Jump to content

Recomandare PC.


Recommended Posts

  1. Care este bugetul maxim în care vrei să te încadrezi? 3500lei.
  2. Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): nu.
  3. Configuraţia trebuie să aibă monitor inclus? Dacă nu, ce rezoluţie maximă are monitorul pe care-l deţii și cu ce intrări este prevăzut (VGA, DVI, HDMI, DP) eventual dacă intenţionezi să-l schimbi în viitor cu ceva mai mare (Full HD sau peste)? Fara monitor, are el de 1080p, HDMI inclus.
  4. Ai nevoie şi de periferice (tastatură, mouse, mousepad, boxe, căşti etc.)? nu am nevoie.
  5. La ce vrei să foloseşti sistemul? Dacă lucrezi în special cu programe specifice de editare foto/video sau profesionale, te rog spune-ne cum se numesc. gaming si taskuri de zi cu zi.
  6. Ce titluri de jocuri veti juca, in caz ca este de Gaming? PUBG, CS GO, Rainbow Six Siege, GTA5.. astea mai noi si in trend.
  7. Doriti ca PC-ul sa fie silentios?: Nu neaparat.
  8. Vrei să faci overclocking sau nu te pasionează? (Dacă nu ştii ce-i aia overclocking, cel mai probabil nu vrei să faci): Nu.
  9. Când intenţionezi să faci achiziţia? (se va menționa data sau un număr de zile): 1-2 sapt.
  10. În cazul în care achiziţionezi un sistem complet, doreşti şi asamblarea lui? Da, doresc asamblarea sistemului.
  11. Alte precizari: Nu e pentru mine, fac pentru un prieten. Doreste niste recomandari urgent. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Ce recomandari interesante.. :))))

 

Sper ca sunteti constienti ca s-a lansat Ryzen si este cu mult peste acel I5 si la un pret mai bun, nu ?

 

Eu iti recomand asa: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2943586/

 

Ryzen 1500x -> are 4 core / 8 threads, jocurile incep deja sa foloseasca 4 core-uri..

GTX 1060 -> brand bun, sistem de racire foarte bun si silentios. (Am incercat adaugarea unui model cu 6GB, dar sunt foarte scumpe din cauza miningului, era un model de la Gigabyte dar este ca la loterie aici din cauza coil whine-ului, evita-le)

8GB RAM la 3000Mhz, la Ryzen este recomandat o frecventa cat mai mare. (poate mai bagi inca 8 mai tarziu, este deja cam recomandat 16GB in jocuri)

HDD 1TB, rapid, silentios, era bine si adaugarea unui SSD pentru sistemul de operare, dar nu am mai avut buget. (Poate mai tarziu)

Sursa foarte eficienta pentru acest sistem, as fi mers pe ceva mai calitativ dar bugetul era deja depasit.

Carcasa buna, airflow bun, permte un wire management decent si vine cu doua ventilatoare preinstalate + la nevoie se mai pot adauga inca 3.

 

Daca tu crezi ca nu te descurci si vrei sa mai arunci 1 milion pe asa ceva: https://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ n-ai decat.. (Oricum baietii sunt depasiti..) :))

 

Il bagi in cos cu toate produsule cand vrei sa faci comanda.

 

Bafta.

Edited by cods
Link to comment
Share on other sites

da stiu recomandarile chiar sunt interesante.

esti constient de faptul ca acel i5 e sweetspot-ul in gaming, nu? nu-ti trebuie mai mult.

sursa e faina..n-am auzit in viata mea de brandul FPS. nici nu stiu ce electronica are in ea.

1060-ul s-o potolit. nu mai e asa scump. adica...cea mai ieftina varianta de 3gb este 955 lei. cand era nebunia cu minatul gaseai 3gb la 13-14 milioane. acuma cu 13 milioane ai 6gb.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ce-i drept n-am mai verificat piata, poate este cum zici tu, nu te contrazic.

 

Dar la un milion diferenta acel Ryzen eu zic ca merita, este mai de viitor. + ca ii poti face un OC lejer chiar si cu acel cooler stock, acum el decide..

 

Sursa are electronica CWT, ca si cea de 400, zburase din stoc ca pe ea o voiam initial.

 

 

Edited by cods
Link to comment
Share on other sites

On 13.10.2017 at 9:30 AM, cods said:

Ce recomandari interesante.. :))))

 

Sper ca sunteti constienti ca s-a lansat Ryzen si este cu mult peste acel I5 si la un pret mai bun, nu ?

 

Eu iti recomand asa: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2943586/

 

Ryzen 1500x -> are 4 core / 8 threads, jocurile incep deja sa foloseasca 4 core-uri..

GTX 1060 -> brand bun, sistem de racire foarte bun si silentios. (Am incercat adaugarea unui model cu 6GB, dar sunt foarte scumpe din cauza miningului, era un model de la Gigabyte dar este ca la loterie aici din cauza coil whine-ului, evita-le)

8GB RAM la 3000Mhz, la Ryzen este recomandat o frecventa cat mai mare. (poate mai bagi inca 8 mai tarziu, este deja cam recomandat 16GB in jocuri)

HDD 1TB, rapid, silentios, era bine si adaugarea unui SSD pentru sistemul de operare, dar nu am mai avut buget. (Poate mai tarziu)

Sursa foarte eficienta pentru acest sistem, as fi mers pe ceva mai calitativ dar bugetul era deja depasit.

Carcasa buna, airflow bun, permte un wire management decent si vine cu doua ventilatoare preinstalate + la nevoie se mai pot adauga inca 3.

 

Daca tu crezi ca nu te descurci si vrei sa mai arunci 1 milion pe asa ceva: https://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ n-ai decat.. (Oricum baietii sunt depasiti..) :))

 

Il bagi in cos cu toate produsule cand vrei sa faci comanda.

 

Bafta.

destul de bun setupul la pretul asta, dar el vrea sa schimbe carcasa cu alta mai ieftina, ce recomanzi? 

eu personal am vazut tesseract SW ca se descurca bine, are airflow bun si dimensiuni ok, daca e poti sa modifici wishlistul ala si sa-l pui iar cu o alta carcasa?

 

EDIT: Am reusit sa fac wishlistul ala nu mai trebuie sa faci tu. Mersi.

Edited by T h i e f
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma baiatul a dat comanda de pe wishlistul lui cods, cel cu ryzen si 1060. Va multumeste tuturor pentru ajutor, puteti inchide topicul.

nu am putut da edit la postarea de sus.

Edited by T h i e f
Link to comment
Share on other sites

Closed

 

17 hours ago, T h i e f said:

Pana la urma baiatul a dat comanda de pe wishlistul lui cods, cel cu ryzen si 1060. Va multumeste tuturor pentru ajutor, puteti inchide topicul.

nu am putut da edit la postarea de sus.

 

Data viitoare spune-i sa cumpere un cartof 

Link to comment
Share on other sites

  • Ocaust locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.