Jump to content

Despre Inactivitati / About inactivities


Kelton
 Share

Recommended Posts

E tot cam aceeasi chestie, inainte faceai un log la 3 zile daca nu aveai cum sa faci raportul pe zilele ce urmeaza si il terminai de regula Sambata/Duminica. Singura diferenta este ca acum nu mai primesti FW daca nu-ti termini raportul in saptamana curenta ci doar un avertisment. In saptamana urmatoare o sa ai raport dublu, fapt ce v-a echivala cantitatea de puncte necesara pentru indeplinirea raportului si automat jucatorul v-a avea o activitate mai mare, dar si mai multa bataie de cap. Eu cred ca in general playerii din cadrul factiunilor vor efectua raportul ca si pana acum, deoarece isi vor da seama ca in saptamana ce urmeaza v-a fii mult mai greu sa faci dublul punctelor necesare. Singura problema o constitue subliderii, as propune ca si subliderii sa aiba un minim de puncte la raport, macar jumatatea raportului unui rank 5 din factiunea respectiva. Oricum acesta nu ar avea cum sa nu se conecteze cu saptamanile deoarece regula cu cele minim 20 de ore pe luna inca a ramas.

Edited by Zeldris
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kelton said:

Primarul nu are de făcut raport. Dacă dai peste vreun bug te rog să-l postezi aici https://b-zone.ro/bugs

Posibil să nu cunoști în totalitate modul în care funcționează sistemul. Locurile în facțiuni se vor elibera în continuare dacă jucătorii nu-și fac rapoartele la timp.

Nu eram la curent cu problema asta. Voi discuta cu dre despre PM-ul respectiv.

Dacă luni, marți sau miercuri afli că trebuie să pleci și n-ai făcut raportul încă o să primești la finalul săptămânii un avertisment. Când vei reveni din inactivitate va trebui să-ți recuperezi restul de puncte rămase ca să-ți termini raportul de pe acea săptămână + raportul din noua săptămână. Dacă nici după ce ai fost avertizat nu-ți termini din nou raportul, ești sancționat în funcție de rank cu demitere sau rank down.

 

Dacă ai inactivitate pusă nu ți se anulează raportul că joci pe server. Vei avea raport opțional până la sfârșitul săptămânii.

 

Daca se lua ban 3 zile, eram dat afara din factiune dupa 3 zice oentru “ inactiv&banat” acu daca iau ban 3 aile ce se mai da?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zeldris said:

E tot cam aceeasi chestie, inainte faceai un log la 3 zile daca nu aveai cum sa faci raportul pe zilele ce urmeaza si il terminai de regula Sambata/Duminica. Singura diferenta este ca acum nu mai primesti FW daca nu-ti termini raportul in saptamana curenta ci doar un avertisment. In saptamana urmatoare o sa ai raport dublu, fapt ce v-a echivala cantitatea de puncte necesara pentru indeplinirea raportului si automat jucatorul v-a avea o activitate mai mare, dar si mai multa bataie de cap. Eu cred ca in general playerii din cadrul factiunilor vor efectua raportul ca si pana acum, deoarece isi vor da seama ca in saptamana ce urmeaza v-a fii mult mai greu sa faci dublul punctelor necesare. Singura problema o constitue subliderii, as propune ca si subliderii sa aiba un minim de puncte la raport, macar jumatatea raportului unui rank 5 din factiunea respectiva. Oricum acesta nu ar avea cum sa nu se conecteze cu saptamanile deoarece regula cu cele minim 20 de ore pe luna inca a ramas.

Regula cu 20 ore pe lună a fost scoasă.

Și așa au băgat raport la admini și helperi, încă și la sublider să am.

Edited by eB Catalyn
Link to comment
Share on other sites

Una dintre cele mai neinspirate idei.Va scadea activitatea, se va duce din  ce in ce mai jos, asa ca daca te trezesti cu serverul 100/1000 sa nu te mire. 

Edited by BorsecTepes
Link to comment
Share on other sites

Era mai bine daca toate aceste modificari ale raportului de activitate erau facute prin anuntarea liderilor inainte si cu un videoclip pe youtube din partea lui Kelton sau Bobo.

 

Inteleg ca au fost facute inainte videoclipuri despre acest sistem, dar a fost acum ceva timp si era bine sa vedem ce e concret si ce e sigur ca va fi adaugat, cu exemple si bine explicat.

 

Aceste schimbari care au loc pe parcurs nu fac decat sa induca nesiguranta intre jucatori.

Edited by zL Arhix
Link to comment
Share on other sites

@Kelton Si ce fac daca plec o saptamana sau doua in vacanta si sunt in mafie? Practic in 3zile de inactivitate ma demite ca in vechiul sistem daca nu pot pune o inactivitate luand cate un fw in fiecare zi pentru neprezentare. 

