Jump to content

Griviţa, căţeluşa mutilată este acum la adapostul "Speranta"


Alexandra ToV
 Share

Recommended Posts

Grivita a fost mutata de la cabinetul veterinar intr-o rezerva speciala a adapostului"Speranta" din Popesti-Leordeni.

Fetita, asa cum i se spunea inainte de a i se fi taiat botul cu un obiect contondent, se reface foarte bine dupa prima operatie la care a fost supusa saptamana trecuta.Ea este acum in afara oricarui pericol si poate manca singura hrana moale, vine la mangaiat si da din coada cand este chemata.

2rcmwig.jpg

Prin povestea ei Grivita a induiosat  multi oameni din strinatate, acestia dorind sa o adopte.Medicul veterinar de la Vier Pfoten spune ca primeste sute de email-uri din toate colturile lumii:"Stateam si ma gandeam ca daca ne hotaram sa o dam in adoptie, pentru ca asa e mai bine pentru ea, e foarte clar ca toata lumea va intreba ce se va intampla cu ea si va veni inevitabil raspunsul:un roman i-a dat cu ceva in cap, adica ne vom face din nou de ras la nivel international(...) Este un caine care nu mai arata bine din punct de vedere estetic asa ca persoana care isi asuma adoptia trebuie sa stie la ce se inhama.Oricum nu se pune problema adoptiei anul acesta.Cochetez cu ideea chiar sa o iau eu.Urmeaza sa vad ce zice fetita mea, pentru ca a vazut-o in poza si e socata pentru ca nu intelege cum a putut cineva sa faca asa ceva"

Medicul veterinar Anca Tomescu, de la Vier Pfoten, spune că a primit sute de e-mail-uri de la străini din toate colţurile lumii, în special din Europa de Vest, începând din Ungaria şi până în Germania, Marea Britanie şi chiar din SUA, de la New York. "Am primit cereri de adopţie din toate colţurile lumii, inclusiv din New York. Stăteam şi mă gândeam că dacă ne hotărâm să o dăm în adopţie, pentru că aşa e mai bine pentru ea, e foarte clar că toată lumea va întreba ce se va întâmpla cu ea şi va veni inevitabil răspunsul: un român i-a dat cu ceva în cap, adică ne vom face din nou de râs la nivel internaţional. Să vedem cât va dura şi a doua operaţie, cât va dura perioada post-operatorie. Oricum, dacă vom hotărî să o dăm în adopţie trebuie să fim foarte atenţi cui o vom da pentru că este un câine care are nevoie de atenţie specială, de îngrijiri zilnice, de toaletarea locului. Este un câine care nu mai arată bine din punct de vedere estetic aşa că persoana care îşi asumă adopţia trebuie să ştie la ce se înhamă. Oricum, nu se pune problema adopţiei anul acesta. Cochetez cu ideea chiar să o iau eu. Urmează să văd ce zice fetiţa mea, care a văzut-o în poză şi e şocată pentru că nu înţelege cum a putut cineva să facă aşa ceva", a declarat, joi, medicul veterinar Anca Tomescu de la Vier Pfoten. - See more at: http://www.b365.ro/grivita-catelusa-mutilata-si-lasata-fara-bot-ar-putea-ajunge-la-new-york_195813.html#sthash.B4nPVxGr.dpuf
Medicul veterinar Anca Tomescu, de la Vier Pfoten, spune că a primit sute de e-mail-uri de la străini din toate colţurile lumii, în special din Europa de Vest, începând din Ungaria şi până în Germania, Marea Britanie şi chiar din SUA, de la New York. "Am primit cereri de adopţie din toate colţurile lumii, inclusiv din New York. Stăteam şi mă gândeam că dacă ne hotărâm să o dăm în adopţie, pentru că aşa e mai bine pentru ea, e foarte clar că toată lumea va întreba ce se va întâmpla cu ea şi va veni inevitabil răspunsul: un român i-a dat cu ceva în cap, adică ne vom face din nou de râs la nivel internaţional. Să vedem cât va dura şi a doua operaţie, cât va dura perioada post-operatorie. Oricum, dacă vom hotărî să o dăm în adopţie trebuie să fim foarte atenţi cui o vom da pentru că este un câine care are nevoie de atenţie specială, de îngrijiri zilnice, de toaletarea locului. Este un câine care nu mai arată bine din punct de vedere estetic aşa că persoana care îşi asumă adopţia trebuie să ştie la ce se înhamă. Oricum, nu se pune problema adopţiei anul acesta. Cochetez cu ideea chiar să o iau eu. Urmează să văd ce zice fetiţa mea, care a văzut-o în poză şi e şocată pentru că nu înţelege cum a putut cineva să facă aşa ceva", a declarat, joi, medicul veterinar Anca Tomescu de la Vier Pfoten. - See more at: http://www.b365.ro/grivita-catelusa-mutilata-si-lasata-fara-bot-ar-putea-ajunge-la-new-york_195813.html#sthash.B4nPVxGr.dpuf

 

Medicul veterinar Anca Tomescu, de la Vier Pfoten, spune că a primit sute de e-mail-uri de la străini din toate colţurile lumii, în special din Europa de Vest, începând din Ungaria şi până în Germania, Marea Britanie şi chiar din SUA, de la New York. "Am primit cereri de adopţie din toate colţurile lumii, inclusiv din New York. Stăteam şi mă gândeam că dacă ne hotărâm să o dăm în adopţie, pentru că aşa e mai bine pentru ea, e foarte clar că toată lumea va întreba ce se va întâmpla cu ea şi va veni inevitabil răspunsul: un român i-a dat cu ceva în cap, adică ne vom face din nou de râs la nivel internaţional. Să vedem cât va dura şi a doua operaţie, cât va dura perioada post-operatorie. Oricum, dacă vom hotărî să o dăm în adopţie trebuie să fim foarte atenţi cui o vom da pentru că este un câine care are nevoie de atenţie specială, de îngrijiri zilnice, de toaletarea locului. Este un câine care nu mai arată bine din punct de vedere estetic aşa că persoana care îşi asumă adopţia trebuie să ştie la ce se înhamă. Oricum, nu se pune problema adopţiei anul acesta. Cochetez cu ideea chiar să o iau eu. Urmează să văd ce zice fetiţa mea, care a văzut-o în poză şi e şocată pentru că nu înţelege cum a putut cineva să facă aşa ceva", a declarat, joi, medicul veterinar Anca Tomescu de la Vier Pfoten. - See more at: http://www.b365.ro/grivita-catelusa-mutilata-si-lasata-fara-bot-ar-putea-ajunge-la-new-york_195813.html#sthash.B4nPVxGr.dpuf

21cz590.jpg

 

Peste doua saptamani Grivita va fi supusa unei noi operatii pentru a fi ajutata sa respire si pe nas, nu doar pe gura.

Medicul Anca Tomescu spune ca in ultima vreme cazurile de mutilare au crescut foarte mult: de la 1-2 cazuri pe luna acum s-a ajuns si la 10 cazuri pe zi.

 

source: click

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.