Jump to content

Despre Inactivitati / About inactivities


Kelton
 Share

Recommended Posts

Dupa parerea mea nu aduc nici un beneficiu aceste schimbari, din contra, cum spuneau unii jucatori mai sus, o sa se abuzeze de aceste schimbari, membri factiunilor o sa intre intr-o zi o sa faca tot raportul si dupa pauza, n-o sa mai fie membri la datorie (/service), n-o sa mai fie politisti on duty etc, o sa scada activitatea factiunilor, nicidecum n-o sa creasca, e doar parerea mea, oricum putin imi pasa, sunt in mafie, nu am treaba cu restul factiunilor, foarte putin spre deloc #numazac.

Edited by AIM NewLife
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AdelinV2 said:

Nu prea este fain deoarece după ce că sunt jucatorii inactivi, intră doar lunea, îl termină și după mai intră peste o săptămână să-l facă iar...

Dacă raportul e atât de mic încât îl termină într-o singură zi, ar fi cazul ca liderul să ne comunice să mărim raportul să nu se mai întâmple asta. Raportul trebuie să fie suficient de balansat încât să nu fie terminat în câteva minute.

11 hours ago, North Hrean said:

Deci daca inteleg zu bine Kelton, daca nu ma conectez pe server in 3 zile, numai iau demitere nu? Zic bine sau?

daca fac raportul luni, ma mai conectez duminica/lunea viitoare si aia e nu?

Bine zici. Dacă termini raportul luni în teorie poți să nu mai intri până următoarea luni.

10 hours ago, Fisk said:

Deci stai putin, eu daca la vara plec 1 saptamana la mare, cand vin o sa trebuiasca sa fac 2 rapoarte? Scuze, dar asta e una dintre cele mai idioate idei ale voastre. Corectati-ma daca nu zic bine.

Sigur, ideea e buna pentru RPG1 si 2 unde iti faci raportul cat ai zice peste, dar pe RPG3 si 4 iti faci raportul cat ai zice pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

Depinde. Dacă săptămâna următoare mergi la mare îți pui inactivitate pe săptămâna următoare și săptămâna asta îți termini raportul de pe săptămâna asta. Când o să vii de la mare nu o să ai nimic de recuperat.

 

Dacă însă tu trebuie să mergi săptămâna următoare, pui inactivitate pe săptămâna următoare dar săptămâna asta nu ți-ai terminat raportul, când vii de la mare o să ai de recuperat restul de puncte de pe săptămâna asta când nu ți-ai terminat raportul.

10 hours ago, Remus CORLEONE said:

Si cei din mafii cum facem?

Voi cei din mafii aveți ca raport prezența la waruri. La fel vă puteți învoi și voi de la o săptămână sau două de waruri printr-o cerere de inactivitate.

10 hours ago, eB Catalyn said:

Dacă ești sublider poți să nu intri cu săptămânile?:))@Kelton

Nu știu ce lider te-ar ține ca sublider să stai ca o legumă cu săptămânile.

10 hours ago, Hayden TSA said:

@Kelton vreau sa ma lamuresti si pe mine cu o chestie, fiind sublider de mafie, mai nou sunt tot amenintat cu degradarea din rank pe motiv ca nu am o activitate ridicata, ceea ce a cam adevarat, n am eu foarte mult ore pe joc, dar la waruri sunt mereu prezent, in fiecare zi cand am wars, explica-mi si mie ce nu e bine in asta :)

N-am cum să-ți explic eu ce nu e bine în asta. Depinde ce așteptări are liderul facțiunii din partea subliderilor. Poate vrea implicare din partea lor la testele de intrare în facțiune, la alte activități pe parcursul zilei. N-am cum să ghicesc eu de ce nu e mulțumit liderul tău de tine.

