Jump to content

Care este filmul vostru preferat? / What is your favorite movie?


IngeruDrogat
 Share

Recommended Posts

z3p2QRc.png

 

 

● MODEL POSTARE COMENTARIU

Nickname:

Titlul filmului:

Anul lansării:

Genul filmului:

Durata:

Scurtă descriere:

Trailer:

Recenzie personală:

 

● REGULAMENT POSTARE COMENTARIU

  • Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.
  • Puteţi posta doar o singură dată. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.

 

 

ENGLISH

 

● MODEL OF POSTING A COMMENT
Nickname:
Movie title:
Release year:

Genre:
Running time:
Short description:
Trailer:
Personal review:


● RULES ABOUT COMMENTS

  • Posting a description and personal review that are too short is forbidden. Write at least one full sentence. Violation of this rule will result in receiving a verbal warning.
  • You can only post once. Violation of this rule will result in receiving a verbal warning.

 

Edited by BIS aka OldNab
Update
Link to comment
Share on other sites

Nick-ul tau: woodstar

Numele filmului: Goodfellas 

Motiv: 1. Regia lui Scorsese e impecabila

2. E posibil cel mai rewatchable film din toate timpurile

3. Fiecare linie de dialog e quotable

4. Majoritatea scenelor sunt memorabile

5. Liotta, De Niro, Bracco dar mai ales Pesci livreaza niste performante de prima clasa

6. Este cel mai bun si real film despre gangsteri

7. Pacing-ul e perfect, in doua ore jumate Scorsese reuseste sa ne prezinte viata lui Henry Hill fara un moment plictisitor sau care are nevoie sa fie scurtat.

8. Printre singurele filme unde voiceover-ul si naratiunea chiar sunt bune si folositoare

9. Coloana sonora este perfecta

10. Un film extrem de influent ce deschide drumul epocii de aur a TV-ului. ex: The Sopranos, Mad Men, Breaking Bad

11. Fara indoiala cel mai bun si complet film al lui Scorsese.

12. Il pot urmari oricand, indiferent de starea mea de spirit. (un lucru ce nu-l pot spune despre o multime de filme)

13. Si pot sa continui in felul asta mult timp.. e un film perfect in opinia mea :) 

Alte precizari: A dat domnul sa faca un moderator topicul asta..

Edited by woodstar
Link to comment
Share on other sites

Nick-ul tau: uSp

Numele filmului: The Shawshank Redemption

Motiv: Un film vechi cu o poveste simplă și captivantă și cu un mesaj puternic la final

Alte precizari: -

Link to comment
Share on other sites

Nick-ul tau: rakeN77

Numele filmului: Seria cu supereroi de la Marvel.

Motiv: Este de-a dreptul fascinanta, mai ales pentru cei captivati de chestii legate de supereroi si benzi desenate.

Alte precizari: Nu m-am putut decide asupra unui film, sper ca asta sa nu fie o problema, in regulament nu vazusem ceva care sa interzica asta.

Link to comment
Share on other sites

Your nick: TeG DrDre

Movie name:  The Pursuit of Happyness

Reason: i like so much this film because the story is from our reality and will smith has played the role very welll 

Other specifications: watch this movie you will like it

Link to comment
Share on other sites

  • BIS aka OldNab changed the title to Care este filmul vostru preferat? / What is your favorite movie?

Nickname: BIS aka OldNab

Titlul filmului: Oldboy

Anul lansării: 2003

Genul filmului: Acţiune, dramă, mister

Durata: 2 ore

Scurtă descriere: După ce a fost răpit şi încarcerat timp de 15 ani, personajul principal trebuie să-şi descopere răpitorul în 5 zile.

Trailer: 

Recenzie personală: Am văzut multe filme grozave, dar nu mi-a fost deloc greu să răspund la întrebarea topicului. De departe, filmul ăsta dă clasă oricărui film pe care l-am văzut. Este singurul film care m-a lăsat mască, am stat vreo jumate de oră după ce l-am văzut întrebându-mă "la ce dracu' m-am uitat", şi m-a făcut să mă gândesc la viaţă şi să îmi reconsider alegerile pe care le-am făcut. Trebuie vizionat!

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Ailime

Titlul filmului: The purge

Anul lansării: 2013

Genul filmului: Actiune || Horror

Durata: 1 h 25 min

Scurtă descriere: In acest film este vorba despre o noapte in care crimele si alte acte violente sunt legale timp de 12 ore in toata America. In cele 12 ore, ambulanta, politia sau pompierii nu pot fi contactati si ca sa fii in siguranta trebuie sa-ti cumperi un sistem de securitate, dar care nu-ti va asigura siguranta oricum.

