Jump to content

Despre depresie (la persoana intai) [#6 Depresia]


Andrada
 Share

Recommended Posts

Image result for ÑемнÑй аÑÑ

 

Depression Illustration Jungle Animals

Series by Dawid Planeta

 

 

Continuam!

 

'' Cu asta sau cu altceva, toti stim cum e sa te doara. Toti stim cum e sa te doara sufletul, toti stim cat de important e sa ne vindecam. Depresia e rana adanca a societatii, pe care o acoperim cu un plasture si pretindem ca nu-i acolo. Ba e acolo. Si stii ceva? E OK. Depresia e ok, daca o ai, sa stii ca esti ok. Si sa stii ca nu esti bolnav, nu esti slab, e o problema, nu o identitate, pentru ca atunci cand treci peste teama de a fi ridiculizat, peste judecata si stigmatizarea celorlalti, poti sa vezi depresia asa cum e: doar o parte din viata si oricat de mult imi displac anumite imprejurari in care am fost tarat din cauza depresiei, le sunt recunoscator in multe feluri. Da, m-a aruncat in vai, dar doar ca sa-mi arate varfurile si m-a tarat prin intuneric doar ca sa-mi reaminteasca lumina. ''

 

Nu stiu daca neaparat, si aici as vrea sa fiti extrem de atenti. Nu stiu daca neaparat genetica va determina implacabil depresia. Pentru ca atunci am fi niste mecanisme. Cred ca mai curand depresia determina un anumit tipar de reactivitate. Persoanele cu o stima de sine mai scazuta, persoanele mai emotive, persoanele mai bagatoare de seama, mai vulnerabile, genetic se transmite o vulnerabilitate la factorii negativi de mediu in spatele careia bineinteles reactia fireasca o sa fie depresia. Normal ca maladiile depresive majore, determismul este mai implacabil, mai cert, mai solid edificat teoretic genetic. 

 

#stayclose

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.