Jump to content
FnZ

Discuții generale (nelămuriri) / General discussion (questions)

Recommended Posts

În acest topic puteți să ne cereți ajutorul legat de o nelămurire sau să vorbiți cu ceilalți membrii ce frecventează secțiunea. 

Fara a face Off-Topic / SPAM

In this topic you can ask us evreything related to programming or to talk with the other members.

Without making Off-Topic / SPAM

Edited by FnZ

Salut! Voi cum reusiti sa aveti rabdare sa lucrati 8 ore+ in C++ sau orice altceva fara sa va plictisiti? ce mancati de aveti asa multa energie, impartasiti si cu mine secretele voastre =))

15 hours ago, Ciocleiu said:

Salut! Voi cum reusiti sa aveti rabdare sa lucrati 8 ore+ in C++ sau orice altceva fara sa va plictisiti? ce mancati de aveti asa multa energie, impartasiti si cu mine secretele voastre =))

Ne hranim cu pasiune si dedicare :))

58 minutes ago, Jackson Brooklyn said:

pasiun

stii de unde mai pot invata c++ inafara de wellcode daca nu sunt pe mate info ?

3 hours ago, Ciocleiu said:

De ce ai vrea sa inveti c++? :))) recomandarea mea este sa incepi cu html -> javascript -> css -> php -> mysql -> java -> c -> c# -> perl -> ruby -> python, etc...

Parerea mea e ca nu e o abordare wow, la mate-info nu faci cine stie ce la ora de modul informatica, crede-ma ca mai multe inveti acasa, singur, pe "fundul tau". Ce e adevarat, da, ai nevoie de o baza de undeva, sincer unde sa te trimit sa iti iei o baza, nu stiu, eu acum 8 ani cand am inceput tare cu programarea era un site numit "Brain Programming", incearca sa il google-esti poate gasesti o clona sau ceva, eu de acolo mi-am luat toate bazele si sunt super multumit, adica nu doar eu, si angajatorii mei sunt multumiti din cate inteleg.

5 hours ago, Jackson Brooklyn said:

recomandarea mea este sa incepi cu html -> javascript -> css -> php -> mysql -> java -> c -> c# -> perl -> ruby -> python,

ok boss vad eu de unde gasesc o platforma de htm si ma bag tare, ms mult :D

6 hours ago, Ciocleiu said:

ok boss vad eu de unde gasesc o platforma de htm si ma bag tare, ms mult :D

Cu mare placere si... succes :) nu uita, programarea nu se invata de la altii, o inveti singur acasa, in linistea si pacea ta.

On ‎10‎/‎15‎/‎2018 at 9:36 PM, Jackson Brooklyn said:

ta.

sal

sunt a 11a pe profil tehnic, ce-mi sugerezi? sa ma axez doar pe materiile de bac (mate, romana, bio) sau si pe info? ms aprekiez

20 hours ago, Ciocleiu said:

sal

sunt a 11a pe profil tehnic, ce-mi sugerezi? sa ma axez doar pe materiile de bac (mate, romana, bio) sau si pe info? ms aprekiez

Avand in vedere ca esti clasa a 11-a, la anul ai bac, eu zic sa te axezi pe materia de bac si dupa ce esti gata cu tot ce trebuie si esti liber, sa faci ce iti place(daca iti place). Ca sa ne intelegem, programarea si informatica se fac din placere, nu pentru ca vrei sa faci bani, sau ceva de genul... Orice ai face si faci pentru bani nu este ceva ok, nu este ceva normal si sanatos.

43 minutes ago, Jackson Brooklyn said:

nform

mersi de raspuns

un taximetrist face asta din placere sau doar ca sa castige bani sa traiasca? :)) 

On 10/15/2018 at 6:27 AM, Bilosul said:

Nu stiu daca mai are rost sa raspund, da' o sa-ti raspuns si eu, poate mai multe pareri te ajuta cu ceva.

Nu exista un loc perfect, fiecare invata diferit, fiecare asteapta lucruri diferite.

Eu am invatat acum ceva timp de pe gametutorials.com. Din pacate site-ul nu mai functioneaza, dar tutorialele au ramas aici.

De acolo am invatat doar chestiile de baza din C++, de acolo m-am indreptat inspre chestii mai moderne care ar putea fi folosite in ziua de azi.

Cum spuneam, fiecare invata in felul lui si eu asa am invatat lucrurile fundamentale despre programarea in Windows (cu WinAPI)

On 10/18/2018 at 7:00 PM, Bilosul said:

sal

Da-l in spanac de bac :))

Eu as zice sa le combini. Cum faci rost de putin timp liber POC 2-3 tutoriale. Invatatul intensiv pentru bac e la anu', acum ar trebui doar sa incerci sa fii atent la ore si sa iei note de trecere (sau cel putin asta era strategia mea in clasa 11-a :))).

