Jump to content

Cat dureaza o emotie? Cand dureaza?


Andrada
 Share

Recommended Posts

agIbSKc.png

 

Emotiile trec si vin destul de repede. Asa ca, daca nu suntem atenti la noi insine, aproape ca nu ne dam seama ce amalgam traim in interiorul nostru. Exista insa si situatii in care suntem coplesiti de aceeasi emotie, de care parca nu reusim sa scapam.  De ce unele emotii dureaza mai mult si altele mai putin? Care este emotia care dureaza cel mai mult? Ce anume influenteaza durata unei emotii? Sunt intrebari la care au incercat sa raspunda Philippe Verduyn si Saskia Lavrijse într-o cercetare de prin 2015 și publicată în revista “Motivation and Emotion”.

 

Aceștia, au investigat 27 de emotii, printre care admiratia, disperarea, compasiunea, supararea, rusinea, frica, entuziasmul, dezgustul, speranta, bucuria, gelozia, mandria, surpriza, recunostinta, pictiseala, iritarea, mandria, vinovatia. La acest studiu au luat parte 233 persoane, cu media de vârstă de 17 ani. Ei au fost rugați să-și aducă aminte când au trăit fiecare emoție, inclusiv durata acesteia.

 

 

Verduyn si Lavrijse au observant ca durata unei emotii este influentata de importanta pe care subiectul o acorda evenimentului care ii declanseaza respectiva emotie. Astfel ca emotiile de scurta durata sunt asociate cu evenimente mai putin importante.

Mai mult, durata emotiei este influentata si de prezenta sau absenta ruminatiei (adica cat de des se gandeste cineva la ceea ce i s-a intamplat). Oamenii tind sa asocieze supararea cu evenimente care au un impact pe termen lung asupra vietii lor. De aceea este emotia care dureaza cel mai mult. Daca rusinea sau  dezgustul dureaza mai putin de 30 de minute, supararea este traita si cate 120 de ore! Adica dureaza de 240 de ori mai mult.

 

 

Iar aici, concluzia este că dintre toate emotiile, supararea dureaza cel mai mult, iar rusinea, surpriza, frica sau dezgustul sunt printre cele mai scurte emotii.

 

 

 

Pentru a vă pune și pe voi la incercare, vă provoc să scrieți mai jos, in comentarii cand ati trait una dintre acele 27 de emotii precizate mai sus, si cat au durat acestea. Nu vă oblig!

 

 

 

sursa aici

Edited by A n d r a
Modificare aspect.
Link to comment
Share on other sites

  • admiratia - admir foarte multe personalitati, unele mai mult negative, dar gasesc ceva special in ele, ceva ce nu pot ignora si sunt tentat sa le . Consider ca admiratia poate tine si o viata intreaga.
  • disperarea - nu cunosc asa emotie, si nici nu vreau.
  • compasiunea - am simtit ultima data compasiunea cand am iesit de la bac-ul de matematica si imi auzeam colegii ca nu l-au sustinut. Dureaza efectiv putin.
  • supararea - eu nu ma supar, e o emotie de copil menita sa manipuleze pe cei din jur. Adevarat, poate dura foarte mult, deja depinde cat e de prost ala suparat.
  • rusinea - am fost chemat sa ajut pe niste baieti la un meci de fotbal si ei si-au bagat mare speranta in mine, insa mi-a mers prost meciul, imi era rusine fata de ei. A durat putin, dar e o emotie puternica.
  • frica - mai are rost sa zic de bac? :)) Am fobie de seringi, deci frica e pe o durata foarte lunga.
  • entuziasmul - ultima data am fost etuziasmat cand m-am dus la primul bac, pe cand toti isi faceau grij, eu eram plin de energie si optimism. Dureaza putin.
  • dezgustul - dezgust unele persoane, poate dura foarte mult.
  • speranta - ea moare ultima, deci dureaza cel mai mult.
  • bucuria - o emotie simpla, sunt bucuros ori de cate ori sunt alaturi de cei dragi.
  • gelozia - e personal.
  • mandria - m-am simtit mandru cand am finisat anul scolar pe o medie buna. Ma mandresc cu reusitele mele, dar dureaza putin, dupa sunt in cautare de noi fapte pentru a ma simti mandru.
  • surpriza - daca e neasteptata, consider ca e una dintre cele mai puternice emotii. Am avut aceasta surpriza cand o domnisoara pur si simplu mi-a urat succes la examen, era 2 de noapte si examenul era urmatoarea zi. Acel simplu "succes" parca mi-a dat viata. Faceti surprize, daruiti un zambet pe fata persoanelor apropiate.
  • recunostinta - o emotie vesnica, sunt recunoscator parintilor pentru tot.
  • pictiseala - de multe ori pe pot fi plictisit din lipsa de ocupatie, nu-mi place aceasta emotie, incerc s-o evit cat mai des.
  • iritarea - sunt iritat foarte des si devin nervos, nu-mi place aceasta emotie, poate dura ceva timp.
  • mandria - a fost :) 
  • vinovatia - am o vina, ca m-am nascut, restul sunt mai putin relevante.

Pentru frumoasa mea @A n d r a

Link to comment
Share on other sites

  • admirația - o trăiesc atunci când admir melodiile unui cântăreț, sau pe părinții mei care fac foarte multe pentru mine - durează mult
  • disperarea - n-am trăit astfel de emoție nușh - nu durează =))
  • compasiunea - (a trebuit să caut pe DEX online ca să știu ce înseamnă =)) ) o trăiesc atunci când dau din puținul pe care îl am eu celui care nu are (NUSH DACA E CORECT LA CE M-AM REFERIT) - nu știu să răspund aici, sincer 
  • supărarea - numai atunci când cineva spune lucruri false despre mine sau despre alte persoane dragi mie, mă bârfește sau când îmi spune @V i d i r i c că mă înșeala cu fata pe care o are la fist-ul de la hud =))  - durează puțin mai mereu, dar depinde de situație
  • rușinea - când cineva se bazează pe mine iar eu îl las baltă din X motive - nu durează mult că după aceea mă doare în cot fiindcă persoanele care s-au bazat pe mine m-au înjurat
  • frica - când mă ascultă diriga la fizică si chimie - DUREAZĂ MULT, CHIAR ȘI DUPĂ CE SE TERMINĂ ORELE
  • entuziasmmul - când am făcut 100 de zile în Paramedics - durează puțin (că după am făcut 101 zile)
  • dezgustul - https://www.rpg4.b-zone.ro/players/report/20201 - nu durează mult
  • speranța - niciodată nu mi-am pierdut speranța, deci durează cel mai mult presupun
  • bucuria - mai mereu sunt bucuros - depinde de situație
  • gelozia - sincer spun, nu am fost niciodată gelos pe cineva, deoarece nu am de ce, eu acopăr mai toate activitățile scolare/extrașcolare sau de la biserică, deci nu - nușh
  • mândria - habar nu am
  • surpriza - fiecare zi e o supriză
  • recunoștiința - față de părinți e necondiționată
  • plictiseala - azi, ieri, alaltăieri, de când a început - nu durează mult că ulterior găsesc ceva care să mă distreze
  • iritarea - ultima oara a fost atunci când un coleg de clasă mi-a luat ghiozdanul și făcea pase cu alt coleg, și lucrul ăsta m-a făcut nervos și i-am dat pe jos tot ce avea pe bancă (cu tot cu bancă)
  • vinovăția - când am făcut o prostie si sunt prins... 
Edited by Steluta
nu iau av
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.