Link to comment
Share on other sites

În ochii mei, samp-ul a scăzut mult și pentru că ești obligat să joci, nu ca în alte jocuri unde te joci de plăcere și daca intri în fiecare zi, primești un bonus. Asta ar ajuta la activitatea jucătorilor. Să știți că nu toți au timp liber să joace samp în fiecare zi. Eu de exemplu nu mă pot apuca de jucat SAMP pentru că asta înseamna să renunț la multe activități pe care le întreprind în fiecare zi și mai mult de 3-4 ore pe săptămână nu pot dedica jocului (care a devenit cam vechi). Sigur există mai multe persoane în situația mea.

Edited by Leventhe
Link to comment
Share on other sites

Foarte, foarte buna ideea avand in vedere ca am luat 3/3 in LVPD pentru ca am uitat sa intru pe samp :)) Mi se pare mai ok asa, daca ai o probleme nu trebuie neaprat sa faci log-ul

Link to comment
Share on other sites

@Kelton Dețin funcția de mayor pe RPG4. Într-o zi mi-a arăt "You have finished your report, have a nice day", ca și mayor am un raport de făcut?

Edited by AT Perry
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu la inceput nu mi sa parut asa de bun sincer. Dar dupa ce m-am gandit mai mult ai un pic de dreptate Kelton, poate chiar mai multa.

 Cuvintele tale care spun ca un membru adevarat isi arata calitatile prin raportul de activitate, 

 Vom vedea cum va decurge serverul in urmatoarele luni, sper sa fie chiar mai bine decat acum.

Edited by Metalblooo
Schimbare Parere
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa iti spune @Kelton mi se Pare absurd asta deorece asa Nu se Mai fac locuri libere pentru factiuni si ramai civil foarte mult Timp si ca civil Nu vrea sa ramana nimeni sau ma indoiesc eu oare? Mai ales acm pe rpg3 sunt Uni care is cumpara casa pe secundar,fac raportul pe El si dupa fac log la ore si pentru factiune sa Nu fie demisi. Deci cum am si zis Mai insus e o regula inutila. Macar daca faceati vot ar fi fost Mai in regula

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kelton said:

N-am cum să-ți explic eu ce nu e bine în asta. Depinde ce așteptări are liderul facțiunii din partea subliderilor. Poate vrea implicare din partea lor la testele de intrare în facțiune, la alte activități pe parcursul zilei. N-am cum să ghicesc eu de ce nu e mulțumit liderul tău de tine.

Despre asta e vorba https://imgur.com/a/XlGXA94

Liderul e multumit, sunt activ cand e nevoie de mine, dar aparent adminilor nu le convine daca n ai 100 de ore pe luna.

Link to comment
Share on other sites

@Kelton unii nu au de facut rapoarte, trebuie sa bagi o limita la cei ce au raport optional, sa intre odata pe saptamana, sau cv de genul. Oricum, regula asta e total aiurea. Daca stam sa ne gandim putin, o sa fie si mai putini playeri online.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fisk said:

Deci stai putin, eu daca la vara plec 1 saptamana la mare, cand vin o sa trebuiasca sa fac 2 rapoarte? Scuze, dar asta e una dintre cele mai idioate idei ale voastre. Corectati-ma daca nu zic bine.

Sigur, ideea e buna pentru RPG1 si 2 unde iti faci raportul cat ai zice peste, dar pe RPG3 si 4 iti faci raportul cat ai zice pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

Se vede că nu înțelegi nimic, omul a explicat destul de clar. Dacă îți pui o învoire la raport pe săptămâna viitoare de exemplu, nu ai raport pe acea săptămână, dar dacă săptămâna asta nu faci raportul de activitate, vei fi anunțat de sistem și îl vei face în următoarea săptămână și raportul ăsta pe care nu l-ai terminat și pe cel de săptămâna de după inactivitate.

 

 

EDIT: Nu prea îmi place ideea, exact cum au zis și ceilalți, activitate luni, apoi "ciuciu" pe românește, stăm cu civilii pe server, și ăia pe sleep :|

Edited by Iulian69
Link to comment
Share on other sites

O idiotenie foarte mare. Dupa ce ca membrii HA, daca nu cer pe /c sau /ac sa se puna contracte sa isi faca raportul, acuma nici de acolo nu o sa aiba cine sa le puna... .

