Jump to content

SF Police Department - ❓ Nelămuriri Membri / Members Doubts ❓


South Alin
 Share

Recommended Posts

KwctU5z.png

 

În acest topic puteți posta orice nelămuriri sau întrebări aveți, referitoare la regulament sau diverse situaţii pe care le întâlniţi în activitatea voastră.
La nelămuriri pot răspunde doar membri de 
Rank 4+, oferind cât mai multe detalii şi informaţii.

ATENŢIE! În acest topic pot posta doar membri SFPD!

 

 

Model postare:

 

Nick:

Rank:

Nelămurire:

SS/Video (doar dacă e cazul):

Alte precizări:

 

4zs53BZ.png

 

In this topic you can post any questions you have regarding the rules or different situations that you encounter in your work.

Only Rank 4+ members can answer, providing as much details and information.

ATTENTION! Only SFPD members can post in this topic!

 

Posting Model:

 

Nickname:

Rank:

Question:

SS/Video (only if necessary):

Other specifications

Link to comment
Share on other sites

Nick: Dealer

Rank: 5

Nelămurire:

Licența de Arme: --- se confiscă atunci când armele sunt folosite în apropierea unui polițist cu scopul de a ataca fără motiv un alt jucător.

si dau mai multe cazuri unde e voie si unde nu

1. un gangster are wanted eu vin sa-l arestez si il omoara alt gangster sau civil

2. un gangster/civil/pasnic are wanted eu vin sa-l arestez si il omoara alt gangster/civil pasnic la spray mentionez ca cel care il omoara a vazut somatiile si ca am venit eu 3.pasnic/civil/mafiot face dm pe alt pasnic/civil/mafiot

Si cred ca mai sunt cazuri dar in principal cele de mai sus ma intereseaz, sau cum sa deosebesc o situatie de alta? cum sa ma ghidez?

SS/Video (doar dacă e cazul): - 

Alte precizări: #Primu

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DEALERtov said:

Nick: Dealer

Rank: 5

Nelămurire:

Licența de Arme: --- se confiscă atunci când armele sunt folosite în apropierea unui polițist cu scopul de a ataca fără motiv un alt jucător.

si dau mai multe cazuri unde e voie si unde nu

1. un gangster are wanted eu vin sa-l arestez si il omoara alt gangster sau civil

2. un gangster/civil/pasnic are wanted eu vin sa-l arestez si il omoara alt gangster/civil pasnic la spray mentionez ca cel care il omoara a vazut somatiile si ca am venit eu 3.pasnic/civil/mafiot face dm pe alt pasnic/civil/mafiot

Si cred ca mai sunt cazuri dar in principal cele de mai sus ma intereseaz, sau cum sa deosebesc o situatie de alta? cum sa ma ghidez?

SS/Video (doar dacă e cazul): - 

Alte precizări: #Primu

Conceptul de mafiot/pasnic/hitmen, etc., in PD, nu exista. Cei ce nu sunt in departamente sunt considerati civili. 

 

In prima si a treia ai voie.

In a doua, ghidandu-ma dupa ce spune regula, nu poti daca sunt din clanuri diferite si se lupta pentru tag: "[...]cu scopul de a ataca fără motiv un alt jucător." Apararea/atacarea unui tag reprezinta un motiv sa ataci un alt jucator.

 

Ca sa iti dai seama in care situatie poti sau nu, te gandesti daca jucatorul respectiv are un motiv de a ataca alt jucator (duel, spray, auto-aparare, etc.).

 

Ai primit 2 pareri diferite, tu decizi ce vrei sa faci in fiecare situatie. Daca nu esti sigur de o situatie, mai bine pierzi un punct decat sa fii sanctionat.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nick:iVaNovROYAL

Rank:1

Nelămurire:Daca un player caruia trebuia sa-i dau confiscate la licenta de condus era in jail si cand mi am spus replica "ai fost surprins depasind limita ... iti voi confisca licenta de condus.. " a dat /q primeste ceva daca ii fac post?

SS/Video (doar dacă e cazul):https://youtu.be/0HSuuhdtBa4

Alte precizări:-

Link to comment
Share on other sites

Nick: HARDSTYLE

Rank: (1) SFPD Officer

Nelămurire: De exemplu, dau wanted 3 la cineva care nu plateste amenda, in acest caz primeste wanted 3, ce regula se aplica ?:

1. Ma duc dupa wanted acordat de mine

2. Cer permisiunea pentru a-l aresta de la NG deoarece are Wanted 3

Sau il las sa plece

SS/Video (doar dacă e cazul): -

Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

@Divine HARDSTYLE Orice wanted acordat de tine cu drept de predare ai voie sa-l si arestezi cu precizarea ca dupa ce l-ai arestat anunti simplu pe /d "wanted dat de mine".

