Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[C++] Variabile si tipuri de variabile


MAMRETRAS
 Share

Recommended Posts

In C++, pentru a lucra e nevoie de variabile. Acestea au un tip si un nume. Inainte de a lucra cu o variabila, aceasta trebuie declarata dupa cum urmeaza:

tip nume;

Exemplu:

int numar;
string titlu;
char litera;

Cele mai utilizate tipuri de variabile sunt urmatoarele:

  • int, care reprezinta un numar intreg: 1, 432, 12 etc.
  • float, care reprezinta un numar fractional: 1.24, 3.14, 0.25 etc.
  • char, care reprezinta o litera, un caracter: a, v, z etc.
  • string, care reprezinta un text: "boss", "valoare"

Un scurt programel care utilizeaza toate tipurile de variabile mai sus precizate:

// acesta este un comentariu, programul va sari peste el
/* aceste este un comentariu ce se
extine pe mai multe linii pana il vom inchide.
comentariile ajuta pe altii sa inteleaga sursa, nefiind vizibile de compilator */

#include <iostream> // includem biblioteca pentru "input (introducere) - cin >>" si "output (afisare) - cout <<"
#include <string> // includem biblioteca pentru variabila de tip string, aceasta biblioteca are numeroase functii, prezentate in alt tutorial

using namespace std; // precizam ca limbajul sa fie unul standard

int main () { // incepem sa comunicam cu programul
  int numar = 7;
  cout << "Numarul definit este " << numar << endl; // observam ca am facut trecerea de la text, la variabila, asadar am mai pus o serie de: "<<" pentru ca programul sa recunoasca aceasta trecere;
  float fractie = (float)4/5, fractie2 = 5.47; // in fractie se va stoca rezultatul calculului 4/5, adica 0.8, iar in fractie2 se va stoca 5.47
  // mai sus am pus (float)4/5 deoarece fortam ca rezultatul 4/5 sa fie de tip float, altfel, progrmaul il va calcula de tip int, adica partea intreaga din 0.8 si rezultatul va fi 0
  cout << "Fractia definita este " << fractie << endl; // se va afisa pe ecran "Fractia definita este 0.8"
  char litera = 'a';
  cout << "Litera definita este " << litera << endl;
  string nume, prenume; // aici observam ca putem definii mai multe variabile de acelasi tip, atat timp cat intre ele punem ',' iar dupa ce terminam ';'
  //totodata, putem definii si asa: string nume = "Ficut", prenume = "Marius";
  nume = "Ionescu";
  prenume = "Vasile";
  cout << "Numele meu este " << nume << prenume; // observam ca am trecut de la o variabila la o alta, asadar am adaugat inca o serie de "<<"
  // peste tot mai sus, "endl" are rolul de a termina scrierea pe linia curenta si de a-i spune programului sa treaca pe o linie noua
  // endl = end line (sfarsit de linie)
  return 0;
}

 

Edited by eB Teodor
Link to comment
Share on other sites

  • Cdorsu locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.