Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Nokia 8.1: Acustică zgomotoasă, cu mult bas


Maxwell
 Share

Recommended Posts

Telefoanele Nokia din epoca HMD au fost mereu „gălăgioase”, „zgomotoase” ca speakere, în cel mai bun sens al cuvântului. Din păcate au avut deseori un singur difuzor, nu două, pentru a ne bucura de acustica în stereo. Nokia 8.1 continuă să adere la acest trend al difuzorului singular, plasat în zona inferioară.
 

Oferă un volum ridicat şi un bas profund, bine calibrat, care se remarcă la track-urile hip-hop. Îmi place şi vocea, scoasă în evidenţă în filmele şi serialele văzute pe telefon, dar şi înaltele. Telefonul nu distorsionează şi nu vibrează, iar difuzorul nu e uşor de acoperit când ţinem telefonul în landscape.
 

                                                                              Căști Nokia 8.1
 

Avem şi un egalizator in Play Music, cu opţiuni pentru genuri muzicale, 5 canale custom pentru frecvente, Bass Boost şi Surround Sound. Căştile oferite la pachet sunt comode şi au volum OK. Şi designul lor e destul de premium. Mai primim şi radio FM aici. Am făcut şi testul cu decibelmetrul, ajungând la 87.3 dBA cu sample-ul nostru acustic, în faţă şi spatele telefonului.

Test - Putere volum frontal (jos)

  • 1.BlackBerry Passport95,2 (dBA)
  • 2.LeEco Le Max 295 (dBA)
  • +
  • 57.Nokia 8.187,3 (dBA)
  • 58.Huawei Mate 987,2 (dBA)
  • 59.Huawei P9 Plus87,1 (dBA)
  • 60.Motorola Moto G5S Plus87 (dBA)
  • 61.HTC U11 Life87 (dBA)
  • 62.Huawei Honor 8X87 (dBA)
  • 63.HTC One M986,9 (dBA)
  • 64.LG G586,9 (dBA)
  • 65.ASUS ROG Phone86,9 (dBA)



    Putere volum Nokia 8.1: Nokia-8-1_118.JPG

     

     Putere volum multimedia

    • 1.ASUS ROG Phone107,5
    • 2.Nokia 8.1107,2
    • 3.Nokia 8107,1
    • 4.LG G7 ThinQ106,1
    • 5.Nokia 8 Sirocco104,9
    • 6.ASUS ZenFone Max Pro (M2)104,6
    • 7.Motorola Moto G5S Plus104,3
    • 8.Motorola One104
    • 9.Motorola Moto E4103
    • 10.ASUS Zenfone Zoom S102,7
    • 11.Nokia 6.1102,7


    Cu această valoare depăşim Xperia XA2 şi pe OnePlus 6, dar şi pe Motorola One, rămânând totuşi sub Nokia 5 şi ZenFone 5. Şocul vine în Riptide GP Renegade, joc în care am atins 107.2 dBA, aproape locul întâi all time că tărie a sunetului. Ca idee ASUS ROG Phone, locul întâi actual are 107.5 dBA şi am întrecut şi recordul lui Nokia 8.

                                                                        Difuzorul singiular al lui Nokia 8.1




    click aici pentru sursa
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.