Jump to content

Ronnie O'Sullivan bate record după record și îl scoate din sărite pe Stephen Hendry: „Sper să nu ia Campionatul Mondial”


South Andreey
 Share

Recommended Posts

3x28xGH.jpg

 

Ronnie O'Sullivan doboară record după record în snookerul profesionist, dar majoritatea dintre acestea aparțin unui singur om, scoțianul Stephen Hendry, retras din activitate în 2012.

Englezul O'Sullivan, 43 de ani și proaspăt reinstalat în fotoliul de lider mondial în snooker, l-a egalat pe Hendry la numărul de turnee câștigate, 36, l-a depășit demult la numărul de breakuri de peste o sută de puncte reușite, fiind singurul jucător peste 1000, și are mai multe trofee în Tripla Coroană (CM de snooker, Campionatul Regatului Unit și al Irlandei de Nord și Masters), cu 19, unul în plus față de rivalul scoțian.

Întrebat de Metro.co.uk, Stephen Hendry a fost sincer:

„Aș minți dacă aș spune că nu mă enervează. Eu am luptat în cariera mea să dobor recordurile lui Steve Davis, dar când vezi că altcineva îți bate recordurile tale simți regretul. Breakurile, numărul de breakuri maxime sau de turnee câștigate, e clar că toate astea vor fi întrecute. Dar premiul cel mare e Campionatul Mondial, să vedem dacă Ronnie reușește să mă întreacă acolo. Sincer, sper să nu reușească”.

Stephen Hendry are 7 victorii la Crucible, acolo unde se dispută Campionatul Mondial de snooker, în timp ce Ronnie O'Sullivan are 5 trofee.

Campionatul Mondial de snooker începe pe 20 aprilie și durează două săptămâni. Competiția va fi transmisă de Eurosport.

Sursa: GSP.ro

Link to comment
Share on other sites

  • .Vlad locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.