerea imediat.