 

De asemenea, ca sublider o sa aibe astia 0 ore jucate pe luna, cu ei ce faci? Sau “ se ocupa de alte probleme/ de forum “ unde nu mai posteaza nimeni? 

 

 

 

Lunea o sa fie pe server 500-550 apoi doar membrii de mafii seara... . 

 

Le ganditi uneori...sincer... . 

Link to comment
Share on other sites

Pentru mafii, practic raportul vostru este sa intrati la war-uri pentru 2 ore (fiind maximul de war-uri intr-o seara), dar tot aceeasi cerere de inactivitate e, doar ca pe o saptamana/2.

Pentru a mentine totusi membrii activi, rank 3+ sau voi(in caz ca sunteti lideri) poate/puteti organiza activitati zilnice/la 2-3 zile(daca nu vin la activitati vor fi sanctionati cu FW), anumite topicuri cu misiuni, care sa mentina membrii activi, la noi in SFSI (RPG2), au fost adaugate aceste lucruri de catre @Tendoi, factiunea merge foarte bine, rare ori vezi un inactiv, acum cu regula asta nu cred ca va schimba foarte multe, deoarece, dupa cum v-am explicat mai sus, exista modalitati pentru a face playerii sa intre pe server.

Iar pentru sublideri, ar trebui sa ia un rank-down automat daca inactivitatea lor este mai mare de 3 zile, deoarece si sub-liderii trebuie sa aiba grija de factiune aproape in aceeasi masura cu liderul.

Acum desigur, imi pare rau pentru ca o sa scada activitatea pe server, dar desigur, aleg sa cred ca @Kelton si Bobo au ales acest lucru deoarece vor ca pe server-ul lor, playerii sa joace din pasiune, nu din obligatie. Am avut si eu momente cand am fost obligat sa fac ceva desi nu am avut cum, dar cumva am reusit sa o duc la capat. Asa ca nu cred ca e greu pentru voi sa va adaptati la noile modificari, deoarece in acelasi timp au si un beneficiu, doar ca depinde punctul vostru de a vedea aceste modificari.

 

 

 

 

 

                                                             

                                                                                                                                             ~With respect, Vendetta!

Edited by North Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Pai si daca luni, marti sau miercuri aflu ca trebuie sa plec si n-am raportul facut inca? Inainte se lua raport optional daca faceai cererea pana joi, acum nu mai poti face asta... Si am inca o intrebare, daca joc mai mult de 1 ora pe zi in saptamana aia cu raport optional, se anuleaza cererea sau cum? Ca inainte asa se anulau inactivitatile. Consider ca regula resepctiva a adus jucatorilor alte batai de cap si daune asupra serverului, e bun insa ar trebui sa clarificati unele lucruri sa sa nu scoateti regula aia cu 3 zile, mie mi-a intrat deja in suflet ? Pace!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AT Nick said:

Pai si daca luni, marti sau miercuri aflu ca trebuie sa plec si n-am raportul facut inca? Inainte se lua raport optional daca faceai cererea pana joi, acum nu mai poti face asta... Si am inca o intrebare, daca joc mai mult de 1 ora pe zi in saptamana aia cu raport optional, se anuleaza cererea sau cum? Ca inainte asa se anulau inactivitatile. Consider ca regula resepctiva a adus jucatorilor alte batai de cap si daune asupra serverului, e bun insa ar trebui sa clarificati unele lucruri sa sa nu scoateti regula aia cu 3 zile, mie mi-a intrat deja in suflet ? Pace!

Acum inactivitate se poate pune doar pe o saptamna. De exemplu saptamana asta pentru saptamana viitoare.

Cererile de inactivitate se refera doar la raport tu poti sa ai cerere si sa te joci sau nu.

Si puteti fi demisi si pentru activitate lunara mica deci nu o sa fie asa inactivi membrii.

