Jump to content

[LSS] Linux Shell Scripting - READ


Jackson Brooklyn
 Share

Recommended Posts

Salutare baieti si fete, astazi o sa va explic pe cea mai scurta varianta una din cele mai folosite comenzi din LSS, aceasta este READ.

 

#!/bin/sh
# By GhOsT_x aka Jackson Brooklyn
echo "Care este comunitatea ta favorita?"
read COMUNITATE
echo "Comunitatea ta favorita este $COMUNITATE "

Bun, deci din cate vedeti am trimis o comanda catre utilizatorul care a deschis scriptul.sh, punem intrebarea "Care este comunitatea ta favorita?" cu ajutorul lui "echo" si pentru ca utilizatorul sa poata raspunde, folosim comanda READ <si aici un nume> ex: read COMUNITATE, el dupa ce a scris "B-Zone" la intrebarea "Care este comunitatea ta favorita?" read a citit raspunsul si trece la echo "Comunitatea ta favorita este $COMUNITATE " Si aici in locu de $COMUNITATE, copiaza informatia citita cu comanda read de mai sus si trimite informatia citita de read catre echo cu "Comunitatea ta favorita este <ACUM IN LOC DE $COMUNITATE O SA APARA INFORMATIA SCRISA DE VOI>".

 

Sper ca ati inteles ce am vrut sa explic eu aici :)) Succes mult baieti si fete si bafta la scris LSS.

Edited by Jackson Brooklyn
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.