Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Negresă cu cheesecake și zmeură, rețetă video


Tovarasu Andrei 13 VIP
 Share

Recommended Posts

Negresă cu cheesecake și zmeură, rețetă video

 

 

Negresă cu cheesecake și zmeură, rețetă video pas cu pas. Cheesecake browniecu zmeură, rețetă. Rețetă de prăjitură negresă cu cremă de brânză și zmeură.

Am poftit mult la prăjitura asta înainte să mă apuc să o fac. Cred că cei mai mulți dintre cei care citesc știu prea bine cum e când treci de o vârstă și fiecare gram se lipește de tine mai ceva ca marca de scrisoare și-ncepi să te ferești de dulciuri… în fine, când am început să visez cum mireasma de zmeură și cea de ciocolată bună se distilează împreună în cel mai delicios parfum, am cedat, gata, fie ce-o fi!

Pentru că prăjitura de azi e relativ simplă, dar aromele ei se combină atât de desăvârșit unele cu altele, în timp ce casa toată se umple de miresme care te fac să lăcrimezi de poftă, încât toate astea nu au cum să nu facă această negresă cu cheesecake și zmeură o prăjitură cu adevărat specială.

Nu o să vă mai țin mult la povești, vă mai spun doar că prăjitura asta celebrează în același timp vara și aroma intensă a ciocolatei, așa că se va potrivi perfect dacă o veți servi cu un glob de înghețată de vanilie, dar și simplă. Pentru ca lucrurile să pară o adevărată joacă de copii, am pregătit pentru voi rețeta video, pe care o veți găsi imediat după lista ingredientelor iar la final, aveți pașii rețetei descriși în format text, printabil. Spor la treabă!

Ingrediente Negresă cu cheesecake și zmeură:

Negresă:

  • 200 gr. ciocolată cu 75% cacao (de foarte bună calitate, ciocolata bună garantează gustul bun al negresei)
  • 200 gr. unt
  • 5 ouă întregi
  • 250 gr. zahăr
  • 1 lingurită praf de copt
  • 1 lingură extract de vanilie
  • 1/2 lingurită de sare
  • 200 gr. de făină

Crema de brânză:

  • 600 de grame de cremă de brânză
  • 3 ouă mari
  • 150 de grame de zahăr
  • 1 lingură de extract de vanilie

În plus:

  • 20-24 de boabe de zmeură proaspătă sau congelată
  • zahăr pudră vanilat, pentru finisat prăjitura
  • zmeură proaspătă pentru decor (optional)

Opțional (pentru jeleul de zmeură):

  • 200 gr. zmeură congelată (sau proaspătă), 25 de grame de amidon si 150 gr. zahăr sau 200- 250. gr. gem de zmeură

 

                                                                                                                                                  Sursă

Link to comment
Share on other sites

  • Elena locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.