Edited by DEALERtov
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Hayden TSA said:

@Kelton vreau sa ma lamuresti si pe mine cu o chestie, fiind sublider de mafie, mai nou sunt tot amenintat cu degradarea din rank pe motiv ca nu am o activitate ridicata, ceea ce a cam adevarat, n am eu foarte mult ore pe joc, dar la waruri sunt mereu prezent, in fiecare zi cand am wars, explica-mi si mie ce nu e bine in asta :)

iei down cand vrea liderul, nu prea conteaza activitatea, daca vrea sa puna pe altcineva are tot dreptul.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kelton said:

ro32.png

 

Revin cu noi informații.

 

Vreau să vă clarific cum funcționează acum sistemul de inactivități deoarece a fost modificat odată cu noul update. De acum încolo cererile de inactivitate se transformă practic în cereri de învoire de la raport (o să poată să se învoiască de la o săptămână sau două de raport).

 

Din acest motiv regula pentru demiterea jucătorilor inactivi de 3+ zile va fi înlăturată iar jucătorii vor fi sancționați numai pe baza raportului de activitate și nu pe baza logării pe server. Știm că sună ciudat că facem asta, tot așa ni s-a părut și nouă prima oară când am discutat despre regulă. Un jucător își arată valoarea în facțiune în funcție de cât de mult ajută facțiunea, respectiv dacă-și termină sau nu raportul. E mai puțin important să se logheze pe server o dată la 3 zile, lucru pe care-l făceau de regulă jucătorii inactivi. Făceau câte un log la 3 zile sau puneau un prieten să le facă logul. Așa că cu acea regulă ori fără ea, nu avem de pierdut din moment ce ei oricum sunt obligați să-și facă raportul.

 

Vă fac o schiță să vă fie mai ușor să înțelegeți:

- regula pentru demiterea jucătorilor inactivi 3+ zile va fi înlăturată.

- jucătorul nu se poate învoi de la un raport de activitate aflat deja în desfășurare, doar de la rapoartele viitoare.

- jucătorii cu rank 1 nu pot să facă inactivități.

- jucătorii cu rank 2 pot să se învoiască doar de la o săptămână de raport.

- jucătorii de rank 3+ pot să se învoiască de la două săptămâni de raport.

 

Q/A

1. Ce fac dacă am de plecat săptămâna asta din oraș?

Dacă ți-ai terminat raportul înainte să trebuiască să pleci, nu mai ai nimic de făcut.

Dacă nu l-ai terminat și nu mai ai când să-l termini, vei primi un avertisment de la sistem și va trebui să recuperezi ce ți-a rămas săptămâna următoare sau vei fi sancționat.

 

2. Ce fac dacă am de plecat pentru săptămâna asta și următoarea din oraș?

Dacă ți-ai terminat raportul pentru săptămâna curentă, tot ce ai de făcut e să-ți faci o cerere de inactivitate pentru săptămâna următoare.

Dacă nu l-ai terminat și nu mai ai când să-l termini, vei primi un avertisment de la sistem la finalul săptămânii. Va trebui să-ți faci o cerere de inactivitate pentru săptămâna următoare. După ce-ți expiră inactivitatea de pe săptămâna următoare va trebui să-ți recuperezi restul de puncte de pe prima săptămână când nu ți-ai terminat raportul sau vei fi sancționat.

 

Cererile de inactivitate (învoiri la raport) sunt limitate, așa că nu o puteți ține din inactivitate în inactivitate mereu. Sistemul vă permite la cel mult două săptămâni de inactivitate o dată la 45 de zile (sau similar nu mai rețin exact numărul).

 

Dacă există alte întrebări care se repetă voi încerca să editez anunțul și să le pun și pe acelea la Q/A.

 

 

uk32.png

 

I am coming back with new info.

 

I want to clarify how the inactivity system works because it got modified with the new update. From now on inactivity requests transform in report inactivity requests (you can excuse yourself from one or two weeks of activity report).

 

For this reason the rule regarding dismissing inactive members for 3+ days will be removed and players will only get punished based in their activity reports and not on when they log in on the server. We know it is weird we are doing this, it was also weird for us the first time we discussed it. A player shows his value to the faction depending on how much he helps it, respectively if he finishes his report or not. It is less important that he logs in on the server every 3 days, which was usually done by inactive players. They logged in every 3 days or made a friend log in. So with that rule or without it, we don't have much to lose since they are obligated to finish their activity reports.

 

I will make a sketch so you can better understand:

- the rule for dismissing players inactive for 3+ days will be removed.

- the player cannot excuse himself from an activity report that is already ongoing, only for future weeks.

- rank 1 players cannot make inactivitites.

- rank 2 players can only make 1 week inactivity.

- rank 3+ players can make 2 weeks inactivity.