P.S regula asta nu se aplica si daca acorzi wanted no drept (o exceptie ar fi atunci cand te ataca si ai dovada clara poti sa-l omori).

Link to comment
Share on other sites

  • South Alin featured and unfeatured this topic

Nick: Richard

Rank: 1

Nelămurire:

1.

JWJW4yr.png

 

AjPDX8n.png

Mai sunt in vigoare aceste reguli privind sanctionarea membrilor celorlalte departamente pentru incalcarea regulilor de circulatie? Cum acorzi doua amenzi de cate 1.000$?

 

2.

jfhxYxi.png

Daca nu este niciun rank 5+ online din respectivul oras, tot nu avem voie sa punem?

 

3.

r3xQVfS.png

Nu sunt deja acordate in mod automat aceste wanted-uri de catre server? Daca e asa, atunci avem reguli in plus.

 

4.

X7JlQJC.png

Ce reprezinta acele portiuni de drum marcate cu portocaliu? Limita acolo este 130 sau 160?

 

5.

rUc49Cx.png

RcJwx1n.png

Am luat aceste fraze din Ghidul Incepatorului, dar nu am gasit nicio harta acolo in care sa fie aratate zonele de care se vorbeste mai sus (numai harta cu culoarea drumurilor).

 

6.

Din cate am inteles de la colegi, un membru ROADS nu se va ocupa de /frisk si /consfiscate drugs (+alte obiecte ilegale), dar nu am gasit nicio regula care sa interzica membrilor roads acest lucru in mod explicit. Exista o astfel de regula si daca da, unde?

 

7.

De asemenea, nu este permis sa stai la panda pentru carnete in alte orase inafara de SF. Dar daca pui de exemplu radarul in LS (cu acordul unui rank 5 de acolo) nu ai voie sa sanctionezi jucatorii care trec pe langa tine si sunt pe contra-sens? (din moment ce tu esti stationat, poti fi considerat la panda, dar tu stai defapt cu radarul).

 

SS/Video (doar dacă e cazul): Mai sus

Alte precizări: Multumesc

Edited by Richard VODA
Link to comment
Share on other sites

@Richard VODA

  1. Încă sunt.
  2. Nu, deoarece nu este nimeni online să vă dea acordul.
  3. Filmatul în mare parte când vine vorba de Cop Attack deoarece aveți nevoie de dovadă și în privința asta nu se acordă wanted automat de la server. La Cop Kill se dă.
  4. Rămâne 130.
  5. Poți lua un mod prin care să-ți arate zona exactă(dacă te aflii în zona respectivă)
  6. De la rank 2 se pot confisca armele, iar de la 3 droguri.
  7. Dacă pui radarul, automat patrulezi în acel oraș, deci ai dreptul să sancționezi. Dar dacă vrei să fii sigur poți întreba pe /d dacă ți se permite.
Link to comment
Share on other sites

Nick: Steffy

Rank: 1

Nelămurire: Daca cineva este prins trecand prin radar cu 200+ km/h si ii este acordata amenda corecta, insa carnetul ii este suspendat pe 2 ore, ci nu pe 4, ce sanctiune se primeste?

SS/Video (doar dacă e cazul): -

Alte precizări: Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

De acum cand veti anunta pe chatul /d ca veti da Nefondat va trebui sa scrieti si numele sau id-ul jucatorului.

Exemple: /d Nefondat TheTom sau /d Nefondat id 123

 

English:

From now when you will announce on /d that you will give Nefondat you will need to write the player's name or id

Example: /d Nefondat TheTom or /d Nefondat id 123

12 minutes ago, Steffy said:

Nick: Steffy

Rank: 1

Nelămurire: Daca cineva este prins trecand prin radar cu 200+ km/h si ii este acordata amenda corecta, insa carnetul ii este suspendat pe 2 ore, ci nu pe 4, ce sanctiune se primeste?

SS/Video (doar dacă e cazul): -

Alte precizări: Multumesc!

FW

Link to comment
Share on other sites

Nick: Roberte

Rank: 1

Nelămurire: Atunci cand intrebi pe /d pentru acord chiar conteaza ordinea in care o faci (legat de radar)?.

 

De exemplu:

 

astazi am intrebat pe /d Pot pune radar in LS? si dupa aceea vream sa intreb Cineva radar SMB LS? (de 3 ori).

