Jump to content
Sign in to follow this  
Krampus

Sunteți de acord că elevii trebuie să poarte uniforme școlare obligatorii?

Sunteți de acord că elevii trebuie să poarte uniforme școlare obligatorii? (dezbatere)  

12 members have voted

1. 1. Sunteți de acord că elevii trebuie să poarte uniforme școlare obligatorii?

• Da
      6
    • Nu
      7

Recommended Posts

Numele tău: Seether
Poziţia ta: Contra
Contrez poziţia lui: BIS aka OldNab
Contraargument 1: Asta am zis mai sus, sa fie obligatoriu o tinuta decenta, nu sa se imbrace ca niste curve.. Sunt de acord ca scoala sa aibe anumite reguli: fara folosirea telefoanelor in ore si altele. O disciplina riguroasa se poate invata si cu altele nu doar cu purtarea uniformelor.

Contraargument 2: Se pot imbunatatii lucrurile, dar in acest aspect eu sper sa nu :)

Alte precizări: -

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Contrez poziţia lui: Seether
Contraargument 1: Şi cum defineşti "decenţa"? Pentru ele, e decent să vii îmbrăcată ca o curvă. De aia îţi trebuie uniformă, ca să fie toată lumea supusă aceleiaşi rigori. În fond, nu văd de ce atâta tămbălău. La şcoală nu e parada modei, vii să înveţi, nu să afişezi ultima modă.

Contraargument 2: Eu sper să da. Liceele care au uniformă obligatorie, cel puţin la mine-n oraş, au altă prestanţă.

O fusta cu lungimea minima pana la genunchi, o bluza fara decolteu si fara sa se vada buricul si putem numi decenta.

Numele tău: IarAmBan
Poziţia ta: Contra
Argumentul 1: Nu inteleg de ce trebuie sa imi spuna cineva in ce sa ma imbrac. E aiurea.
Argumentul 2: Cei ce se imbraca inadecvat ar trebui sa fie trimisi inapoi acasa si asta-i tot. Cunosc fete care se imbraca decent, dar si curve cu tona...
Alte precizări:

Posted (edited)

Păi e acelaşi lucru cu implementarea uniformei :)) doar că, în viziunea ta, toţi poartă fel de fel de culori, ajungând o mare ţigănie sala de curs când intri. Una poartă roz, altul poartă portocaliu, alta turcoaz... ce-i asta?

Contrez poziţia lui: IarAmBan

Contraargument 1: Pentru că trebuie să te supui unor rigori. Dacă nu-ţi convine, faci şcoală privată.
Contraargument 2: Şi cum defineşti "decenţa"? Aceeaşi întrebare şi pentru tine. Cine stabileşte ce e decent şi ce nu e?

Edited by BIS aka OldNab

Posted (edited)

Mi se pare tampit sa ma obligi tu cum sa vin eu imbracat 5 zile din 7, 12 ani de zile.. Daca imi trebuie strictete asa mare ma duc in armata.

Cum ai zis tu la armata obligatorie, nu ma poti obliga daca nu-mi place acel lucru.

Edited by Seether

Numele tău: IarAmBan
Poziţia ta: ContraContrez poziţia lui: IarAmBan

Contrez poziţia lui: BIS aka OldNab

Contraargument 1: Deci baietii sa nu vie imbracati in pantaloni care sunt stransi pe ei, sa nu vina cu frezuri de smecher, ci decente.
Contraargument 2: De exemplu fetelor sa li se interzica colantii si fustele scurte.

Alte precizari: -

On 02/01/2018 at 6:48 PM, Seether said:

Mi se pare tampit sa ma obligi tu cum sa vin eu imbracat 5 zile din 7, 12 ani de zile.. Daca imi trebuie strictete asa mare ma duc in armata.

Cum ai zis tu la armata obligatorie, nu ma poti obliga daca nu-mi place acel lucru.

Păi nu te obligă nimeni, poţi face şcoală privată şi gata.

Contrez poziţia lui: IarAmBan
Contraargument 2: E ambiguu, nu poţi defini "decent" pentru că de la un om la altul "decenţa" arată altfel. Parcă erai pentru libertatea de exprimare a ţinutei, acuma interzici cum se îmbracă şi, mai mult, frizurile?

Numele tău: DutchMan
Poziţia ta: Sunt de acord
Argumentul 1: La scoala toti trebuie sa aratam la fel. In caz contrar se fac discriminări iar unii se pot simți rău deoarece au o haină mai puțin frumoasă decât a colegului/colegei.
Argumentul 2: Elevii trebuie sa poarte o haină corespunzătoare pentru școală.

• Upvote 1