Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Cum te ajuta scrisul sa lupti cu insomnia?


Andrada
 Share

Recommended Posts

Nu, nu, nu scrisul pe mobil sau pe tableta! Mai mult, nu e vorba despre scrierea de postari pe Facebook (desi eu la asta ma gandeam, insa nu). Scrisul de mana, folosind creion si hartie, arata cum te poti vindeca de insomnie in doar cinci minute! O demonstreaza un studiu publicat in Journal of Experimental Psychology.

image.png.ae69cb788b31b00ee8c207c75e1e013d.png

57 de subiecti au dormit timp de o saptamana intr-un laborator special amenajat. Acestia au fost impartiti in doua grupe si, seara inainte de culcare, unii au scris timp de cinci minute cate o lista cu ceea ce aveau de facut a doua zi (stii tu, acele to-do lists). Iar altii au notat, tot cinci minute, un fel de jurnal cu ceea ce facusera in ziua care tocmai s-a incheiat. Subiectii care au facut liste cat mai specifice referitor la ce urmau sa faca in ziua urmatoare au adormit in medie cu 13 minute mai repede comparativ cu aceia care au rememorat in scris evenimentele din ziua respectiva. Mai pe scurt, cu cat to-do lists cuprindeau cat mai multe activitati si cat mai detaliate, cu atat subiectii care le notasera adormeau mai repede.

Singura explicatie logica ar putea fi ca, notandu-ti despre ceea ce urmeaza sa se intample, iti reduci singur din stresul legat de ziua urmatoare, te relaxezi si te ia somnul rapid!

Acum, ca tot am postat acest topic pentru voi, chiar as incerca sa-mi fac un to-do list si sa-i vad efectul asupra mea.

 

 

sursa

Edited by A n d r a
Link to comment
Share on other sites

o nouă scuza pentru ''de ce nu ti ai facut tema?"

"aaaa păi stiti am muncit toată ziua si na a trebuit să scriu noaptea si nush ce dracu s a intamplat dar am început să scriu si dupa 5 minute am adormit pe scaun, pls nu mi dati 4 m am săturat de ei" 

oricum, interesant.

Edited by Aqua DP
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.