 

Q/A

1. What do I do if I must leave town this week?

If you have already finished your activity report there is nothing else to do.

If you didn't finish your activity report yet and you cannot finish it, then you will get warned by the system and have to recover the remaining points the next week or you will get punished.

 

2. What do I do if I must leave town for this week and the next?

If you have already finished your activity report for this week, all you need to do is make an inactivity request for the next week.

If you didn't finish your activity report yet and cannot finish it, you will get a warning at the end of the week. You will have to make an inactivity request for the next week. After your inactivity for next week expires you will have to recover your remaining points and finish the report or get punished.

 

Inactivity requests (activity report passes) are limited, so you cannot be always on inactivity. The system allows you up to two weeks of inactivity once every 45 days (or so, I can't recall the number exactly).

 

If there are other questions that repeat I will try to edit the announcement and add them in the Q/A.

 

Tbh these are some good updates, well done.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Fisk said:

Deci stai putin, eu daca la vara plec 1 saptamana la mare, cand vin o sa trebuiasca sa fac 2 rapoarte? Scuze, dar asta e una dintre cele mai idioate idei ale voastre. Corectati-ma daca nu zic bine.

Sigur, ideea e buna pentru RPG1 si 2 unde iti faci raportul cat ai zice peste, dar pe RPG3 si 4 iti faci raportul cat ai zice pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

Barosane, mai citeste odata. Deci tu daca 'pleci la mare saptamana viitoare' iti faci cerere inca din saptamana asta si practic esti invoit pe saptamana aia cu raportul si nu trebuie sa-l refaci, insa...daca tu iti faci cerere de inactivitate pe saptamana curenta (spre exemplu marti sau miercuri) si saptamana viitoare, normal ca o sa recuperezi de pe saptamana asta pentru ca raportul tau practic a inceput si trebuie finalizat, intelegi ?

Link to comment
Share on other sites

Daca eu sunt intr-o mafie, iar o vreme nu voi mai avea waruri fiindca nu avem membri, eu pot sa stau inactiv cat vr ? Gen, de le 26.11.2018 pana pe 26.12.2018 cand voi incepe sa am iar wars ?

