Jump to content

F.B.I. - Nelamuriri membrii | Members doubts


Recommended Posts

2 hours ago, eS Juvinho said:

Nume: Juvinho

Rang: 2 

Nelamurire: E o regula cum ca daca dai [/ms] la un suspect cu w3 si dupa ii scade wanted-ul la 2, te uiti pe [/wanted], iar daca nu e w3 sau w4 il iei. La fel si daca are w4 si dupa ii urca la w5. Dar ce fac daca i-am dat deja [/ms] ii urca/scade wanted-ul si exista w3 si w4 pe [/wanted]?

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Mersi

Daca exista wanted 3-4 pe lista te duci după ei, nu mai ai treabă cu cel căruia i-ai dat /ms. 

Link to comment
Share on other sites

Nume: Conan

Rang: 1

Nelamurire: 1. Am voie să opresc persoane fara wanted (somez) pentru a le da frisk?

2. As dori sa stiu mai pe larg cum procedez dacă un suspect sta pe G la cineva sau pe masina cu surfing si nu coboară

3. Pana acum am facut la tot poze si mi se pare cam mult, doresc să stiu la ce trebuie dovadă în caz de post, mi s-a mai explicat dar vreau sa fiu sigur.

4. De cand pot folosi comanda undercover si in ce cazuri?

5. Eu stiam de tazer ca se poate folosi in N situații, un coleg din TL imi spune ca se poate folosi in x situații.. 

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Cam multe insa as vrea sa fiu lămurit incat sa nu gresesc ceva pe viitor..

Edited by TL Conan
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, TL Conan said:

Nume: Conan

Rang: 1

Nelamurire: 1. Am voie să opresc persoane fara wanted (somez) pentru a le da frisk?

2. As dori sa stiu mai pe larg cum procedez dacă un suspect sta pe G la cineva sau pe masina cu surfing si nu coboară

3. Pana acum am facut la tot poze si mi se pare cam mult, doresc să stiu la ce trebuie dovadă în caz de post, mi s-a mai explicat dar vreau sa fiu sigur.

4. De cand pot folosi comanda undercover si in ce cazuri?

5. Eu stiam de tazer ca se poate folosi in N situații, un coleg din TL imi spune ca se poate folosi in x situații.. 

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Cam multe insa as vrea sa fiu lămurit incat sa nu gresesc ceva pe viitor..

1. Da, ai voie, dar ai grija sa nu fie in timpul job-ului intr-un vehicul care se despawneaza cand se da jos.

2. O sa fie adaugata o regula pentru acest caz.

3.Depinde de situatii, imi dai pm cu situatiile si iti explic mai bine.

* Agenti F.B.I. au obligatia sa faca Screen Shoots in urmatoarele situatii:
 
- inainte de a participa la un event agresiv agentul FBI este obligat a da /wanted sau /su si apoi a face SS.
- /mdc-ul unui suspect arata ca respectivul nu avea drept de predare. (F8)
- toate pozele trebuie sa nu fie facute cu page up, pozele cu page up de obicei nu se iau in considerare.

4.Poti folosi undercover de la rank 1+.

Undercoverul mai poate fi folosit si pentru a acorda wanted unor civili ce incalca legea. Aceasta regula se adreseaza, in special, celor de rank 1 si vizeaza urmatoarele infractiuni:

 

-atacarea unui civil (civilul in cauza poti fi chiar tu cu undercover);
-rapirea unui civil (civilul in cauza poti fi chiar tu cu undercover);
-drive-by (shot sau calcat);

-omorarea unui civil (civilul in cauza poti fi chiar tu cu undercover);

Faci ss cu actiunea, dupa oferi wanted si faci ss la wanted-ul pe care l-ai dat.

5.Comanda poate fi folosită pe suspecții cu sau fără wanted atunci când nu cooperează sau pun în pericol alți jucători (sancțiune: avertisment verbal).
În cazul suspecților fără drept de predare se folosește când sunteți în inferioritate numerică sau 1 vs 1 (sancțiune: faction warn).
Comanda poate fi folosită de maxim 5 ori pe același suspect (sancțiune: faction warn).
Se folosește pentru identificarea unui agent Hitman atunci când acesta are arme la vedere, nu părăsește Teritoriul Guvernamental sau când pune în pericol viața unui jucător (sancțiune: faction warn).

