Jump to content

[Nelamurire] Operatia de Apendicita.exe


costi buci de cal

Recommended Posts

Întrebarea / Nelămurirea / Ajutor: salut ! am observat ca atunci cand nu mananc 6 ore si stau pe scaun incepe sa ma doara in partea dreapta a abdomenului, o fi apendicita sau sunt eu prea prost pentru viata asta? =)) dupa ce mananc / beau apa nu mai am nimic, p:s alerg foarte mult si des, acest lucru ar provoca operatia aia naspa?
Screenshot (în caz că este necesar): nu

Alte precizări: mssssssssssssssssss

Link to comment
Share on other sites

Quote

Ce cauzeaza apendicita?

Cauza acestei afectiuni poate fi, in multe dintre situatii, obstructia cavitatii organului din cauza unei proliferari limfatice stimulate bacterian sau din cauza unui mic corp strain (samburi, seminte).

Descopera cateva mituri despre apendicita

Aceasta provoaca o crestere a presiunii din interiorul organului, o tulburare a circulatiei sangelui din peretii organului si inflamatia acestuia ce poate evolua in lipsa tratamentului corespunzator pana la perforatie (peritonita).

Poate fi luata in discutie si o predispozitie genetica pentru apendicita in cazul familiilor cu mai multe persoane operate de aceasta
afectiune.

Care sunt simptomele apendicitei?

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

 

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

-
constipatie sau diaree.

Daca ai simptomele de mai sus, solicita imediat asistenta medicala deoarece diagnosticul corect si tratamentul corespunzator sunt foarte importante.

Mananci des seminte?

Oricum, ar trebui sa vezi un medic, nu te opereaza nimeni "virtual".

Sa nu iti fie frica la operatie, gandeste-te la ceva ce iti place foarte mult pana isi face efectul de la anestezic.

Operatie usoara!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Bilosul said:

mananc extrem de rar

nu cred ca e apendicita pt ca nu vomit / n-am greata

am intrebat aici pentru ca sigur stie careva si ce rost are sa mai dau spaga medicului ca sa-mi zici ca nu am nimic? :))

Mai bine vezi un medic, apendicita poate incepe cu o "paralizie" usoara, adica te poti trezi intr-o dimineata si nu te poti misca.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bilosul said:

Întrebarea / Nelămurirea / Ajutor: salut ! am observat ca atunci cand nu mananc 6 ore si stau pe scaun incepe sa ma doara in partea dreapta a abdomenului, o fi apendicita sau sunt eu prea prost pentru viata asta? =)) dupa ce mananc / beau apa nu mai am nimic, p:s alerg foarte mult si des, acest lucru ar provoca operatia aia naspa?
Screenshot (în caz că este necesar): nu

Alte precizări: mssssssssssssssssss

de ce nu intrebi direct un medic? ti se pare ca noi stim mai multe ca tine? =))

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bilosul said:

Întrebarea / Nelămurirea / Ajutor: salut ! am observat ca atunci cand nu mananc 6 ore si stau pe scaun incepe sa ma doara in partea dreapta a abdomenului, o fi apendicita sau sunt eu prea prost pentru viata asta? =)) dupa ce mananc / beau apa nu mai am nimic, p:s alerg foarte mult si des, acest lucru ar provoca operatia aia naspa?
Screenshot (în caz că este necesar): nu

Alte precizări: mssssssssssssssssss

nu lol =)) 

ce cacat zic astia ma? nu-ti dai seama ca astea sunt simptome ale stomacului ca ti-e foame, difera de la om la om

nu e atat de naspa apendicita, e o operatie usoara partea proasta e ca te tine in spital 3 zile din cate stiu, oricum e normal sa ti sa faca foame la cate 6 ore, cel putin eu nu pot sta nemancat 6 ore chiar daca mananc putin

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bilosul said:

insfarsit un comentariu inteligent

fabi au auzit de intermitent fasting? cauta pe yt sa vezi cate benificii are

cer t/c, de acum intreb intr-un grup de sportivi ca voi sunteti prosti facuti gramada, mai putin fabi care e sefu la curwe pwp

Dupa ce iti dau sfaturi ma faci prost ok...

Link to comment
Share on other sites

Topic Closed, prea multa prostie.

 

Consulta un doctor prietene, nu fa topicuri pe forum unde rata de varsta este sub 18.

 

Cei ce ati postat la misto, sa va postati AV-ul singur.

 

P.S: Cat de moderator sunt eu, am sa-ti vorbesc cum le vorbesti si tu celor care incerc sa te ajute, singurul prost esti tu, nu pui o intrebare si dupa ii zici celui care ti-a raspuns ca e prost.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.