Edited by Tendoi
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, AT Perry said:

@Kelton Dețin funcția de mayor pe RPG4. Într-o zi mi-a arăt "You have finished your report, have a nice day", ca și mayor am un raport de făcut?

Primarul nu are de făcut raport. Dacă dai peste vreun bug te rog să-l postezi aici https://b-zone.ro/bugs

10 hours ago, KiritoPeZona said:

Sincer sa iti spune @Kelton mi se Pare absurd asta deorece asa Nu se Mai fac locuri libere pentru factiuni si ramai civil foarte mult Timp si ca civil Nu vrea sa ramana nimeni sau ma indoiesc eu oare? Mai ales acm pe rpg3 sunt Uni care is cumpara casa pe secundar,fac raportul pe El si dupa fac log la ore si pentru factiune sa Nu fie demisi. Deci cum am si zis Mai insus e o regula inutila. Macar daca faceati vot ar fi fost Mai in regula

Posibil să nu cunoști în totalitate modul în care funcționează sistemul. Locurile în facțiuni se vor elibera în continuare dacă jucătorii nu-și fac rapoartele la timp.

10 hours ago, Hayden TSA said:

Despre asta e vorba https://imgur.com/a/XlGXA94

Liderul e multumit, sunt activ cand e nevoie de mine, dar aparent adminilor nu le convine daca n ai 100 de ore pe luna.

Nu eram la curent cu problema asta. Voi discuta cu dre despre PM-ul respectiv.

10 hours ago, AT Nick said:

Pai si daca luni, marti sau miercuri aflu ca trebuie sa plec si n-am raportul facut inca? Inainte se lua raport optional daca faceai cererea pana joi, acum nu mai poti face asta... Si am inca o intrebare, daca joc mai mult de 1 ora pe zi in saptamana aia cu raport optional, se anuleaza cererea sau cum? Ca inainte asa se anulau inactivitatile. Consider ca regula resepctiva a adus jucatorilor alte batai de cap si daune asupra serverului, e bun insa ar trebui sa clarificati unele lucruri sa sa nu scoateti regula aia cu 3 zile, mie mi-a intrat deja in suflet ? Pace!

Dacă luni, marți sau miercuri afli că trebuie să pleci și n-ai făcut raportul încă o să primești la finalul săptămânii un avertisment. Când vei reveni din inactivitate va trebui să-ți recuperezi restul de puncte rămase ca să-ți termini raportul de pe acea săptămână + raportul din noua săptămână. Dacă nici după ce ai fost avertizat nu-ți termini din nou raportul, ești sancționat în funcție de rank cu demitere sau rank down.

 

Dacă ai inactivitate pusă nu ți se anulează raportul că joci pe server. Vei avea raport opțional până la sfârșitul săptămânii.

 

Edited by Kelton
Link to comment
Share on other sites

Inactivitatea jucatorilor va crește considerabil. Spre exemplu eu îmi fac raportul luni, deci pot sa nu ma mai loghez toată săptămâna, eu nefiind sancționat cu nimic pentru acele 7 zile în care nu m-am logat. Sistemul este gândit bine, dar tot odată gândit prost. Apreciez foarte mult munca depusă de scripter, nu este ușor să faci așa ceva, dar deciziile luate sunt problema. 

 

P.S.: sunt un jucător normal de pe sever, nu dețin vreo functie sau ceva să ma plâng de faptul ca va scădea activitatea, este strict parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg de ce vă plângeti că" intru luni, fac raportu si nu mai intru", oricum tot asa era, doar ca făceau un log  in câteva secunde sa nu fiu dati afara pe motiv de inactivitate. Pe scurt tot aia e. 

Link to comment
Share on other sites

Respinge regula  ..... nu ee bn pa

 

 

scoateeeeeeeeeeeee o 

 

ii gata, cu regula asta cum sa fac raport, ii gata, ati stricat serverul din nou

 

Scad playeri, nu ai cu cine te joci, imediat se aude pe /o dam helper la 100 de playeri

Edited by dL R K S
Link to comment
Share on other sites

  • Kelton locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.