Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Problema schimbare placa video integrata cu cea dedicata


AIM Druley

Recommended Posts

Întrebarea / Nelămurirea / Ajutor: De ceva vreme am un laptop de la HP care foloseste doar placa video integrata (Intel HD Graphics etc). Cum pot face sa o schimb cu cea dedicata adica Nvidia GeForce GTX 940m? Adica sa imi foloseasca doar GTX-ul, la jocuri si etc? Pot face asta la jocuri doar manual inainte sa intru intr-un joc, dar nu de fiecare data imi ruleaza pe GeForce. Cand ma uit la ''Dxdiag'' -> Display, imi arata doar placa integrata. Rg1WSc5.jpg

Am incercat o gramada de metode. Si din Control Panel-ul de la Nvidia, am facut si update la drivere si degeaba. Tin sa precizez ca am Windows 10.

Screenshot (în caz că este necesar):  Am pus mai sus.

Alte precizări: Nu stiu daca am postat unde trebuie, imi cer scuze daca nu este sectiunea potrivita.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DussT NOCITS said:

Nu stiu sigur daca asta va functiona, dar intra la device manager. Cauta acolo la display adapters ca o sa apara hd 520 si gtx 940m dai enable la 940m si apoi dai disable la 520. Nu-ti recomand sa faci in ordine inversa.

Am facut asta. Tot Intel HD Graphics 520 imi foloseste, si acum cand incerc sa intru in Nvidia Control Panel, imi apare: You are not currently using a display attached to an Nvidia GPU. :|

Link to comment
Share on other sites

Just now, lex said:

Pai... in jocuri, nu-ti sare direct pe 940? Ma gandesc sa nu fie ceva legat de power saving.

Nu. Ca sa imi foloseasca placa Nvidia, trebuie de fiecare data sa fac asta manual. Dar nu merge la toate. De exemplu, GTA San Andreas (samp-ul), mi-l ruleaza pe Intel.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Druley said:

Nu. Ca sa imi foloseasca placa Nvidia, trebuie de fiecare data sa fac asta manual. Dar nu merge la toate. De exemplu, GTA San Andreas (samp-ul), mi-l ruleaza pe Intel.

 

Nu e ca si cum jocul ala ar fi de acum zece ani sau ceva gen...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Druley said:

Am facut asta. Tot Intel HD Graphics 520 imi foloseste, si acum cand incerc sa intru in Nvidia Control Panel, imi apare: You are not currently using a display attached to an Nvidia GPU. :|

Inseamna ca tu i-ai dat disable din device manager, nu enable. Da-i GTX-ului enable, si apoi da-i integratei disable. Ca tu sigur ai facut ceva gresit.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DussT NOCITS said:

Inseamna ca tu i-ai dat disable din device manager, nu enable. Da-i GTX-ului enable, si apoi da-i integratei disable. Ca tu sigur ai facut ceva gresit.

Am facut exact cum ai spus tu. Degeaba. Daca am integrata disable, nu-mi merge panelul de la gtx. Chiar nu inteleg tampenia asta.

 

Link to comment
Share on other sites

On 21.08.2017 at 2:35 PM, skorpionxd69 said:

incearca sa pui din control panel sa nu fie pe batery saver dar sa fie pe high performance si sa updatezi driverle am avut si eu cam asa problema si amers

 

Degeaba fac asta. Dar chestia cea mai ciudata e ca in Dxdiag -> Display imi arata ca plaga de la Intel e de 4gb :|

 

2 hours ago, YuriStoica said:

Incearca din BIOS sa setezi treaba asta . daca nu te descurci da ne niste ss cu telefonu.

 

Ai noroc ca s om cu credinta si te iert pentru posturile din trecut.

Nu am nici o setare in Bios. Am vazut pe youtube ce spui tu, dar eu nu am acea setare.

Referitor la trecutul dintre noi, amandoi am fost incapatanati si ne-am comportat copilareste.#sorry

Mersi de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, YuriStoica said:

BIOS-ul il ai la ultima versiune ?  

 

 

Vezi si asta http://www.tomsguide.com/answers/id-1988136/laptop-dedicated-gpu.html la solutia selectata, sa mi spui daca te-au ajutat .

 

Am incercat amandoua variante. Dar degeaba...

Oricum, ma dau batut. Multumesc pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.