Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[MySQL] Conectarea la baza de date prin PhP


Jackson Brooklyn
 Share

Recommended Posts

Salut, in trecut am facut un video in care prezentam cum sa folositi in general o baza de date, astazi o sa va arat ceva poate putin mai complicat, cum sa va contactati la acea baza de date folosind PhP.

 

1. Definim in ce limbaj lucram, acesta este php, deci o sa folosim tag-urile lui.

 

<?php



?>

 

2. Dupa ce am definit limbajul, incepem sa scriem intre cele 2 tag-uri, NU SCRIETI IN AFARA LOR! Primul lucru pe care il facem, ne facem treaba mai usoara sa zic asa, o sa adaugam 3 linii de cod, acestea fiind: $server, $nume, $parola ; si le definim. In dreptul lui $server ne punem IP-ul de la baza de date, la $nume punem userul cu care va conectati la baza de date si la $parola, parola cu care va conectati. 

<?php
$server = "113.154.21.2"
$nume = "root"
$parola = "root"



?>

3. Dupa ce ne-am facut treaba mult mai usoara, acum urmeaza protocolul efectiv de a ne conecta la baza de date, deci folosim urmatoarea sintaxa: "$ghost = mysqli_connect($server, $nume, $parola);" si nu mai trebuie sa editati nimic atata timp cat mai sus la $server, $nume si $parola ati definit aceste declaratii.

<?php
$server = "113.154.21.2"
$nume = "root"
$parola = "root"

$ghost = mysqli_connect($server, $nume, $parola);


?>

4. Dupa ce am facut acest lucru, putem spune ca suntem ca si conectati la baza de date, dar in cazul unei erori, pentru a evita eventualele intrebari, trebuie sa verificam conexiunea cu baza de date direct din script pentru o productivitate sporita, deci o sa folosim comanda urmatoare: 

if (!$ghost) {
    die("Eroare la conexiune: " . mysqli_connect_error());
}
echo "Conexiunea cu baza de date a fost facuta cu succes!";

 

 

SCRIPT COMPLET:

<?php
$server = "113.154.21.2"
$nume = "root"
$parola = "root"

$ghost = mysqli_connect($server, $nume, $parola);

if (!$ghost) {
    die("Eroare la conexiune: " . mysqli_connect_error());
}
echo "Conexiunea cu baza de date a fost facuta cu succes!";

?>

OPTIONAL:

Daca aveti un server care are mai multe baze de date, scriptul de mai sus nu stie la care din ele sa se conecteze, asa ca va rog sa adaugati sub linia

$ghost = mysqli_connect($server, $nume, $parola);

si comanda codul:

mysql_select_db('NumeBazaDeDate', $ghost);

SCRIPT COMPLET CU TOT CU OPTIONAL:

<?php
$server = "113.154.21.2"
$nume = "root"
$parola = "root"

$ghost = mysqli_connect($server, $nume, $parola);
mysql_select_db('NumeBazaDeDate', $ghost);

if (!$ghost) {
    die("Eroare la conexiune: " . mysqli_connect_error());
}
echo "Conexiunea cu baza de date a fost facuta cu succes!";

?>

 

Edited by Jackson Brooklyn
Creditele lui @Hawking pentru ca mi-a amintit.
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, South HawKing said:

Ai omis numele bazei de date, probabil n-ai scris intentionat, dar pentru a-i ajuta sa faca conexiunea era mai ok sa pui si numele bazei de date. 

Am adaugat un OPTIONAL, citeste acolo, multumesc ca mi-ai amintit :))) eu eram fixat pe baza de date cu un "single operational base".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.