Trailer: 

Recenzie personală: Mie mi-a placut filmul, o idee foarte interesanta, dar infioratoare sa vezi cum rasismul isi are cuvantul in acea noapte in fiecare an.

Link to comment
Share on other sites

Titlul filmului: The Conjuring

Anul lansării: 2013

Genul filmului: Horror

Durata: 1h 52m

Scurtă descriere: Este vorba despre o familie care s-a mutat într-o casa blestemata si un demon care îi terorizează.

Trailer:

Recenzie personală: Este printre singurele filme care chiar mi s-au părut horror, recomand.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Berlin

Titlul filmului: The Godfather

Anul lansării: 1972

Genul filmului: Crime, Drama

Durata: 2h 55min

Scurtă descriere: Patriarhul imbatranit al unei dinastii a crimei organizate transfera controlul imperiului sau clandestin fiului sau reticent

Trailer:

Recenzie personală: Acesta este, in opinia mea, cel mai bun film din istorie. Totul este perfect, de la scenariu, regie, interpretarea actorilor si pana la coloana sonora sau costume. Vizionare placuta!

Link to comment
Share on other sites

Nickname:P.Alexandru

Titlul filmului:How High

Anul lansării:2001

Genul filmului:Comedie

Durata:1h 35 min.

Scurtă descriere:How High este un film de comedie americană din 2001, cu comedie, cu Metoda și Redman, scris de Dustin Lee Abraham, și regizoarea Jesse Dylan, lungmetrajul de debut. În film, Redman și Method Man înfățișează doi consumatori de cannabis care sunt vizitați de fantoma unui prieten decedat după ce i-au fumat cenușa. 

Trailer: 

Recenzie personală: Este un film bun, merge intr-o seara plictisitoare sau intr-o zi in care nu ai chef de nimic.

Edited by P.Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Nickname: AgentUrs

Titlul filmului: Hitman's Bodyguard: Care pe care

Anul lansării: 2017

Genul filmului: Comedie & Actiune

Durata: 1 h 57 min

Scurtă descriere: Un bodyguard cumpătat trebuie să asigure protecția unui asasin cu temperament exploziv care urmează să depună mărturie împotriva unui dictator violent.

Trailer: 

Recenzie personală: Un film bun, scenariu bun.  Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson fac o echipa geniala.  

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Kayac

Titlul filmului: American History X

Anul lansării: 1998

Genul filmului: Drama, Politist

Durata: 2 ore 15 minute, parca

Scurtă descriere: Fimul prezinta povestea a 2 frati implicati in miscarea neo-nazista, in urma unei crime comisa in legitima aparare dar considerata brutala de autoritati personajul principal ajunge la inchisoare.

Trailer: 

Recenzie personală: Ar trebui urmarit de cei ce considera nazismul o ideologie sau de altii cu prea mult exces de zel si cu ouale pompate de testosteron si care se afla in jurul varstei 12-25 ani.

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2020 at 12:38 PM, Berlin said:

Nickname: Berlin

Titlul filmului: The Godfather

Anul lansării: 1972

Genul filmului: Crime, Drama

Durata: 2h 55min

Scurtă descriere: Patriarhul imbatranit al unei dinastii a crimei organizate transfera controlul imperiului sau clandestin fiului sau reticent

Trailer:

Recenzie personală: Acesta este, in opinia mea, cel mai bun film din istorie. Totul este perfect, de la scenariu, regie, interpretarea actorilor si pana la coloana sonora sau costume. Vizionare placuta!

  ,,Patriarhul imbatranit" e luata de pe net descrierea dar fie, e un film bun care poate intr-o anumita perioada a vietii ti s ar parea genial, dar sa nu-l puneti cand chemati o tipa la voi ca nu va alegeti cu nimic. Dar, filmul este bun, iar Marlon Brando a interpretat impecabil personajul in schimb Al Pacino mi-a displacut ca si Don, in al 2 si al 3 lea film, mai degraba l-as fi vazut de DeNiro ca fiu al lui  Vito Corleone nu jucandu-l pe Vito in tinerete. Povestea in sine e ceva tipic Scorsese.