Edited by South MaxyMusS
Link to comment
Share on other sites

Nume: Juvinho

Rang: 2 (d0y)

Nelamurire: La namecover, cum se procedeaza daca vreau sa imi fac raportul namecover cu rapire civil?  Cand sunt namecover trebuie sa ma duc la un membru de gang si sa ma rapeasca? Sau la Civil attack sau civil kill trebuie sa ma atace pe mine/ma omoare? la fel si la drive by. Nu de alta dar vreau sa fac si altceva la namecover

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Mersi

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Juvinho said:

Nume: Juvinho

Rang: 2 (d0y)

Nelamurire: La namecover, cum se procedeaza daca vreau sa imi fac raportul namecover cu rapire civil?  Cand sunt namecover trebuie sa ma duc la un membru de gang si sa ma rapeasca? Sau la Civil attack sau civil kill trebuie sa ma atace pe mine/ma omoare? la fel si la drive by. Nu de alta dar vreau sa fac si altceva la namecover

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Mersi

-atacarea unui civil (civilul in cauza poti fi chiar tu cu undercover); minim 4 pumni/ 1 glont
-rapirea unui civil (civilul in cauza poti fi chiar tu cu undercover);
-drive-by (shot sau calcat); 

-omorarea unui civil (civilul in cauza poti fi chiar tu cu undercover);

 

9. Puteti aplica aceste [/su]-uri de pe undercover DOAR daca respectati urmatorul sablon:
***Sunteti undercover si zariti desfasurarea uneia din infractiunile de mai sus. Mai intai faceti SS la infractiunea in desfasurare, apoi acordati wanted-ul respectiv si faceti SS cu wanted-ul acordat.

 

12. Membrii care folosesc undercover nu au voie sa determine alti civili (prin diverse metode) a savarsi oricare din infractiunile enuntate in regula 10. Acesta poate fi considerat abuz si se va pedepsi cu Faction Warn. Se va acorda wanted doar daca acei infractori actioneaza de buna voie.

Link to comment
Share on other sites

Nume: Juvinho

Rang: 2 (d0y)

Nelamurire: La namecover, de exemplu pun la cerere ca vreau namecover pt atacare civil, pot sa fac mai multe actiuni tot de acelasi gen, adica de atacare civil? Ce vreau sa spun daca nu ati inteles, imi da namecover pt atacare civil, dau wanted-ul la 1 pt atacare civil, eu dupa ce dau acel wanted, pot sa mai dau mai multe wanted-uri de acelasi tip (atacare civil), pot si alte actiuni sa fac cu acelasi nume? Si stiu ca a adaugat maxymusss o regula la complice, ca ii dam pe /m sa ii dea eject, daca nu ii da in 15 sec complice, se mai ia in considerare acea regula cu cei de nivel 15+ care au pe g un jucator cu wanted cu drept sau fara drept. Mai este acea regula? Sau nu mai conteaza daca are nivel 15+?

SS/Video (doar daca este cazul): nu e cazul

Alte precizari: Stau prost la romana, sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic

Edited by Juvinho
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Juvinho said:

Nume: Juvinho

Rang: 2 (d0y)

Nelamurire: La namecover, de exemplu pun la cerere ca vreau namecover pt atacare civil, pot sa fac mai multe actiuni tot de acelasi gen, adica de atacare civil? Ce vreau sa spun daca nu ati inteles, imi da namecover pt atacare civil, dau wanted-ul la 1 pt atacare civil, eu dupa ce dau acel wanted, pot sa mai dau mai multe wanted-uri de acelasi tip (atacare civil), pot si alte actiuni sa fac cu acelasi nume? Si stiu ca a adaugat maxymusss o regula la complice, ca ii dam pe /m sa ii dea eject, daca nu ii da in 15 sec complice, se mai ia in considerare acea regula cu cei de nivel 15+ care au pe g un jucator cu wanted cu drept sau fara drept. Mai este acea regula? Sau nu mai conteaza daca are nivel 15+?