Nu stiu cum e cu bacul la biologie ca acolo stiu ca e cam mult de invatat, dar la restul eu m-am descurcat cu invatatul doar in clasa 12-a (cand s-a terminat clasa 11-a am dat-o pe mate si cu 2 luni inainte de bac am inceput sa invat pe la romana)

Anu' asta am dat eu bac si nu mi s-a parut greu deloc.

Edited by Cdorsu
Culoare pe link

6 hours ago, Cdorsu said:

a parut

mersi mult de raspuns :D am peste 70 de tutoriale pe care le-am scris in c++ doar ca vr sa fac probleme, nu asa se invata cel mai bn? :))

On 10/29/2018 at 6:42 AM, Bilosul said:

mersi mult de raspuns :D am peste 70 de tutoriale pe care le-am scris in c++ doar ca vr sa fac probleme, nu asa se invata cel mai bn? :))

Asa inveti cel mai bine sa rezolvi probleme si sa iti antrenezi gandirea algoritmica.

On ‎11‎/‎2‎/‎2018 at 9:28 PM, Cdorsu said:

probleme si sa

On ‎10‎/‎20‎/‎2018 at 4:30 AM, Jackson Brooklyn said:

le

va salut manilor

ce parere aveti : sa ma fac sofer pe tir sau sa invat 4 ani informatica? multi mi-au zis ca e mai bine sa ma fac sofer pt ca te plictisesti de rutina, asa ca sofer vezi multe lucruri interesante, voi ce parere aveti ?

4 hours ago, Bilosul said:

va salut manilor

ce parere aveti : sa ma fac sofer pe tir sau sa invat 4 ani informatica? multi mi-au zis ca e mai bine sa ma fac sofer pt ca te plictisesti de rutina, asa ca sofer vezi multe lucruri interesante, voi ce parere aveti ?

Si eu ma gandeam inainte la treaba cu soferul de tir, dai talpa 4-5-6 ani cu cate 1000-1500 euro / luna + bonus-uri, iti faci bani de o casa si o masina cat sa te saturi si dupa stai si freci banana.

Dar crede-ma ca mie munca de programator imi place mai mult.

Programator: 4-6 ore de munca, stat pe scaun 4.3 din cele 6 ore, cafeterie, confort, placere, oboseala cat se poate de minima, avantaje(depinde de companie), esti langa familie, easy money, etc...

Sofer de tir: 8+ ore de munca, stat pe scaun 8+/8+ ore, singurul avantaj e ca ai ocazia sa calatoresti, oboseala talpa, riscuri in trafic cu idiotii care se cred in fast and furious, nu esti langa familie, etc...

Daca esti jmek, poti sa fi programator si sofer de tir in the same time :)))

9 ore de munca pe tir + 4 ore de munca remove(de acasa gen, doar ca tu lucrezi din camion) asta inseamna 13 ore de munca din 24 de ore(atat are o zi :)) ) 24-13 = 11, 8 ore de somn iti ajung berechet, hai sa zicem 9 ore de somn deci 2 ore ai de orice vrei tu sa faci :) Succes, stiu ca sunt un geniu, nu trebuie sa imi spuneti :))

4 hours ago, Bilosul said:

va salut manilor

Fara gluma, asta e dilema vietii mele :))

Imi plac mult camioanele, am mers in plimbari cu camioane (am mers si o saptamana intreaga) si pur si simplu mi se pare o profesie super tare.

Totusi in acelasi timp imi plac si calculatoarele si chestiile grafice, chestii de care n-as avea parte ca sofer pe tir.

Eu momentan sunt la o facultate de informatica si nici macar nu am carnet, deci cam slabe sansele sa devin sofer pe tir.

Nu cred ca exista un raspuns corect la intrebarea ta. Fiecare face ce vrea, ce-i place.

Trebuie sa facem tot posibilul sa gasim acel lucru care ne face sa ne face sa nu simtit ca lucram, daca tu crezi ca sofer pe tir e acel lucru, fa-te sofer pe tir, daca tu crezi ca munca de programator e mai aproape de sufletul tau, fa din visul tau o realitate.

@Jackson Brooklyn, incep sa cred ca asta e o chestie comuna intre toti programatorii, sa vrea sa renunte si sa devina sofer pe tir :)).

Momentan eu inca n-am ajuns in industrie si is pe bancile facultatii, da' chiar cred ca e un programator are mai mult timp liber decat un sofer pe tir (+ un sofer pe tir e mai mult musafir pe acasa).

Ca sofer pe tir calatoresti, insa in scop de serviciu, nu prea o sa ai ocazia sa iei orasele la pas, sa stai la plaja etc.

In schimb daca ai un salariu bunicel iti poti permite sa calatoresti destul de mult.

3 minutes ago, Cdorsu said:

Fara gluma, asta e dilema vietii mele :))

Imi plac mult camioanele, am mers in plimbari cu camioane (am mers si o saptamana intreaga) si pur si simplu mi se pare o profesie super tare.

