Jump to content
Moartea

Sugestii / Suggestions

Recommended Posts

@Juvinho ToV Prima propunere: avem deja destule concursuri de acest gen: Reporterul saptamanii, fotografia saptamanii, misiunea saptamanii. Ar fi prea mult de rambursat. - Respinsa.

A doua propunere: daca vrei sa fie asa ceva, fa un PM in care sa ma adaugi pe mine si pe IamGold cu detalii despre aceste emisiuni. - Acceptata, versiune BETA.

A treia propunere: asta nu se poate accepta, cel putin momentan, din 5/6/7 sesiuni de 5 minute, iti faci raportul, daca as adauga si asta am deveni o factiune de inactivi. - Repinsa

A patra propunere: o regula care exista deja spune ca nu poti avea 2 invoiri consecutive, deci eu zic ca-i ok. - Respinsa

• Sad 1

- Nume: AnDYY

- Propunere: Emisiune intre 3 membrii.

- Detalii:Sa se organizeze o data pe saptamana o emisiune de maxim o la la care sa participe 3 membrii de rank 4+. Adica, prin rotatie cineva o sa invite alte 2 colegi la un live (pt a avea punct la raport) la o emisiune in care sa vorbeasca deschis despre server, o anumita problema, tema, viata reala. Emisiunea ar destingr mai mult membrii, server ul si ar fi un subiect bun pt a sta captivati playerii. Sa fie doar pt rank 4+ pt a nu se face abuz si a fi prea incarcat. 

- Alte precizări:

• Haha 1

@Peteleu Andrei iti sugerez sa-i faci un pm lui N.Catalin cu chestia asta, stiu ca ai facut propunerea asta de ceva timp, si sa-i propui. Eu in regulament am cautat si nu am gasit nimic din ce ai zis tu, doar asta https://imgur.com/a/b8neaxR . Daca el e de acord, il adaugi si pe IamGold sa vezi daca o vrea si el sau nu, de acolo el da mai departe. Il cel mai rau caz o sa ti-o respinga pentru ca e o parte dintr-un interviu, dar macar incerci.

@Peteleu Andrei Ne complicam aiurea deoarece raportul consider ca nu e unul greu de facut, iar asta nu prea ar fi o emisiune, e un interviu pe o anumita tema. Asta ar ajuta doar r4, rang 5 putand deja sustine interviuri fara cerere.

• Sad 1

- Propunere: Doar membrii rank 4+ sa poata face PM in legatura cu greselile membrilor.

- Detalii: Cum e ok ca un rank 1, 2 care abia stie ce e aia comanda de news sa aiba dreptul sa face PM ca altcineva a gresit? Propun ca doar membrii cu, cat de cat, experienta in factoune sa poate semnala liderul ca un membru greseste.

- Alte precizări:

• Upvote 1

Posted (edited)

@Peteleu Andrei sugestia ta a fost luata in considerare. Voi discuta cu un admin despre aceasta, in caz de a fost acceptata, pana diseara se va posta la "Anunturi importante".

EDIT: Din pacate, ne-am gandit mai bine si sugestia ta a fost respinsa. Orice membru trebuie sa aiba libertatea de a reclama un membru liderului. De exemplu. Daca un rank 4 injura un rank 1, acesta nu are voie sa faca PM? Nu este corect. Sper ca te-am lamurit, pentru nelamuriri, trimite-mi un PM.

Edited by North Maty
Raspuns
  • Like 1
  • Sad 1

Posted (edited)

- Nume: _Popica_

- Propunere: Modificare la cedare ag la rank 1-2.

- Detalii: 2. daca lista este facuta si este full (asta inseamna ca cel care a facut lista a ales deja cei care trebuie, de ex:

la ag vor rank 2, 2, 3, 4, 2

ok, lista este facuta

rank 2  s+s si 2 3 4 2 ajuta

de acum nu mai poate lua niciun rank 1-2 locul la unul din cei de rank 3 sau 4

- Alte precizări: in acest fel sa se invete si membrii nr care dau un test greu, 'ca sa ne selectam membrii', ca trebuie sa fie si punctuali nu doar sa intre cand vor ei

- Nume: _Popica_

- Propunere: greseli gramaticale pe /L sa fie sanctionate cu fw / demitere

- Detalii: greseli de genul vre-o in loc de vreo, intr-una cand are inteles de mereu, "tu avea dreptul sa corect", sau greseli gramaticale grave sa fie sanctionate dur 

- Alte precizări: sper sa se implementeze, sau cu sanctiuni mai mici dar sa existe si sanctiuni pentru gramatica, si nu ar fi frumos nu doar pe /l, ci pe toate chaturile nr/live/news sau in ziare

Edited by Popa
  • Upvote 2

- Nume: evil.

