Jump to content

Tu cum vorbesti cu tine? #1


Andrada
 Share

Recommended Posts

Ti s-a intamplat vreodata sa reusesti sa faci ceea ce ti-ai propus – de exemplu sa treci un examen cu nota propusa, sa inviti in oras o fata care iti placea si ea sa accepte (si sa si vina) sau sa sustii o prelegere foarte reusita. Cum ai reactionat la aceste reusite? Dar daca dimpotriva: ai cazut un examen, ai fost refuzat de fata care iti place sau a iesit lumea din sala in timp ce tu vorbeai. Cum ai reacționat? In cazul in care atunci când lucrurile iti ies asa cum iti doresti consideri ca asa e normal, ca se putea si mai bine sau ca au fost anumite conditii speciale care au favorizat reusita ta – examenul a fost mai usor, fata se simtea singura sau cei din sala nu aveau altceva mai bun de facut; in schimb atunci când lucrurile nu ies bine tu esti unicul responsabil care nu e suficient de inteligent ca sa ia examenul, suficient de atragator ca sa o convinga pe fata sau suficient de capabil sa tina o prezentare, atunci ar fi important sa citesti mai departe articolul pentru ca ar putea sa iti fie util. Atunci când te intreb tu cum vorbesti cu tine sau despre tine ma refer in special la ceea ce gandesti despre tine, la cum reactionezi tu fata de tine in situatiile dificile sau dureroase sau dimpotriva in cele in care ti se intampla ceva pozitiv.

 

Incearca sa te observi in momentele in care devii agitat, stresat, nelinistit sau in care te simti nemotivat, abatut sau furios, ce se afla in spatele acestor stari? Ce gandesti in acele momente? Ce iti trece prin minte? Poti sa regasesti o parte din gândurile pe care le ai in acele momente in lista de mai jos?

 

  • nu sunt in stare :(
  • nu ma descurc :(
  • nu mai am control :(
  • sunt penibil :(
  • sunt dependent de ceilalti :(
  • sunt blocat :(
  • nu pot face nimic :(
  • sunt incapabil :(
  • sunt incompetent :(
  • sunt prost :(
  • sunt un ratat :(
  • nu sunt respectat :(
  • o sa dezamagesc :(
  • nu sunt suficient de bun :(
  • nu merit sa fiu iubit :(
  • sunt indezirabil :(
  • sunt urat/neatragator :(
  • nimeni nu are grija de mine :(
  • sunt o persoana rea :(
  • nu sunt valoros :(
  • sunt diferit :(
  • sunt plin de defecte :(
  • nu sunt suficient de bun pentru a fi iubit :(
  • o sa fiu respins :(
  • o sa fiu abandonat :(
  • o sa raman singur :(

 

 

Incearca sa iti imaginezi daca intr-o situatie similara i-ai spune unui bun prieten ceea ce iti spui tie? Imagineaza-ti ca prietenul tau ti-ar spune ca a avut o perioada foarte aglomerata la munca si a facut o greseala in unul dintre rapoartele pe care le-a predat. Ce i-ai spune? I-ai spune ca nu e in stare sa faca nimic bun, ca e incapabil, ca oricat s-ar stradui e tot un ratat? De ce nu ai face asta? Probabil in primul rand pentru ca nu ai crede asta despre el, iar in al doilea rand pentru ca iti dai seama ca acest lucru l-ar afecta foarte tare – l-ar face sa se simta foarte abatut, sa isi piarda motivatia de a mai face ceva si probabil sa fie furios pe tine. Ei bine acelasi efect il au aceste gânduri/cuvinte si asupra ta – daca tu faci o greseala si gandesti aceste lucruri despre tine e foarte probabil sa te simti deprimat, nemotivat si furios pe tine.

Cred ca nu e o surpriza pentru nimeni faptul ca persoanele care gândesc foarte negativ despre sine, se critica foarte dur sunt mult mai predispuse la depresie, anxietate sociala, teama de esec si de evaluare.

 

O sa revin cu partea a doua a studiului acesta. Stay close.

Astept in comentarii raspunsul vostru la intrebarea ''Poti sa regasesti o parte din gândurile pe care le ai in acele momente in lista de mai jos? ''.

 

 

 

 

 

sursa

 

 

 

Edited by Andrada
Link to comment
Share on other sites

Imi place intrebarea pe care ne-ai adresat-o, si m-am decis sa iti raspund, deoarece mi se pare interesant.

- nu sunt in stare

- nu ma descurc

- nu pot face nimic

- sunt incapabil

- sunt prost

- o sa dezamagesc

- sunt diferit

- o sa fiu respins.

 

 

Abia astept partea a doua;)).

Link to comment
Share on other sites

mi-ai dat de gandit intrebarea ta, deoarece eu nu prea am stres sau alte chestii, obiectivele mele sunt destul de usor de indeplinit, inafara de un 8 la matematica. totusi mereu cand fac ceva ma gandesc ca sunt:

- sunt incapabil

- sunt indezirabil

- sunt diferit

- sunt blocat

de asemenea, atunci cand suferi de anxietate te gandesti ca esti ratat, nevaloros, plin de defecte, sau ca esti prost, la acestea ma gandeam si eu inainte sa intru la liceu, pana mi-am dat seama ca oamenii din jurul meu tin la mine, pentru lucruri cat de mici de exemplu pentru caterinca pe care o fac in viata reala, umorul uneori negru si toate cele si nu te mai gandesti la nesuferinta ta fata de alte persoane, asta depinde si de mediu

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.