Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

[AJUTOR] Cum fac din .cpp in .exe


MiHaY111

Recommended Posts

Întrebarea / Nelămurirea / Ajutor: Salut! Salvez fisiere C++ (.cpp), dar vreau sa le fac executabile (.exe), insa imi da eroare cand le schimb in .exe. Stie cineva cum le fac executabile/aplicatii?
Screenshot (în caz că este necesar):-

Alte precizări:-

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ai nevoie de un compilator, daca esti pe windows, poti instala CodeBlocks / Visual Studio pentru a ti le compila automat, apasand pe Build, sau poti folosi MinGW. Comanda e: "g++ numefisier.cpp -o numefisier.exe". In cazul in care esti pe linux, poti folosi comanda: g++ numefisier.cpp -o unnume(.exe - daca vrei). 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Clanin3 said:

Salut! Ai nevoie de un compilator, daca esti pe windows, poti instala CodeBlocks / Visual Studio pentru a ti le compila automat, apasand pe Build, sau poti folosi MinGW. Comanda e: "g++ numefisier.cpp -o numefisier.exe". In cazul in care esti pe linux, poti folosi comanda: g++ numefisier.cpp -o unnume(.exe - daca vrei). 

salut! Mersi, dar am codeblocks si nu-mi compileaza, zice ca nu gaseste compileru, gcu ccu sau nu mai stiu cum e

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MiHaY111 said:

salut! Mersi, dar am codeblocks si nu-mi compileaza, zice ca nu gaseste compileru, gcu ccu sau nu mai stiu cum e

Revin cu un edit in maxim 30 de minute. Iti voi arata cum sa configurezi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MiHaY111 said:

ok, mersi!

Bun, deci fii atent: Trebuie sa te duci la Settings -> Compiler (CLICK), dupa care te duci la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). Bun, iti recomand sa instalezi MinGW Compiler, si sa-l pui intr-un fisier usor de gasit. (CLICK pentru Download). Dupa ce l-ai instalat, revii la Codeblocks la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). In careul pe care l-am notat cu 1, trebuie sa pui locatia fisierului MinGW Compiler - sau ce compiler ai tu. In careul pe care l-am notat cu 2, trebuie sa pui comanda pentru compilare. Daca folosesti MinGW, poti copia comenzile pe care le-am scris acolo.

Link to comment
Share on other sites

Capture.thumb.PNG.3e2ac7ec1e5e256f432b1f75081fe6b7.PNG

13 minutes ago, Clanin3 said:

Bun, deci fii atent: Trebuie sa te duci la Settings -> Compiler (CLICK), dupa care te duci la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). Bun, iti recomand sa instalezi MinGW Compiler, si sa-l pui intr-un fisier usor de gasit. (CLICK pentru Download). Dupa ce l-ai instalat, revii la Codeblocks la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). In careul pe care l-am notat cu 1, trebuie sa pui locatia fisierului MinGW Compiler - sau ce compiler ai tu. In careul pe care l-am notat cu 2, trebuie sa pui comanda pentru compilare. Daca folosesti MinGW, poti copia comenzile pe care le-am scris acolo.

primesc asta: 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.