Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Interviu #78 - Gabi - RPG2 Supervisor


Rolland
 Share

Recommended Posts

Rolland: Salut.Iti multumesc pentru ca mi-ai acceptat invitatia, Gabi! In primul rand, ne poti spune cate ceva despre tine ?(Nume, oras, varsta, etc)

Gabi: Salut si multumesc pentru invitatie. Numele meu este Andrei Gabriel, am varsta de 22 ani si locuiesc in Bucuresti.

Rolland: Cum arata o zi din viata ta?

Gabi: Ma trezesc in fiecare zi la ora 07:00, fac un dus, mananc, dupa care ma pregatesc sa plec la munca. La munca ajung in jurul orei 08:00-08:15 si lucrez pana la ora 17:00. Dupa ce ajung acasa, ma pregatesc pentru sala, unde stau in jur de 1 ora jumate - 2. Dupa ce termin si cu sala, ajung acasa si ma ocup de problemele de pe server/forum/website. In fiecare seara, inainte sa ma pun sa dorm, citesc/fac lucruri care ma pot dezolva pe plan profesional. Uneori dupa sala, ies afara cu prietenii sau ies/petrec timp cu iubita mea. 

Rolland: Cum au fost primele zile pentru tine alături de comunitatea B-Zone?

Gabi: In urma unei recomandari a unui prieten, pe data de 10.09.2009 mi-am creat primul cont pe serverul RPG B-zone, care era singurul. Fusese prima data cand ma jucam samp si eram total paralel. Nu stiam ce trebuie sa fac, cum, cand si asa mai departe. M-am jucat alaturi de prietenii mei si usor usor, am invatat cu ce se mananca.

Rolland: Ai mai jucat pe alt RPG, înainte să joci pe RPG2?

Gabi: Am jucat destul de mult pe RPG1, pana in momentul in care s-a deschis RPG2. 

Rolland: Ce emoţie ai avut când ai fost promovat la functia de admin?

Gabi: Am muncit foarte mult ca helper ca sa ajung initial la functia de admin 1. Stateam ore in sir in fata calculatorului ca sa fac puncte ca helper si sa fiu remarcat de superiori. La un moment dat, munca mea a dat roade si am fost promovat de catre Nicolas (owner pe atunci) la functia de admin 1. Am fost foarte fericit si mi-a dat incredere ca pot mai mult, pot sa ajung si mai sus.

Rolland: Poti sa ne spui cu ce  te ocupi tu pe RPG2 ca si supervisor?

Gabi: Ma ocup de tot ce tine de RPG2. Forum, website, server, insa ca sa va dau niste exemple mai concrete: Cereri unban,reclamatii, cereri recuperare conturi, statistici, evidente, tot ce tine de admini/helpei/lideri, acordarea premiilor speciale, acordarea HQ-uri, acordarea sanctiunilor membrilor din staff, propuneri, instruire staff si multe altele. Sa spunem asa, supraveghez si actionez cand e nevoie la tot ce se intampla pe RPG2.

Rolland: Care a fost prima ta facţiune şi cât de  greu a fost să intri in ea?

Gabi: Prima mea factiunea pe RPG2 a fost Tattaglia (actual Verdant) si nu a fost greu sa intru deoarece il aveam ca prieten pe liderul factiunii.

Rolland: Ai facut ilegale, si daca da, poti da niste exemple?

Gabi: Da, am facut cateva afaceri ilegale in momentul in care m-am mutat pe RPG2. 

Rolland: Te-a ajutat cineva sa primesti o functie?

Gabi: Nu, functiile pe care le-am dobandit, le-am luat pe merit.

Rolland: Ai facut ceva anume ca sa primesti functia de admin?

Gabi: Da, mi-am vazut de treaba, mi-am dat interesul si am muncit.

Rolland: Cat  ai de gand sa ti functia de admin?

Gabi: In viitorul apropiat nu o sa renunt la functie. O sa tin functia de admin pana voi considera ca nu mai ajut comunitatea, ca mi-am terminat treaba sau pana cand timpul nu-mi va mai permite sa ma ocup de aceasta functie.