Totusi in acelasi timp imi plac si calculatoarele si chestiile grafice, chestii de care n-as avea parte ca sofer pe tir.

Eu momentan sunt la o facultate de informatica si nici macar nu am carnet, deci cam slabe sansele sa devin sofer pe tir.

Nu cred ca exista un raspuns corect la intrebarea ta. Fiecare face ce vrea, ce-i place.

Trebuie sa facem tot posibilul sa gasim acel lucru care ne face sa ne face sa nu simtit ca lucram, daca tu crezi ca sofer pe tir e acel lucru, fa-te sofer pe tir, daca tu crezi ca munca de programator e mai aproape de sufletul tau, fa din visul tau o realitate.

@Jackson Brooklyn, incep sa cred ca asta e o chestie comuna intre toti programatorii, sa vrea sa renunte si sa devina sofer pe tir :)).

Momentan eu inca n-am ajuns in industrie si is pe bancile facultatii, da' chiar cred ca e un programator are mai mult timp liber decat un sofer pe tir (+ un sofer pe tir e mai mult musafir pe acasa).

Ca sofer pe tir calatoresti, insa in scop de serviciu, nu prea o sa ai ocazia sa iei orasele la pas, sa stai la plaja etc.

In schimb daca ai un salariu bunicel iti poti permite sa calatoresti destul de mult.

Tin sa te contrazic boss

incredibil-un-autotren-a-intrat-pe-plaja

Oamenii chiar isi permit sa stea la plaja :)))

1 minute ago, Jackson Brooklyn said:

Tin sa te contrazic boss

incredibil-un-autotren-a-intrat-pe-plaja

Oamenii chiar isi permit sa stea la plaja :)))

A ajuns pe plaja cu tot cu locul de munca, putem spune ca era si pe plaja si la munca in acelasi timp :))

Fratele meu e tirist si a mers odata la plaja si a lasat camionul undeva prin oras.

Dupa cateva ore de stat la plaja a uitat unde si-a parcat camionul si a pierdut cateva ore bune sa-l gaseasca (e putin mai aerian de felul lui, la fel ca mine)

1 minute ago, Cdorsu said:

A ajuns pe plaja cu tot cu locul de munca, putem spune ca era si pe plaja si la munca in acelasi timp :))

Fratele meu e tirist si a mers odata la plaja si a lasat camionul undeva prin oras.

Dupa cateva ore de stat la plaja a uitat unde si-a parcat camionul si a pierdut cateva ore bune sa-l gaseasca (e putin mai aerian de felul lui, la fel ca mine)

Putea sa lase un laptop cu un modem de internet in el si sa il conecteze la un cont de gmail, si cu telefonul conectat la acelasi cont de email poate sa isi gaseasca camionul instant folosind functia "find my device"

1 minute ago, Jackson Brooklyn said:

Putea sa lase un laptop cu un modem de internet in el si sa il conecteze la un cont de gmail, si cu telefonul conectat la acelasi cont de email poate sa isi gaseasca camionul instant folosind functia "find my device"

Sau putea sa retina numele strazii unde si-a lasat camionul :))

Chestii de genu' se intampla rar si el atunci se gandea doar ca ajunge sa stea si el putin la plaja, nu-i mai pasa de camion. 

1 minute ago, Cdorsu said:

Sau putea sa retina numele strazii unde si-a lasat camionul :))

Chestii de genu' se intampla rar si el atunci se gandea doar ca ajunge sa stea si el putin la plaja, nu-i mai pasa de camion. 

Nu toti stau bine cu memoria, metoda mea e una foarte dibace si gandita pe loc, nu trebuie sa ai cine stie ce 6k IQ, doar sa te descurci cu ce ai in jur.

18 minutes ago, Jackson Brooklyn said:

Nu toti stau bine cu memoria, metoda mea e una foarte dibace si gandita pe loc, nu trebuie sa ai cine stie ce 6k IQ, doar sa te descurci cu ce ai in jur.

Sau cel mai bine: putea lua camionul cu el :))

Se bronza putin prin geamul de la camion. Eventual mai lua si cateva fete cu el in camion ca sigur are loc de mai multe :))

Ca tot e am ocazia sa vorbesc cu cineva cu mai multa experienta ca mine, @Jackson Brooklyn, daca ai fi avut ocazia sa te angajezi din primul an de facultate, ai fi facut-o?

Edited by Cdorsu

va multumesc maxim de raspuns, v-am dat + :))

eu m-as baga pe facultatea de economie informatica sau cum ii spune doar ca ma omoara fizica =))

3 hours ago, Bilosul said:

va multumesc maxim de raspuns, v-am dat + :))

eu m-as baga pe facultatea de economie informatica sau cum ii spune doar ca ma omoara fizica =))

:)))) cu mare placere, ce sa zic :))) dai cu banul acum xD unde pica, pica