SS/Video (doar daca este cazul): nu e cazul

Alte precizari: Stau prost la romana, sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic

 In cazul namecover-ului: da, ai voie mai multe actiuni cu acelasi nume(dar preferabil sa nu - Maxy).Nu mai conteaza nivelul pe care il are soferul, regulile sunt aceleasi pentru toti:

10. Jucatorii care au pe G un suspect cu wanted fara drept de predare vor fi somati o singura data ( [/m] ) sa foloseasca [/eject] pe jucatorul fara drept. Daca nu se conformeaza in 15 secunde vor fi sanctionati cu "Complice". ( Exceptie de la aceasta regula: Regula 2 si Regula 3 - [/su] ). Cine nu respecta regula risca Faction Warn. 

 

11. Daca un jucator are pe G un suspect cu drept de predare, se va soma o singura data suspectul, dupa care se va soma soferul vehiculului pe [/ms] sau [/m] (Minim 3 somatii). Daca soferul nu se conformeaza, o sa primeasca "Complice". Cine nu respecta regula risca Faction Warn.

Edited by South MaxyMusS
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, TL Nocturn said:

Nume: Alekmeister

Rang: 3

Nelamurire: Daca pun invoire de miercuri dimineata ( sa zicem ora 08:00 ), sunt invoit de la raport saptamana respectiva?

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: -

Yep :)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, South YONUK said:

Nume:[Y]ON[K]

Rank:3

Nelamurire:Nu am fost la sedinta ,puteti sa imi explicati despre ce e vorba?

Ss/video(doar daca este cazul)

Alte precizari:Multumesc.

La sedinta s-au discutat urmatoarele: Despre posturi ( sa avem grija cum actionam si sa mai citim regulamentul ), despre [/d] ( sa nu ne bagam in seama singuri, sa nu ne certam ), despre comportament ( aici s-a referit mai mult pentru cei de r1 care se credeau "superiori" fata de cei de rang mai mare ca ei ). Cam atat imi amintesc.

Link to comment
Share on other sites

Nume: Anndi

Rang: 2

Nelamurire:

1) Pot sa dau /frisk in casa? Pot sa dau /frisk in afara HQ mafii, adica in curte?

2) Am voie /frisk, /su, /confiscate in paintball?

3) Pot sa dau wanted cop attack daca suspectul cu wanted trage in mine? Asa scrie in regulament. Dar cica nu am voie "wanted peste wanted" asa a zis Nephilym. Regula asta nu este scrisa in regulament si eu sunt pentru prima data intr-un departament, nu am de unde sa stiu.

                                       Doar regula asta scrie:

1. Pentru a-i acorda wanted 3 "cop attack" unui jucator, acesta trebuie sa va atace cu pumnii de minim 4 ori sau sa traga cu arma in voi (chiar si in jail) (Puteti sa aveti un video in care apare textul de la DMG Informerul serverului care va indica cine a tras in voi). Cine nu respecta regula primeste Faction Warn.

 

4) Ce inseamna "wanted peste wanted" ? Formula asta nu apare nicaieri si nici nu am inteles ce vrea sa insemne.

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Multumesc anticipat.

Edited by Anndi
Link to comment
Share on other sites

1. Nu e o regula sa nu te lase sa dai frisk in case. In cele din urma poti frisk in case numa sa ai grija ca jucatorul caruia ii dai tu frisk sa nu fie pe sleep.    Asta o stiu de la neph cu frisk la hq mafii, a zis ca pot frisk si wanted dar fara confiscate. Drogurile i le iei in parcare la un departament.                                                 2. Din ce stiu eu nu poti, doar in afara. Nu sunt sigur de asta, deci mai bine nici tu nu face asta.                                                                                                                            3. Daca cineva cu wanted te ataca il omori direct. Daca nu are wanted respecti regula pusa de tine mai sus.                                                                                   4. Daca e no drept e no drept si il omori, nu te apuci de unul singur sa ii dai alte wanted-uri.      "Formula" asta e doar la cei cu no drept, la cei cu drept stii si tu cum se procedeaza, daca are w1 cu drept, 3 ms, nu se preda runner. Dar de fapt stii si tu.                                                                                                                                                     Am scris de pe telefon de aia se vede asa sorry    @Anndi

 

Edited by Juvinho
Link to comment
Share on other sites

Nume: Druley

Rang:  1

Nelamurire: Ce fac cand un suspect cu drept si fara drept sta pe masina unui player iar soferul nu opreste (il ajuta pe suspect). Se aplica aceleasi reguli ca si cum suspectul cu si fara drept ar fii pe G?