Rolland: Ce sfaturi oferi jucatorilor care doresc să obţina o funcţie pe RPG?

Gabi: Sa isi vada fiecare de treaba lui, sa nu se bage unde nu au treaba, sa-si faca treaba bine, sa fie activi, sa aiba un comportament decent, sa dobandeasca vechime intr-o factiune, nu sa se plimbe din factiune in factiune si sa nu aiba sanctiuni. Cel mai mult, tinem cont de aceste aspecte: comportament, activitate, sanctiunile primite.

Rolland: Când și cum ai auzit de B-Zone? 

Gabi: Pe data de 10.09.2009, m-a contactat un prieten si mi-a propus sa incepem sa ne jucam un nou joc, iar de atunci am continuat sa joc.

Rolland: Care crezi ca este situatia pe RPG4?

Gabi: Nu doresc sa comentez. Mai de mult am vrut sa preiau si RPG4 spre administrare, in paralel cu RPG2, insa nu s-a mai putut. Consider ca aduceam un mare plus datorita experientei si implicarii mele.

Rolland: Am vazut ca se alege greu supervisor-ul, cine crezi ca o sa fie ales?

Gabi: S-a ales mai greu deoarece Kelton a analizat o perioada destul de detaliat ce fac adminii de pe RPG4 si sa vada cine este cel mai potrivit. In cele din urma, Grizzly a dovedit ca si-a facut treaba cel mai bine si ca ar fi cel mai potrivit pentru aceasta functie. Ii doresc succes cu aceasta functie si speram sa faca o treaba buna.

Rolland: Cum ai dobândit rank-ul de VIP?

Gabi: In urma unei discutii cu Kelton si Bobo, in care analizam diferiti jucatori pentru a le acorda VIP, acestia au considerat ca pentru tot ce am facut in acest timp de cand sunt admin, merit sa detin si eu acest rank. 

A n d r e i i: Care a fost debutul tău pe RPG2? Dar pentru funcția de Admin?

Gabi: Debul meu sau primii pasi pe RPG2 a fost foarte increzator deoarece dobandisem cunostinte de pe RPG1 si stiam de la bun inceput ce vreau. Am inceput prin intrarea in factiunea Tattaglia, unde am stat doar cateva zile deoarece mi-a fost oferita functia de sublider in factiunea TTC si am acceptat-o. Dupa care "cariera mea" pe RPG2 a fost in ascensiune. Iar debutul meu ca admin a fost destul de bun. La inceput nu stiam care e treaba, ce trebuie sa fac si asa mai departe, insa cu ajutorul colegilor, am reusit sa invat si am inceput sa imi fac treaba din ce in ce mai bine, ajungand de la admin 1 la Supervisor.

Blue Shadow: Top 5 lideri si admini RPG2 de cand esti supervisor

Gabi: De cand sunt Supervisor, am schimbat peste 100 de lideri, deci sunt prea multi pentru a face un top 5. Consider ca fiecare lider isi face treaba in felul lui, cat poate el de bine pentru ca factiunea lui sa fie una cu standarde ridicate si respectata.

Wizzle: Ce te motiveaza sa iti continui munca ca si supervisor?

Gabi: Deja eu nu mai vad aceasta munca ca pe un joc. Mai mult o vad ca pe o colaborare. Am inceput sa ma cunosc cu Kelton si cu Bobo din ce in ce mai bine, sa colaboram mai mult si sa facem impreuna o treaba buna. Nu ma incurca cu nimic si nu-mi afecteaza timpul, faptul ca ajut comunitatea. Am legat si anumite prietenii datorita acestui server, iar relatia mea cu adminii din acest moment este una destul de buna, ne intelegem bine si munca este mult mai usoara cand o faci alaturi de astfel de oameni. Ca o concluzie, ceea ce ma motiveaza pe mine sa continui este colectivul de munca si relatia dintre noi.

Rolland: Pentru final, vreau să îți mulțumesc pentru acceptare invitaţiei şi timpului acordat.

Gabi: Iti multumesc si eu pentru invitatie. Spor la joc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.