- Propunere: Adaugarea unor a.i-uri mai interesante, cu care putem da putina viata serverului.

- Detalii: 1. Devine prea monoton cu a.i-urile actuale si cred ca am da putina viata chatului daca schimbam.

Sa punem chestii de genul: “Este o zi frumoasa pentru o plimbare pe plaja din Los Santos.”

sau

”Politistii muncesc din greu pentru a asigura pacea pe strazile din San Andreas.”

2. Sa putem crea a.i-uri personalizate in timpul jocului, si sa cerem acordul unui rank 4+ pentru a le da. De exemplu, eu vreau sa dau un A.I in care sa zic “Iti place sa te relaxezi si sa faci bani in acelasi timp? Poti incerca jobul X”

sa pun modelul pe /f si sa astept aprobarea unui r4+, urmand sa-l dau pe /news.

- Alte precizări: Moare serverul si factiunea cu anunturile actuale, mai reducem si noi din monotonie.

• Like 2
  • Upvote 3

@Popa 1. Nu putem face acest lucru. Raportul de rank 3+ este mult mai usor decat raportul membrilor de rank 1 si membrilor de rank 2. Regula ramane neschimbata.

2. Pentru greseli multiple pe /l (majore) se primeste deja Faction Warn.

@Evil ZEW 1. Fa un PM cu mine si cu uSp si trimite acolo noile anunturi informative pe care le doresti implementante. Astept sugestii si de la ceilalti membrii prin acelasi procedeu.

2. Mai bine ramanem strict pe anunturile informative de pe forum.

Nume: Heisenberg

Propunere: Ziarele sa cuprinda si subiecte care nu tin exclusiv de joc.

Detalii: Ar fi o posibilitate ca cititorul sa ramana cu ceva din ziarul ala, sa invete ceva. Nu sa cumpere din sila sa-l ajute pe reporter la raport. Imagineaza-ti cum ar fi daca interviurile ar fi exclusiv despre joc. Ar fi urat. Chiar daca reportetul copiaza de pe net, mai invata si el ceva nou. Oricum toti stim ceva informatii despre masini sau factiuni.

Alte precizări: M-as bucura sa se implementeze, tinand cont ca ar ajuta la popularizarea ziarelor.

• Like 1
  • Upvote 2

@Victory Heisenberg aceasta propunere a mai fost discutata. Nu putem adauga alte subiecte la ziare care sa nu aiba legatura cu jocul.

• Sad 1

Nume: Krysty.

Propunere: Sa se micsoreze limita minima la anunturile RP de la 100 la 85-90

Detalii: E mult prea mica marja, inainte era 100-126, de acolo a ramas limita de 100 si nimeni nu a schimbat-o.

Alte precizări: Sper sa fie acceptata, la fel ca toate regulile care sunt modificate din cauza sanctionarii excesive a victimelor CTC.

@Krysty propunerea ta a fost luata in considerare. Am trimis un PM catre un admin sa vad daca este de acord cu schimbarea acestei reguli.

@Krysty am primit un raspuns de la un admin. Cel mai probabil, saptamana viitoare se va aplica regula. Pana cand nu apare in regulament, veti face RP-uri cu minim 100 de caractere pe primul rand si minim 60 pe al doilea rand, maximul fiind de 109. Se va modifica la 90 de caractere.

- Nume: GalipRomanul

- Propunere: Stirile de la ora 20 / Ziare despre incidente din ziua/saptamana curenta.

- Detalii: Acesta fiind un server RolePlay, doresc sa aduc si aceasta factiune cat mai aproape de viata reala si sa mai diversificam putin atmosfera.
Stirile de la ora 20: In fiecare zi de la ora 20, dupa anunturile gratuite, un reporter de rank 3+ va transmite live, stirile importante din aceea zi, ca de exemplu: "Buna seara oameni buni! Reporterul GalipRomanul alaturi de voi pentru a va prezenta stirile de la ora 20!". Aceste stiri ar putea sa aiba teme diferite, gen jafuri(reusite sau nereusite), războaiele intre mafii, mai nou chiar si razboaiele intre clanuri, evenimente importante, de ex.: Deaglemaster si multe alte evenimente de interes public. De asemenea, reporterii pot aduce chiar si invitati ex: Politistii X, Y si Z au reusit sa opreasca un jaf, eu ii pot invita pe acestia pentru a discuta putin despre reusita lor.
Ziare despre incidente din ziua/saptamana curenta: Acestea sunt pur si simplu stiri numai ca in format de ziar. Aceste ziare "revolutionare" ar putea sa contina teme din diferite surse, ca de exemplu: promovari/demisii (importante), rezultate la războaiele dintre mafii sau clanuri, viitoare evenimente importante sau alte teme de interes public.

