Jump to content

In ce consta optimizarea unui gamemode?


qRuby
 Share

Recommended Posts

Pentru inceput, vreau ca toti sa stiti ce inseamna o optimizare.

OPTIMIZÁRE, optimizări, s. f. 1. Alegerea și aplicarea soluției (economice) optime (dintre mai multe posibile). 2. (Mat.) Raționament sau calcul care permite găsirea valorilor unuia sau mai multor parametri corespunzând maximului unei funcții. – Cf. fr. optimiser, optimisation.

 

YSI Library

Acest pachet contine diferite include-uri care te ajuta la optimizare.

 

DIALOG

 

Dialog-urile se pot optimiza. Dupa calculele mele, un dialog facut pe if(dialogid == 1) nu este asa de rapid ca pe switch.

EXAMPLE:

if(dialogid == 1) {
	if(listitem == 1) {
		SendClientMessage(playerid, -1, "Tutorial optimizare")	
	}
}

Schimbam in:

switch(dialogid) {
	case 1: {
		switch(listitem) {
			case 1: SendClientMessage(playerid, -1, "Tutorial optimizare")	
		}	
	}
}

ARRAY

new string[1024];

Acesta este definit ca un array pentru ca are [x], x insemnand numarul de caractere al array-ului.

Array-urile pentru mesaje in chat "SendClientMessage" si "SendClientMessageToAll" nu au rost sa fie mai mare de 144.

Caracterele nefolosite intr-un array o sa consume biti (mai pe scurt scade latenta serverului).

 

Array-urile in dialog-uri au voie sa depaseasca acest numar deoarece nu sunt un mesaj pe chat.

 

Succes B-Zone !

Link to comment
Share on other sites

array ul poate sa fie si de 10000 de caractere daca se foloseste doar unul, de ex:

 

new array [ 10000 ];

format(array, 2,  ",");

 

nu afecteaza cu nimic daca array-u e de 10k (de la o cifra in sus da o eroare, nu stiu sigur de la ce cifra incepe sa dea eroarea)

in rest e basic tutorialu

Edited by Synthetick
Link to comment
Share on other sites

Salut @Synthetick! Cred ca este primul tau tutorial. Iti recomand sa-ti structurezi tutorialele, sa folosesti tag-urile si sa folosesti corect limba romana. In rest, succes in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.