Jump to content

Problema placa video


Recommended Posts

  • Ce problema ai?:Am o problema cu placa video.
  • O scurta descriere a situatiei, trebuie sa spui clar ce componente ai: De cand am instalat un driver de la NVIDIA ( si-a facut automat ) tot se tureaza ventilatorul de pe ea foarte tare si atunci cand e in idle -_- in jocuri nu prea simt diferente, dar se tureaza aiurea si cateodata se aude de parca ar avea ceva in ventilator de s-ar bloca dar nu are nimic.. Am un Asus GTX 750 TI 2GB 128BIT ( modelul ala cu 1 ventilator ) 
  • Screenshot/Video:Daca e nevoie pot sa va dau, dar nu cred ca e necesar..
  • Link catre posibilele rezolvari pe care le-ai incercat pe Google si nu au mers dintr-un motiv sau altul:https://forum.softpedia.com/topic/1107787-problema-zgomot/
  • PS: Cand am facut topic-ul de mai sus nu stiam ca e de la placa video, dar am aflat intr-un final. -_- Placa video e inca in garantie.
Edited by ALex Beleaua69 ZEW
Link to comment
Share on other sites

Ala e sunetul de la ventilator. Instaleaza o aplicatie care te lasa sa controlezi viteza acestuia si seteaza-o tu manual. Nu il tine foarte tare, incat sa ai impresia ca isi ia calculatoru' zboru, da nici prea incet ca sa nu o supraincalzesti.

Poti sa verifici temperaturile cu HWMonitor.

Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2018 at 11:10 PM, CBN Koverino said:

Ala e sunetul de la ventilator. Instaleaza o aplicatie care te lasa sa controlezi viteza acestuia si seteaza-o tu manual. Nu il tine foarte tare, incat sa ai impresia ca isi ia calculatoru' zboru, da nici prea incet ca sa nu o supraincalzesti.

Poti sa verifici temperaturile cu HWMonitor.

Cam asta e : http://prntscr.com/igyzca PS: Alea 2 milioane RPM sunt atunci cand se tureaza ventilatorul , cred ca am un senzor defect, si in GPU-Z  imi arata la fel 2 milioane si ceva.. in Asus Tweak ( programul cu care vine placa video ) totul e setat pe auto la ventilator.

Cand am filmat, atunci placa video era la 30 de grade si nici macar nu am bagat parola la windows..nu aveam nici un program deschis...Se mai aude cateodata un sunet de parca s-ar bloca ceva in ventilator, dar nu are nimic in el. ( deobicei cand "franeaza" ventilatorul , cand ii scade viteza mai brusc ) 

 

Edited by ALex Beleaua69 ZEW
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CBN Koverino said:

Arata baietilor de la garantie clipul si screenshotul.

 

Le-am arata clipul si au zis ca e normal si mi-au aratat in asus tweak ca pot face overclock si tot felul.. si tot oprea cu mana ventilatorul  sa imi arate ceva.. il tinea cu mana si dupa ceva timp ii dadea drumul..si a dat-o cu un spray cu aer comprimat pentru ca i-am zis ca nu a fost curata niciodata cu un spray cu aer comprimat.. si cam atat s-a intamplat cand am fost la garantie..

Link to comment
Share on other sites

scoate placa video, curata slot-ul si suprafata placii video care face contact cu pinii din slotul pcie. 

daca tot reinstalezi driver-ul, o cureti de praf si mai pui si programe pwm si tot nu merge, du-te la garantie si da-le cu placa in cap. 

Link to comment
Share on other sites

  • Vlad locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.