 

Din ce am inteles am fost certat pentru ca nu am intrebat de la bun inceput de 3 ori Cineva radar SMB LS? si dupa sa pun intrebarea cu Pot pune radar LSPD in LS?. Dupa parerea mea este cam aiurea daca asa e regula si o fac o propunere, pentru ca mai important e sa intrebi de la bun inceput daca poti pune radar in acel oras, pentru a stii de la bun inceput daca se mai merita sa pui si intrebarea daca e cineva cu radarul intr-o zona din LS. Se face oricum mult spam de 3 ori cand intrebi prima data ,,Radar SMB LS'', asa ar fi mai bine sa incepi direct cu orasul si dupa sa urmeze zona respectiva.

SS/Video (doar dacă e cazul): -

Alte precizări: Multumesc pentru atentie.

Edited by Roberte
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Roberte said:

Nick: Roberte

Rank: 1

Nelămurire: Atunci cand intrebi pe /d pentru acord chiar conteaza ordinea in care o faci (legat de radar)?.

 

De exemplu:

 

astazi am intrebat pe /d Pot pune radar in LS? si dupa aceea vream sa intreb Cineva radar SMB LS? (de 3 ori).

 

Din ce am inteles am fost certat pentru ca nu am intrebat de la bun inceput de 3 ori Cineva radar SMB LS? si dupa sa pun intrebarea cu Pot pune radar LSPD in LS?. Dupa parerea mea este cam aiurea daca asa e regula si o fac o propunere, pentru ca mai important e sa intrebi de la bun inceput daca poti pune radar in acel oras, pentru a stii de la bun inceput daca se mai merita sa pui si intrebarea daca e cineva cu radarul intr-o zona din LS. Se face oricum mult spam de 3 ori cand intrebi prima data ,,Radar SMB LS'', asa ar fi mai bine sa incepi direct cu orasul si dupa sa urmeze zona respectiva.

SS/Video (doar dacă e cazul): -

Alte precizări: Multumesc pentru atentie.

ti-am explicat pe discord cum sta treaba :) 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, South Florinel said:

Nick: FlorinelComan.

Rank: 1 

Nelămurire: Daca i se ia permisul pe dovada atasata mai jos.

SS/Video (doar dacă e cazul): 

Alte precizări: multumesc

Da, poti confiscate + amenda pentru contrasens.

Link to comment
Share on other sites

  • dabro.pdf changed the title to SF Police Department - ❓ Nelămuriri Membri / Members Doubts ❓

Nick: Pointless 

 

Rank:5

 

Nelămurire:Avem dreptul sa omoram un hitman cand stim ca are contract pe noi? cu filmare ca a tras in noi? Nu am gasit nimic in regulament dar pare logic daca nu putem da copkill sau attack

 

SS/Video (doar dacă e cazul):-

 

Alte precizări:-

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Pointless said:

Nick: Pointless 

 

Rank:5

 

Nelămurire:Avem dreptul sa omoram un hitman cand stim ca are contract pe noi? cu filmare ca a tras in noi? Nu am gasit nimic in regulament dar pare logic daca nu putem da copkill sau attack

 

SS/Video (doar dacă e cazul):-

 

Alte precizări:-

Regula este simpla si logica, sunt mai multe intr-una. Daca faci parte din echipa Roads nu ii poti confisca armele daca este in afara unui interior, doar membrii Swat au acest drept, iar legat de interioare se aplica o singura regula pentru toata lumea. Doar daca sunteti 100% siguri (de preferat dovezi video, in cazul posturilor) ca respectivul hitman are contract pe voi, aveti dreptul sa-l omorati, fiind justificata folosirea armelor din dotare drept auto aparare.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Elvis3 said:

Nick: Elvis35

Rank: 1

Nelămurire: Cand se acorda Wanted pentru Bribery? Nu am gasit nimic in regulament despre asta.

SS/Video (doar dacă e cazul): Nu este cazul.

Alte precizări: Nimic.

Nu exista o regula pentru asa ceva, dar procedura este logica. Un civil poate primi Wanted 4 pentru "Mituire politist", doar atunci cand ofera /pay, /transfer sau /trade cu bunuri sau o suma de bani pentru a evita o sanctiune din partea politistului. Nu este de ajuns doar sa zica ca iti ofera si sa nu puna in practica, de asemenea pentru a evita eventualele sanctiuni trebuie sa ai o dovada clara ca nu ai vrut sa accepti mita si ca i-ai inapoiat imediat banii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.