Jump to content

[19 aprilie] 1854 - naşterea lui Anghel Saligny


BIS aka OldNab
 Share

Recommended Posts

Imagini pentru anghel saligny

 

 

 

 

 

 

Unul dintre pionierii tehnicii mondiale în proiectarea și construcția podurilor, Anghel Saligny, s-a născut la data de 19 aprilie 1854, în judeţul Galaţi. El a realizat sistemul de poduri de la Cernavodă, inaugurat în 1895. Era cel mai lung pod din Europa şi al treilea din lume, la acea vreme.
 
Anghel Saligny a avut un frate cu un an mai mare, Alfons Oscar I. Saligny, care a devenit un chimist cunoscut, dar și o soră, Sofia Saligny. A studiat la Focşani, apoi în Germania, unde a urmat astronomia la Universitatea din Berlin şi Şcoala Tehnică Superioară din Charlottenburg. În Germania, a lucrat la mai multe proiecte, iar la revenirea în ţară, a fost inginer la Serviciul de poduri şi şosele.
 
Pe baza unor invenții proprii, Saligny a construit, în premieră mondială, silozurile din beton armat de la Brăila (1888) și Galați (1889). Pereții celulelor hexagonale ale silozurilor au fost realizați, tot în premieră mondială, din piese fabricate la sol, sub formă de plăci. Podul peste Dunăre rămâne cea mai mare realizare a sa, aducând două mari inovaţii: oţelul moale, ca material de construcţie, şi sistemul de grinzi şi console pentru suprastructura podului. Podul se regăseşte la 30 de metri peste nivelul apelor mari ale Dunării pentru a permite trecerea vaselor cu cele mai mari catarge.
 
Între anii 1889 și 1909, a condus lucrările de amenajare ale Portului Constanța, introducând pentru prima oară în ţara noastră piloții și radierele din beton armat în construcțiile portuare.
 
Anghel Saligny a murit pe 17 iunie 1925. Înmormântarea a avut loc două zile mai târziu. Au asistat primul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, Primul ministru Ion I.C.Brătianu, miniştri, personalităţi, dar şi un numeros public.

 

 

SURSĂ: Ziua de Constanţa.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Mereu cand plec la mare cu prietenii mei si trecem peste acel pod ne aducem aminte de marele Anghel Saligny.

Eu mai stiam ca a oferit si o garantie pentru podul de la Cernavoda lui Nicolae Ceausescu si aceasta era

El s-a oferit sa stea chiar sub pod intr-o barca si pe pod sa treaca 20 de locomotive una dupa alta pentru a demonstra rezistenta podului si implicit castigarea increderii lui Ceausescu.

 

 

Rescpect: Anghel Saligny

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2020 at 3:19 AM, mefindneveR said:

Eu mai stiam ca a oferit si o garantie pentru podul de la Cernavoda lui Nicolae Ceausescu si aceasta era

El s-a oferit sa stea chiar sub pod intr-o barca si pe pod sa treaca 20 de locomotive una dupa alta pentru a demonstra rezistenta podului si implicit castigarea increderii lui Ceausescu.

Ceauşescu avea 7 ani când a murit Saligny.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.