Jump to content

[PAWN] Comanda [/find] (pe dialogd)


ExTazZ.BELEAUA
 Share

Recommended Posts

Aceasta comanda este aproape la fel ca pe b-zone, dar aici e comanda separata nu e in [/gps] este o alta comanda facuta.

Daca aveti probleme, va astept cu un pm pe forum

 

1.Adaugam prima data 3 Dialog-uri.

 

#include <a_samp>
#include <zcmd>

#define DIALOG_FIND
#define DIALOG_FINDHOUSE
#define DIALOG_FINDBIZZ

 

2. Face-m o comanda care va activa acel dialog.

 

CMD:find(playerid, paramns[]) return ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_FIND, DIALOG_STYLE_LIST, "Finds", "Case\nBizz", "Enter", "Exit");

3. Trebuie sa adaugam in public OnDialogResponse.

 

	if(dialogid == DIALOG_FIND){
		if(response){
			switch(listitem){
				case 0: {
					ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_FINDHOUSE, DIALOG_STYLE_INPUT, "Find House", "Scrie id-ul casei", "Enter", "Exit");
				}
				case 1: {
					ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_FINDBIZZ, DIALOG_STYLE_INPUT, "Find Bizz", "Scrie id-ul Biz-ului", "Enter", "Exit");
				}
			}
		}
	}
	if(dialogid == DIALOG_FINDHOUSE) {
			//Aici pune-ti comanda /findhouse
	}
	if(dialogid == DIALOG_FINDBIZZ) {
			//Aici pune-ti comanda /findbiz
	}

La comanda [/findhouse] stergeti chestiile acestea si trebuie modificat.

 

Trebuie modificat

new HouseID;

In felu asta.

new HouseID = strval(inputtext);

Si de scos linia asta

 

if(sscanf(params, "d", houseID)) return SCM(playerid,COLOR_WHITE,"{FF9900}Scrie: {33CCFF}/findhouse <House ID>");

 La fel si la bizz-uri.

 

Trebuie modificat

new HouseID;

In felu asta.

new HouseID = strval(inputtext);

Si de scos linia asta

if(sscanf(params, "d", houseID)) return SCM(playerid,COLOR_WHITE,"{FF9900}Scrie: {33CCFF}/findbiz <Business ID>");

Si dupa e Done!

Link to comment
Share on other sites

Acesta nu este un tutorial ... daca macar incerci sa faci un tutorial fa-l cum trebuie ..

Daca eu nu am variabila houseID definita ce fac .. ?

Nu vad nicio precizare despre procesorul de comenzi folosit, daca eu folosesc YCMD in loc de ZCMD sau mai bine zis gamemode-ul meu, eu sunt un incepator carea abia a intrat pe forum si a vazut tutorialul si am facut si eu cum scrie in "tutorialul" tau .. eu folosind YCMD am sa primesc eroare, ce am de facut in cazul asta ca un incepator ?

 

CMD:find(playerid, paramns[])

| => 

CMD:find(playerid, params[])

params[] nu paramns[]

 

De acum cand faci un tutorial incearca sa-l faci cum trebuie .. doar pentru un +1 la topicuri.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ExtazZz cand a facut aceasta comanda, a fost cu mine pe confa si nu a primit nici o eroare, a avut partajare.

Si apropo, nu a fost facuta pe un gamemode, a fost facuta in SubLime Text 3 fara gamemode, fara nimic, nou.

O zii buna.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2019 at 2:16 AM, ExTazZz said:

 

2. Face-m o comanda care va activa acel dialog.

 

Cuvantul "Facem" tot intr-un cuvant se scrie :)

 

E ceva basic, sunt curios cand o sa incepi sa ne spui ce face fiecare linie si argument :)) probabil cand le inveti si nu le mai copiezi din alte postari de genul.

 

:topic_closed:

Topic inactiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.