Edited by Kayac
Link to comment
Share on other sites

Nickname:Toziix

Titlul filmului:Evil Dead

Anul lansării:2013

Genul filmului:horror

Durata:1.37h

Scurtă descriere:Este vorba despre o carte care adăpostește spiritul unui demon.

Trailer:

Recenzie personală:Super!!!Recomand.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, TLG Toziix said:

Nickname:Toziix

Titlul filmului:Evil Dead

Anul lansării:2013

Genul filmului:horror

Durata:1.37h

Scurtă descriere:Este vorba despre o carte care adăpostește spiritul unui demon.

Trailer:

Recenzie personală:Super!!!Recomand.

  • Postarea unor descrieri şi recenzii personale prea scurte este interzisă. Scrieţi măcar o propoziţie, cu subiect şi predicat. Încălcarea acestei reguli va duce la primirea unui avertisment verbal.
Link to comment
Share on other sites

Nickname: Danut.

Titlul filmului: Need for speed: Începuturi 

Anul lansării: 2014

Genul filmului: Acțiune 

Durata: 130 de minute 

Scurtă descriere: Tocmai ieșit din închisoare, un pilot de curse stradale accelerează la maximum intr-o cursa nebuna prin țara pentru a-l prinde pe cel care i-a înscenat o crima.

Trailer: 

 

Recenzie personală: Acest film îmbina acțiunea, cu o poveste romantica și suspans, personal mi se pare un film decent pentru orice public și îți stârnește sentimente și emoții plăcute, va recomand.

Link to comment
Share on other sites

Nickname: Baghera22

Titlul filmului: Doua Lozuri

Anul lansării: 2016

Genul filmului: Comedie

Durata: 86 minute

Scurtă descriere: Cei trei protagonisti afla de la televizor ca au castigat premiul cel mare la Loto 6/49. Dinel si Pompiliu au platit banii de bilet in timp ce Vasile a ales numerele deci premiul au decis sa il imparta. In momentul in care Dinel trebuie sa isi scoată biletul isi aminteste ca si l-a lasat într-o borsetă care i-a fost furata din scara blocului de catre doi golani. Mai multe vedeti voi pe parcursul filmului.

Trailer: 

Recenzie personală: Este un film bun de vizionat, un film romanesc de comedie la care n-ai cum sa te plictisesti. Recomand filmul, nu aveti ce pierde(86 de minute).

Link to comment
Share on other sites

Nickname:Ag0ny

Titlul filmului:Fight Club

Anul lansării:1999

Genul filmului:Actiune, Psihologic.

Durata:2ore

Scurtă descriere: 2 barbati aflati in pragul disperarii decid sa formeze un club prin care sa se descarce, un club unde oamenii organizeaza si poarta lupte doar pentru a se descarca, fara a-si purta pica sau a avea ura unul fata de celalalt. 

Trailer:

Recenzie personală:Cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata, nu vreau sa va spun prea multe pentru ca as strica filmul.

Link to comment
Share on other sites

Nickname:_DeNiS_45

Titlul filmului: Snowpiercer

Anul lansării: 2013

Genul filmului: Acțiune/ SF

Durata: 2h 6 min

Scurtă descriere: Era glaciara domina Pământul, dar, cu ajutorul banilor donați de lume, s-a construit un tren ce va călători etern, pentru a păstra supraviețuitori ce vor duce mai departe specia umana. Clasele trenului au fost făcute în funcție de contribuția financiara, dar la un moment,  cei din coada, sătui de condițiile precare,  declanșează o revoluție de zile mari.

Trailer: 

Recenzie personală: Din punctul meu de vedere este un film foarte bun, întotdeauna fiecare etapa a revoluției celor din coada va aduce câte o surpriza, arata câtă determinare au avut codașii în obținerea unei vieți mai bune, finalul fiind și el, total neașteptat. 

Edited by South DeNiS45
Link to comment
Share on other sites

Nickname: Alucard

Titlul filmului: Forrest Gump

Anul lansării: 1994

Genul filmului: Dramă, comedie

Durata: 142 de minute

Scurtă descriere: Povestea începe cu o pană căzând la piciorul lui Forrest. Forrest o ia și o pune în geanta sa. Așezat pe o bancă, așteptând autobuzul, Forrest, pe parcursul filmului, își povestește viața.

Trailer: 

Recenzie personală: Mi se pare că Tom Hanks a reușit foarte bine să intre în pielea personajului. Astăzi l-am revăzut pentru a 4-a oară. Vă recomand sa îl urmăriți dacă nu ați făcut asta încă.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.