Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Sunt perfectionist si ma auto-perfectionez!


Andrada
 Share

Recommended Posts

image.png.f5f83c143c6a815f2bae49bdb2388db3.png

      Atunci cand vrei sa devii mai bun in ceea ce faci (adica esti preocupat de auto-perfectionare) esti centrat pe propria persoana si pe propria evolutie, dezvoltare. Plus ca fiecare greseala este o ocazie sa inveti.

Perfectionismul are legatura cu parerea altora si ne impiedica sa fim vazuti asa cum suntem cu adevarat. In esenta este o incercare de a obtine aprobarea celorlalti, iar aceasta preocupare de a le face altora pe plac provine din copilarie cand am fost laudati pentru performante, realizari, premii sau note, nicidecum pentru ceea ce eram. Perfectionistul pune pret pe ceea ce gandesc sau cred ceilalti, satisface mereu asteptarile altora, este preocupat sa le faca pe plac si sa le arate ca merita aprecierea lor. O astfel de atitudine predispune la rusine, vinovatie si critica. Si pot afirma asta, pentru ca am vazut-o cu ochii mei.

 

      O persoana perfectionista ar gandi in felul urmator: Daca arat perfect si fac totul perfect, pot sa evit sau sa minimalizez suferinta pe care mi-o provoaca rusinea, precum si faptul de a fi judecat sau blamat de ceilalti

 

      Aceasta este o atitudine defensiva si este o piedica in calea reusitei, nicidecum cheia catre succes. Teama de esec, de a face greseli, teama de a nu fi la inaltimea asteptarilor celorlalti ii limiteaza unei astfel de persoane posibilitatea de a profita de toate oportunitatile si de a incerca lucruri noi. Pe langa asta, dorinta de a atinge perfectiunea coreleaza cu depresia, anxietatea si dependenta. Dependenta de ceilalti, evident!

 

O cercetare publicata in revista PLOS, arata ca sentimentul compasiunii fata de propria persoana poate diminua din tendintele depresive ale perfectionistilor. Iar acest lucru este valabil atat pentru adolescenti, cat si pentru adulti.

 

 

 

sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.