- Alte precizări: Sper ca această propunere să fie implementată! = D

• Upvote 2

@Victory GalipRomanul voi discuta cu un admin despre propunerea ta. Daca aceasta a fost acceptata, va fi implementata curand. O zi buna!

Nume: Heisenberg

Propunere: Colegii de factiune sa beneficieze de anunturi gratuite

Detalii: Este foarte absurd ca niciun coleg sa nu beneficieze de anuturi gratuite doar pentru ca e reporter. Atunci nici la concurs nu ar trebui sa participe. Propun modificarea regulii astfel incat doar cei ce participa in sesiunea de AG sa nu poata beneficia de anunt (pentru ca evident au dreptul sa isi dea unul deja). Dar restul nu au.

Alte precizări: Asa regula ar avea mai mult sens.

• Like 1
  • Upvote 3

- Nume: meridional

- Propunere: Noile rapoarte

- Detalii: Propun ca la rankurile 1-2 sa fie promovarea in functie de rapoartele completate. De ex: Atunci cand intrii spre exemplu miercuri in factiune ai raportul optional, daca completezi raportul pana duminica si dupa inca 2 rapoarte sa primeasca rank, daca nu sa primeasca automat dupa 21 de zile, deci prin urmare pentru rank 2 sa fie necesare 3 rapoarte completate sau 2 rapoarte + raport bonus.

- Alte precizări: Astept pareri.

Posted (edited)

@meridionable propunerea ta este in discutie. Daca a fost acceptata, va fi implementata.

@Victory Heisenberg propunerea ta a fost respinsa. S-a mai discutat aceasta problema. Daca s-ar putea da AG-uri pentru colegi, raportul s-ar face mult mai repede, reprezentand o metoda de fraudare. Ii poti pune pe toti sa iti dea SMS si asa ti-ai face mult mai repede raportul. Si asa raportul este usor de facut. Iar pentru faza cu concursurile si live-urile; concursul / live-ul nu are nicio legatura cu o sesiune de anunturi gratuite. Una sunt AG-urile si una este un concurs. La concurs se aleg participantii in functie de cine raspunde primul.

Edited by Maty North
  • Sad 2

- Nume: meridional

- Propunere: Propunere sesiune AG

- Detalii: Am vazut propunerea lui Heisenberg si mi se pare chiar interesanta, dar cu mici modificari. Cum ar fii daca la rank 1 s-ar puncta sediunile de AG, adica in loc de acele 100 de puncte sau cate sunt sa se faca gen 15-20 de sesiuni de AG pe saptamana sau mai putin ( In functie de cum decideti voi), Adica mai pe scurt sa nu se mai puncteze fiecare /news pe care il publica ci cum au dat 2-3 /news sa se puna 1 punct la raport ( 1 sesiune) exact cum este la /live.  Atunci ar putea sa dea si /news pentru colegi pentru ca nu s-ar mai puncta aiurea. 

- Alte precizări: - 

• Like 1

@meridionable imi pare rau, dar propunerea ta este respinsa. Depinde de script, nu de noi. Daca reusesti sa-l convingi pe kelton sa bage un fel de /join la o sesiune de activitate si sa se puna la raport, atunci te felicit. Doar asa se poate accepta propunerea ta deoarece nu depinde de mine, ci de script. Raportul este contorizat de comanda /raport.

- Propunere: Rank 3 sa fie maxim.

- Detalii: Rank 3 sa fie maximul pe care un membru sa l poata lua la timp, fie ca e automat sau de la lider. De la r3 doar cine crede liderul ca merita sa ia. Asa, cum stim ca s a intamplat, ajung cativa "destepti" r4-5 si incep sa se creada ei mari membrii sanctionand jucatorii de la primele ore in factiune.

Ala abia stie comenzile si cum functioneaza si sa se trezeasca un copil sa i faca sanctiune. De ce in NR? Pt ca am vazut ca incep sa vina tot felul de specimene doar sa se afirme aici

- Alte precizări:

• Like 1
  • Upvote 1

@Peteleu Andrei treaba cu rank-up-ul este problema mea. Este decizia mea daca vreau sa ofer rank sau nu. Asa ca propunerea ta, sa zicem, era deja in functiune.