Edited by Cocalarul005
Link to comment
Share on other sites

Raportul ar trb sa fie ceva orientativ, nu ceva sa te oblige sa joci numa pt factiunea 3-4 zile. E bine gandit sa il termini in 1-2 zile, sau maxim 4-5 ore pe saptamana. Nr de jucatori este in scadere nu in crestere. Daca vreti mai multa activitatea in alte factiuni ca taxi de ex, mai ales in weekend, puneti dublu sau triplu la multiplierul de acum de la fare. Lumea ar vrea sa joace de placere in factiuni, nu obligati. Nu toti mai au timp asa mult de joc, si cei care muncesc(aka aia care baga mai multi bani) nu au mult timp de joaca, deci este mai avantajos sa ii tineti pe server zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Doresc sa imi spun si eu parerea si sa las un feedback legat despre ultimul update si nu numai.Bun, in primul rand o sa mentionez  ca , comentariul meu nu vreau sa aduca hate asupra comunitatii,ownerilor sau altor jucatori,donatori , admini etc.Am avut functii pe aceasta comunitate( rank 6 , lider , admin , helper 1 , helper 2) -rank 6 nu e functie stiu asta dar am pus-o aici ca sa se inteleaga ca am trecut prin toate posibile.Momentan sunt civil "parlit" csf..Timpul personal si jobul real nu imi permite sa mai joc ca inainte.Sunt jucator pe rpg3.Joc din 2016 , nu sunt chiar asa de "vechi".Update-urile b-zone binevenite mereu , super misto si pentru distractia si confortul jucatorilor.Nimic de obiectat aici./raport inca un update excelent.Dar ce facem cu jucatorii care sunt civili si vor sa intre intr-o factiune? Daca un rank 4 cu atributiune de tester si un sublider au inactivitate cu cine mai dau testul? Cu liderul.Dar daca liderul intra odata la 3 zile ce fac? In alta ordine de idei chestia asta cu inactivitatea de x zile daca am raportul facut si dupa nu mai intri mi se pare un pic exagerata.In primul rand ideea cu inactivitatea este copiata de pe o alta comunitate deschisa recent.Nu voi mentiona comunitatea(nu imi e teama de ban sau suspend forum sau ce sanctiune se va da ci din respect pt comunitate) , pentru ca nu am jucat pe alta comunitate decat b-zone dar am la cunostinta faptul  ca ideea cu aceasta inactivitate a fost sau mai e pe alt server de samp.Bun,pe.rpg3 seara dupa 19 abia se ajunge la 320 jucatori(noroc cu baietii de la war care iti dau secunda pe turf dar real sunt mielusei).Unii au scoala , altii au de invatat, altii joaca alte jocuri,viata personala etc.Nu condamn si nu oblig pe nimeni sa stea 24/24 pe acest joc dar cu regula asta dupa ce termini raportul poti sa nu intri in opinia mea greul o sa pice cel mai mult pe cei din departamente si nu doar pe ei.Sa va dau un exemplu.Aveam un task intr-o zi sa livrez de 3 x drugs.Avand skill 5 la toate joburile inclusiv la cele ilegale am primit wanted 3 direct.Livrez cursa si la 30 secunde apar 4 politisti toti /ms /ms.Ma opresc ma uit si incep sa rad.Eu cui ma predau? Si incepe show-ul.E la mine , ba nu e la mine.Las ca vezi tu ca iti fac pm si etc.Intr-un final ma urc la unul din ei.Ei bine,daca ei acum au problema asta acum fara ideea asta de inactivitate ce facem cu ceilalti din celelalte factiuni? In ttc ce mai tractam? Masini spawnate de server? In paramedics cui mai dam heal? Mafiotilor de la Ryder? In taxi pe cine mai duc pe Chiliad? Pe OG Loc? Si licente cui ii mai dau? Lui Catalin? In opinia mea treaba asta despre inactivitatea nou implementata, ar trebui lasata ca si pana acum.Daca ati dori sa o puneti in aplicare,aceasta idee de inactivitate si totusi sa mai avem jucatori care chiar joaca si nu stau pe sleep adaugati joburi noi saaau questuri noi exceptand cele de la /tasks.Avem pe putin 40 de jucatori pe rpg3 care au secundare pe /sleep pentru referral sau pentru misiuni.Cat despre stock-urile alea care vin ca o ploaie in desert si dispar precum bugetul alocat tarii si ajung sa cumpar tampa cu 20k nu pot sa zic ca e o idee prea stralucita.O alta mica idee as dori sa adaug: ori scoateti misiunile ca la level 4 sa nu mai vezi jucatori cu bullet castigat la cutii si eu la level 85 abia am bani de turismo ori bagati joburi noi.Si mie imi plac misiunile sunt cap de lista pe rpg3 cu aproape 10k puncte.Acum o sa spuneti pai cu atatea puncte ai facut la baaani si iti luai o parcare plina de turismo.Ei bine nu toti fac misiuni.Eu le fac pt ca nu mai am joburi de facut.Am skill 5 la toate cu exceptia fermier si rob.Multi jucatori aplica in ttc neavand skill 5 mechanic(normal ca nu stau sa fac skill cand am misiuni..cui ii mai trebuie job?) dar vreau in factiune.Alt exemplu:Facem cont azi pe 1 decembrie sa zicem...lasam sleep si dupa aia aplicam factiune ca avem 10 ore "jucate"...liderul ma respinge activitate slaba.Rezultatul:post la lider si de acolo incepem iar cu hate.Lider inacapabil ,adminii tin cu el.comunitate de ... s.am.d..Sunt multe minusuri dar si plusuri.Parerea mea e ca e mai ok sa ne ocupam intai de ce nu merge si dupa sa scoatem lucruri noi.Intrebati 5 jucatori oarecare de ce joaca aici? Pentru misiuni , pentru gameplay sau pentru ce? La fiecare adaugare de quest si gift toata lumea e fericita ,cresc jucatorii ,se fac conturi noi(pt quest bineinteles).Se termina questul pleaca si jucatorii.Iar cei din factiuni nu stiu ce ii motiveaza(cei 25k desi intr-un video al lui Kelton se discutate ideea de 10 gold sau mai mult, idee venita de la Allice daca nu ma insel) pentru dublu raport sau prieteniile legate,pentru ca la un moment dat si in factiune daca esti ti se taie(de tractat dat heal de rugat jucatorii sa stea sa le dai licente sau de alergat dupa ei 2 orase si la final sa dea /q.).Joburi noi sau un quest zilnic ar motiva zic eu jucatorii sa creasca.Nu stiu alte comunitati cum de au 600/600 si noi abia strangem 300.Ori aia au roboti ,boti ori chiar joaca.Poate s-a mai discutat problema asta pana acum , si de catre alti jucatori dar intr-o casa o camera noua construita de jos nu va ridica si peretii cazuti din alta camera.Nu e usor ,imi dau seama ca nu e usor sa faci atatea si aici ma refer la Bobo si Kelton.Nu poti multumi pe toata lumea dar sunt atatea minusuri de ceva timp.Nu vreau sa se supere nimeni pentru cele scrise aici.Poate sunt eu in urma si ce am scris aici e deja in stadiul de proiect si se va implementa dar mi-am cam pierdut rabdarea.Sper sa luati in considerare macar 1% din ce am scris aici.Mult succes !

Link to comment
Share on other sites

  • Kelton locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.