SS/Video (doar daca este cazul):  https://imgur.com/a/0Jd1aVz

Alte precizari: Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

@AIM Druley Buna intrebare, aici se aplica aceasi regula ca daca e suspect pe g.

10. Jucatorii care au pe G un suspect cu wanted fara drept de predare vor fi somati o singura data ( [/m] ) sa foloseasca [/eject] pe jucatorul fara drept. Daca nu se conformeaza in 15 secunde vor fi sanctionati cu "Complice". ( Exceptie de la aceasta regula: Regula 2 si Regula 3 - [/su] ). Cine nu respecta regula risca Faction Warn. 

 

11. Daca un jucator are pe G un suspect cu drept de predare, se va soma o singura data suspectul, dupa care se va soma soferul vehiculului pe [/ms] sau [/m] (Minim 3 somatii). Daca soferul nu se conformeaza, o sa primeasca "Complice". Cine nu respecta regula risca Faction Warn.

 

Singura diferenta e ca in loc de /eject trebuie doar sa se opreste soferu'.

Link to comment
Share on other sites

Nume: Shlayde

Rank: 2

Nelamurire: Deci daca e 1 cu wanted pe g cu drept si conduce unul fara wanted regula spune: Daca un jucator are pe G un suspect cu drept de predare, se va soma o singura data suspectul, dupa care se va soma soferul vehiculului pe [/ms] sau [/m] (Minim 3 somatii). Daca soferul nu se conformeaza, o sa primeasca "Complice". Cine nu respecta regula risca Faction WarnDupa ce i am dat complice la sofer, cu cel de pe g ce se intampla? Si daca soferul si pasagerul au wanted cu drept dupa 3 somarii dam wanted pentru complice sau fugar la sofer?.

SS/Video (doar daca este cazul): -

Alte precizari: Multumesc, si scuze pt diferenta de text is de pe tel

Edited by Shlayde
Link to comment
Share on other sites

@ShlaydeDeci, dupa ce ai acordat complice celui ce conduce masina, te ocupi de el in prima vaza, cel de pe G putea sa sara daca voia. Il omori pe cel fara drept, iar daca cel cu drept ramane in viata, il somezi si arestezi, daca vrea, daca nu, probabil o sa-l omori si pe el :) 

La a doua intrebare, daca au amandoi wanted si soferul care conduce masina nu are w3-4, adica prioritatea ta, il somezi cu [/m], daca nu raspunde, se da complice, nu fugar. Daca are w3-4, il poti lua pe el, il somezi cu [/ms] iar daca nu coopereaza, ii acorzi fugar.

Link to comment
Share on other sites

Nume: WediN

Rang: 1

Nelamurire: Daca un jucator trage pe langa mine (cand nu e in safezone) si nu ma nimereste, ii pot acorda wanted 3 cop attack ?

SS/Video (doar daca este cazul): - 

Alte precizari: Multumesc frumos. Astazi am intrebat pe /r si mi s-a raspuns ca nu, dar stiu ca Maxymuss a spus acum un an intr-un PM ca se poate da si pentru asa ceva, ca este ca in viata reala. Sunt nelamurit insa, multumesc !

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, North WediN said:

Nume: WediN

Rang: 1

Nelamurire: Daca un jucator trage pe langa mine (cand nu e in safezone) si nu ma nimereste, ii pot acorda wanted 3 cop attack ?

SS/Video (doar daca este cazul): - 

Alte precizari: Multumesc frumos. Astazi am intrebat pe /r si mi s-a raspuns ca nu, dar stiu ca Maxymuss a spus acum un an intr-un PM ca se poate da si pentru asa ceva, ca este ca in viata reala. Sunt nelamurit insa, multumesc !

Daca el nu trage in tine, pentru ce ii dai wanted? "Cop attack" se acorda DOAR daca esti atacat cu pumnul de minim 4 ori si daca primesti un glont in tine si primesti damage, acorzi wanted doar daca ai dovada (ScreenShot cu acel 'damage informer' sau filmare).

Ceea ce ai descris tu este doar o tentativa de atacare, daca vine si indreapta arma spre tine ce faci? II dai confiscate la arme sau ii dai wanted "Atacare politist"? Dupa regulament si dupa cum este normal ii confisti armele, evident daca ai dovada c-a avut armele la vedere.

