Jump to content

[HTML] Adauga text + coloreaza-l


MiHaY111
 Share

Recommended Posts

Salut! In acest tutorial o sa va arat cum sa adaugati un text HTML si cum sa-l colorati.

Deci, un text il poti crea astfel: Se adauga in text editor-ul vostru(RECOMAND SUBLIME TEXT 3) "<h2>TEXT</h2>" -- "<h2>" --> asa deschidem un text, paragraf si multe altele, iar cu "</h2>" --> inchidem textul (asa putem inchide orice, de exemplu, un paragraf, il deschidem cu ''<p>'' si il inchidem cu ''</p>").

------------------------

<h2>TUTORIAL</h2>

((Acum o sa adaugam culoare textului))

<h2 style:"color: culoare">TUTORIAL</h2>

((Deci, in interiorul <h2> adaugam style:"color: culoare"))

((Asa putem face si unui paragraf, exemplu:

<p style="color: yellow">TUTORIAL B-ZONE.RO by mihay111</p>

 

SPER CA V-AM AJUTAT! 

Un 1+ m-ar ajuta foarte mult!
 

Edited by Jackson Brooklyn
Lock time automat by Jackson Brooklyn
Link to comment
Share on other sites

Un tutorial cat de cat ok, dar d.p.m.d.v cred ca era mult mai ok sa nu implici coduri CSS in codurile HTML, adica cel mai bine foloseai codurile html pt. culori, adica <font color="culoarea> </font>. Functioneaza foarte bine in orice fel de incadrare cod HTML. 

Ex: <h1><b><font color="red"> TEXT </font></b></h1>

 

Ce e drept, te scuteste de un "carnat" de coduri si sa te incurci, dar eu zic ca e mult mai practic...

 

Nu uita data viitoare sa mentionezi ca adaugi un cod CSS in cod HTML, nu toti care intra pe aici stiu care e treaba si poate se invata prost sa spuna ca <h1 style:"color:red"> </h1> e cod complet HTML.

Un tutorial ok spun eu. Felicitari!.

An nou fericit!

 

Acest topic o sa fie inchis pe data de 2 Ian. 2018 la ora 20:42(DE CATRE MINE).

Edited by Jackson Brooklyn
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.