Jump to content

[C++] Calculator


Nimeni123
 Share

Recommended Posts

Descriere: Salut, m-am gandit sa fac un calculator care te poate ajuta sa-ti faci mai repede temele. In mare parte face calcule cu forumule de calcul prescurtat si am pus si numar prim, poate ajuta, pe viitor scriptul o sa fie dezvoltat.
Poze / Video (obligatoriu): http://imgur.com/a/yCgR8
Link download:  http://www.girlshare.ro/3489874859.9 
Alte precizari: Virus-Total: https://www.virustotal.com/en/url/7e77b03e8c6943dbcd519ccf4fd2d5b1b481746695786df4eeb4f94603bc3a82/analysis/1499017439/ Si daca intampinati probleme la calcule contactati-ma. E un fel de beta pot sa zic. Sper sa va placa!

 

 

Edited by Cezar397
Am schimbat link-ul deoarece programul nu era functional 100% si am editat.
Link to comment
Share on other sites

Parti bune:

Imi place ca ai schimbat culoarea consolei si a fontului.

Formulele sunt corecte (cel putin din cate am verificat eu)

 

Parti mai putin bune

La optiunea 6, progamul nu afiseaza nimic.

La optiunea cu numere prime, nu sunt sigur ce se intampla acolo, dar nu pare sa afiseze rezultatul corect

 

 

Se vede clar ca esti la inceput si mai ai foarte multe de invatat.

Niciodata nu mi-au placut meniurile de genul ala asa ca uite aici o idee despre cum ai putea face un meniu (si aici varianta mai complexa)

 

Multumim ca ai avut curaj sa postezi!

 

 

2.jpg

Edited by Cdorsu
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cdorsu said:

Parti bune:

Imi place ca ai schimbat culoarea consolei si a fontului.

Formulele sunt corecte (cel putin din cate am verificat eu)

 

Parti mai putin bune

La optiunea 6, progamul nu afiseaza nimic.

La optiunea cu numere prime, nu sunt sigur ce se intampla acolo, dar nu pare sa afiseze rezultatul corect

 

 

Se vede clar ca esti la inceput si mai ai foarte multe de invatat.

Niciodata nu mi-au placut meniurile de genul ala asa ca uite aici o idee despre cum ai putea face un meniu (si aici varianta mai complexa)

 

Multumim ca ai avut curaj sa postezi si spor la invatat!

 

 

2.jpg

9 nu e numar prim =)))) Il are ca divizor pe 3 pe lanaga 1 si 9. La 6 am uitat sa fac afisarea, multumesc pentru ca mi-ai zis si acum rulez codul ala cu meniul sa vad care-i treaba. Si da sunt la inceput abia trec in a 10-a.

Edited by Cezar397
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cezar397 said:

9 nu e numar prim =)))) Il are ca divizor pe 3 pe lanaga 1 si 9. La 6 am uitat sa fac afisarea, multumesc pentru ca mi-ai zis si acum rulez codul ala cu meniul sa vad care-i treaba. Si da sunt la inceput abia trec in a 10-a.

9 nu e numar prim, el a scris numarul 69 din cate observ

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, eB Teodor said:

9 nu e numar prim, el a scris numarul 69 din cate observ

Aha, am rezolvat problema, unde am pus cin>>semn aveam si cout da' nu am pus acolade la if si se executa cin-ul. Pun link cu programul facut.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, MaRiO TSA said:

super, super inutil

Depinde cum il folosesti. De ex. eu imi fac temele cu pc-ul deschis, pot sa pun direct ce am in paranteze si sa calculeze pc-ul pentru mine. Acum recunosc si eu ca nu-i ceva chiar util da e folositor uneori. Eu daca ajung la 9 acasa nu prea mai am chef de calcule + ca stiu ca eu l-am facut si ma simt mai bine. Eu cand fac ceva la info imi place sa mai stau cu cineva in confa pe skype sa facem programele si dupa sa le comparam, sa vedem ce bug-uri are unul si poate se regasesc la celalalt, mai venim cu o idee unul pentru celalalt si tot asa. Gandeste-te ca abia trec in a 10-a si nu am facut atat de multe lucruri. Am 3 ore de practica si 1 de teorie, uneori mai facem si la practica o ora de teorie dar cam asa merge treaba din a 10-a abia incep sa face ceva mai complex sa zicem pentru scoala. Dar in rest eu zic ca programul e bun tinand cont si de cunostiintele pe care le am in acest moment. Eu aici nu postez ca n-am ce sa fac, daca te uiti mai sus am doua comm-uri in care mi-au zis ce probleme au intalnit, m-am uitat am reparat, am testat. Mai spune o idee, mi-a dat un algoritm ca sa fac un meniu sa arate mai bine si sa fie mai usor de utilizat. De asta postez aici, ca sa pot discuta cu diferite persoane si sa lucrez cat mai mult. Sper ca te-am lamurit cu asta, sera faina!

Link to comment
Share on other sites

  • Cdorsu locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.