 

Raspuns final: NU ii acorzi wanted, numai daca te ataca, adica te nimereste cu vreun glont.

Edited by Andruu ST
Link to comment
Share on other sites

Nume: [TL]MBJRagnar

Rang: 2

Nelamurire: Am observat de ceva timp ca in unele departamente, membrii nu au voie sa acorde wanted pentru apel nefondat suspectilor care au deja wanted si din cate stiu la noi nu exista aceasta regula. Spre exemplu daca cineva are deja wanted 1 sau 2 sau 5 foloseste [/emergency] aiurea ii poti acorda wanted pentru Apel Nefondat. O alta chestie ar mai fi urmatoarea. Sa presupunem ca un suspect are wanted 2, iar tu treci pe langa el din intamplare si observi ca are droguri asupra lui. Poti sa ii acorzi wanted pentru Posesie/Folosire droguri chiar daca are deja wanted nu? Am zis sa fac acest post, deoarece am considerat ca este o nelamurire pentru mai multi si poate mai citeste cineva. 

SS/Video (doar daca este cazul): Nu este cazul .

Alte precizari:  Din ce stiu eu singura exceptie pentru acordare wanted este cea in care suspectul are deja wanted si te ataca, iar tu nu mai poti sa ii dai cop attack ci doar kill.

Link to comment
Share on other sites

Nume: [uN]MBJRagnar

Rang: 3

Nelamurire: Se intampla de multe ori sa fie DM la hq TTB de pe acel balcon. Daca suspectii NU au drept de predare, le putem acorda [/frisk] si [/confiscate drugs] in cazul in care au? Si nu doar in acea situatie, vorbesc in general pentru suspectii fara drept de predare, dar am dat un exemplu unde ne putem pozitiona relativ aproape de ei pentru frisk.

SS/Video (doar daca este cazul): Nu este cazul .

Alte precizari:  Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, North MBJRagnar said:

Nume: [uN]MBJRagnar

Rang: 3

Nelamurire: Se intampla de multe ori sa fie DM la hq TTB de pe acel balcon. Daca suspectii NU au drept de predare, le putem acorda [/frisk] si [/confiscate drugs] in cazul in care au? Si nu doar in acea situatie, vorbesc in general pentru suspectii fara drept de predare, dar am dat un exemplu unde ne putem pozitiona relativ aproape de ei pentru frisk.

SS/Video (doar daca este cazul): Nu este cazul .

Alte precizari:  Multumesc.

Nu scrie niciunde in regulament ca nu ai voie sa dai confiscate LA DRUGS cat timp acesta nu are drept de predare.

Link to comment
Share on other sites

Nume: [uN]MBJRagnar

Rang: 3

Nelamurire: Vreau si eu sa stiu daca in cazul in care suntem mai multi politisti intr-o zona de rob si acolo este un rob in desfasurare, iar suspectii au sacul in spate, dar inca nu au primit wanted, daca avem voie sa tragem in ei cu [/tazer], pentru a ii imobiliza si nu le permite sa fure pana primesc wanted de la server si as vrea raspunsul pentru 2 cazuri si anume: Cand suntem in numar egal cu ei sau numar inferior si cazul in care suntem mult mai multi decat cei care dau rob acolo. 

SS/Video (doar daca este cazul): Nu este cazul .

Alte precizari:  Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, North MBJRagnar said:

Nume: [uN]MBJRagnar

Rang: 3

Nelamurire: Vreau si eu sa stiu daca in cazul in care suntem mai multi politisti intr-o zona de rob si acolo este un rob in desfasurare, iar suspectii au sacul in spate, dar inca nu au primit wanted, daca avem voie sa tragem in ei cu [/tazer], pentru a ii imobiliza si nu le permite sa fure pana primesc wanted de la server si as vrea raspunsul pentru 2 cazuri si anume: Cand suntem in numar egal cu ei sau numar inferior si cazul in care suntem mult mai multi decat cei care dau rob acolo. 

SS/Video (doar daca este cazul): Nu este cazul .

Alte precizari:  Multumesc.

In acest caz nu ai voie sa folosesti tazer deoarece nu au primit wanted inca.E ca si in cazul escaperilor, doar te uiti la ei cum pleaca.

Edited by Terrasre
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.